| TheCuTeGirl a întrebat:

care e diferenta dintre " hobitul" si "stapanul inelelor"?

Răspuns Câştigător
| Teardrop a răspuns:

În cartea Hobbitul e vorba de Bilbo (unchiul lui Frodo) şi aventurile lui din vest, la Muntele Singuratic, când i-a ajutat pe Piticii conduşi de Thorin Scut-de-Stejar (din a cărui companie făcea parte şi tatăl lui Gimli, piticul din Lotr). Aici Bilbo găseşte inelul în grota lui Gollum (Smeagol).

În Stăpânul Inelelor e vorba de Războiul purtat din cauza inelului.

Dacă întrebi care e diferenţa între personaje: Hobbiti sunt Hobbiti şi Stăpânul Inelelor e Sauron.

Dacă întrebi care e diferenţa între filme: Doar cantitatea de CGI

Dacă întrebi care e diferenţa între cărţi: LORT e trilogie (de fapt, sunt 6 cărţi publicate în 3 volume) şi Hobbitul e o singură carte.

Diferenţă de calitate: Amândouă sunt două cărţi extraordinare.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hobbitul se concentreaza pe Bilbo si pe aventurile lui, iar Stapanul Inelelor se concentreaza pe aventurile lui Frodo, nepotul lu Bilbo si ce mai deriva din aventuri...

| Disharmony a răspuns:

''Stăpânul Inelelor'' este o trilogie care continuă oarecum povestea din ''Hobbitul'', şi nu invers, aşa cum i-a indus pe unii în eroare ordinea în care s-au ecranizat cărţile.
Diferenţele sunt multe, de la subiect până la personaje şi locaţii.

| andreicaia99 a răspuns:

Hobbitul este un film in care actiunea se petrece inaintea actiunilor din stapanul inelelor. personajul principal este bilbo baggins, care in stapanul inelelor este unchiul lui frodo.

| BoomBoomPow a răspuns:

Hobbitul e o contiunare la stapanul inelelor. actiunea se petrece inainea actiunii din stapanul inelelorbig grin