| drakudark a întrebat:

Salut, ce facultate sa aleg dintre drept si facultatea de biologie? Unde mi-as putea gasi loc de munca mai usor?

1 răspuns:
| romeo78 a răspuns:

Problema nu este cât de ușor ai un loc de muncă, ci dacă ești pregătit pentru o carieră în drept? Căci, există Facultate de Drept, dar există foarte multe specializări. Iar, în cazul celălalt, biologie, este vorba doar de o carieră de laborator?, cercetare, profesor și cam atât.
Mai este un aspect, cel financiar. În cazul în care optați pentru drept, satisfacția financiară, pe parcursul carierei va fi maximă. În cazul celălalt, un simplu bugetar de stat sau la un laborator? privat.
Deci, gândește-te ce fel de satisfacție financiară dorești, dacă doriți 8 ore de muncă fără vreo implicare sau muncă fără oprire, în domeniul dreptului. Dacă, nu veți putea fi notar, munca este deosebit de multă.
Succes!