| andreea2346 a întrebat:

Salut, ce părere aveți despre testarea produselor cosmetice pe animale? Eu cred ca e o mare tampenie.
De ce ai chinui animale nevinovate pentru produse cosmetice?

Răspuns Câştigător
| Nonononono1 a răspuns:

Testarea pe animale nu se intalneste doar la produsele coametice, ci si la farmaceutice sau procedee medicale. Acest ‘obicei’ exista pentru ca anumite animale, cum ar fi porcul, au in mare parte acelasi mod de functionare al organismului cu al omului, deci se considera ca la fel ar reactiona si omul la medicament. Este gresit atat din punct de vedere medical, pentru ca niciodata nu o sa fie 100% identitate in reactii si efecte, cat si din punct de vedere etic. Problema este ca medicamentele sau produsele cosmetice nu pot fi distribuite si scoase spre vanzare pana cand nu sunt testate, iar cum o parte din tari interzice testarea pe oameni sau o face foarte dificila, nu prea exista o alta alternativa destul de accesibila. Daca s-ar interzice aceasta practica, am avea mult mai putine peoduse disponibile pe piata si din cauza asta s-ar risca aparitia unui monopol/oligopol al anumitor brand-uri; deci preturi mult mai mari pentru niste produse nu neaparat foarte bune. In viitor aceasta problema va fi rezolvata de noile tehnologii si evolutia stiintei medicale, dar pana atunci, desi e gresit, exista aceasta nevoie.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu înțelege de ce sunt chinuiți atâți oameni cu aceste produse.

| Jany123Jane a răspuns:

Ca sa isi dea muma padurii cu produse cosmetice pe fata. Poate asa arata cat de cat a om. Nici eu nu sunt de acord cu testarea pe animale.

| stefiiii3 a răspuns:

Sunt contra.