| strainulmisterios a întrebat:

Cum se cheama acle cantece cantate atunci cand u grup de militari alearga in frunte cu un superior care tine un steag in mana. Superiorul zice un vers dintr-un cantec apoi toti ceilalti repeta in cor versul. Primeste funda primul raspuns corect!

Răspuns Câştigător
| clauss a răspuns:

Cantece militare parca si ajuta sa tina cadenta plutonul si ridica moralul soldatilor

1 răspuns:
| Leocerba a răspuns:

Se cheama "marșuri ostașești" si sunt compozitii muzicale puternic ritmate, care adesea regleaza cadenta pasului unei formatii, a unui cortegiu, etc.