| TPULion a întrebat:

In ziua de astazi (intervalul orei 12) am fost sa imi iau o adeverinta pentru educatie fizica (medicul de familie a decis sa ma consulte putin) si s-a constat ca am o problema cu tensiunea, in prima faza iesind 14/5, a doua oara 15/5 si a treia oara 16/1, din punctul meu de vedere ultimele 2 au iesit atat de ridicate pentru ca mi-am luat o panica destul de reala, am fost trimis pentru un control, mi s-a facut un ekg si mi-a iesit rezultat pozitiv 100 %, mi s-a mai luat de vreo 4 ori tensiunea, iesind in intervale de 14/3 si 15/2, ultima oara scazand la 14/5. Zilele astea am o competitie sportiva, sa ma prezint la ea? Este vorba de o competitie de fotbal, nu beau cafea/energizanete, nu fumez, pur si simplu dintr-o data s-a constat chestia asta, eu nu simt nimic. eu cred ca stresul si nervii din ultimele zile + culcatul 3-4 zile la rand la ora 3-4 au adus la cauza aceasta, este un ultim "tren" pentru mine cu o sansa in fotbal, eu nu cred ca este ceva asa de grav pentru ca niciodata nu am avut probleme sa ma intepe inima sau lucruri de genul, sunt obisnuit cu sportul (il practic foarte frecvent)...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Gabriela_Urucu_1984 a răspuns:

Eu sunt asistenta medicala si am lucrat o buna perioada la cardiologie! In primul rand, valoarea nu e ok... tensiunea arteriala se masoara in mmHg... Exista doua componente ale presiunii sanguine :
presiunea sistolica - este presiunea exercitata asupra peretilor arteriali cand inima se contracta (in sistola) - cu valori normale intre 100 si 130 mm coloana de mercur (Hg);
presiunea diastolica - este presiunea exercitata asupra peretilor arteriali cand inima se relaxeaza intre doua contractii - cu valori normale sub 85 mmHg.
Faptul ca oscileaza nu e bine... insa sunt persoane/pacienti carora le creste tensiunea arteriala numai la vazul halatului medicului. Ai mare grija la alimentatie si odihna. Daca vrei sa practici un sport e bine sa stii sa ai grija de viata ta! Evita tot ce e daunator, inclusiv somnul tarziu, organismul are nevoie de 8ore/noapte pentru refacere!
sfatul mea e sa dormi bine inainte de competitii...

3 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Ai acolo niste valori eronate, e imposibil sa ai 15/2 sau mai bine zis 150/20 mmHG. Iar rezultatul de la EGK nu e pozitiv sau negativ... E o descriere a undelor si eventual un diagnostic. Ai inteles tu gresit ce ti-a zis medicul.

| Kogaion a răspuns:

Ai cam aceeasi problema pe care am avut-o si eu si tot fotbal practicam. Daca nu ai avut problema pana acum(sa te intepe inima sau sa ti se taie respiratia cand faci efort), incearca sa te odihnesti mai mult, mananca multa sfecla rosie atat cruda cat si suc si iti va reveni tensiunea la cote normale.

| Mircea049202 a răspuns:

Mergi la competiție odihnit, fara sa te mai culci la ore târzii. Daca te simți obosit nu te forța, sa alergi prea mult sa te dai peste cap. Sănătate!