| Clucy a întrebat:

Salut, dati-mi si mie niste idei pentru o compunere cu titlul "Localitatea mea". Va rog frumos

1 răspuns:
| BarBye a răspuns:

Localitatea mea se numeste Ianca, iar numele sau vine de la ciobanul Iancu care s-a stabilit cu turma sa de oi, in zona iencii. Zona este de campie cu movile, si mai este si o zona cu agriculturi foarte bogate.Biserica,gradinitele,scolile,primaria,casa de cultura si banca sunt cladirile cele mai importante ale orasului nostru. Oamenii din ianca sunt de doua feluri:Buni si Rai.Cei mai multi locuitori ai Iencii sunt buni la suflet. Familia mea este compusa din tata, mama, eu si sora mea Raluka care are 28 de ani.In familia mea mai exista si certuri dar totusi suntem o familie unita.Intr-o zi de primavara spre vara, eu impreuna cu sora mea am hotarat sa mergem prin parca sa ne plimbam.Asa ca zis si facut! Am luat-o si pe Betty, catelusa noastra cu noi in parc sa o mai plimbam.Cand am ajuns mai aproape de parc, ne-a iesit in fata Roberta, prietena noastra care era insotita de fratele sau mai mic, Mihnea.Am intrebat-o si pe ea daca vine cu noi in parc si a spus ca vine.Am mers toti 5 in parc si ne-am jucat. Dupa 2 ore eu, Raluka(sora mea) si Betty am mers acasa. Apoi la cateva minute a sunat-o si pe Roberta mama ei sa vina acasa.
A fost o zi minunata!