| Dragosdoar a întrebat:

Salut.
Dragilor,voi ati observat cum cresc preturile in ultima perioada? E alarmant frate. Va spun sincer ca eu asa ceva nu am mai vazut de cand traiesc pe pamantul asta si in tara asta. Imi iau azi un spray cu 9 lei si maine se face 12.
Pe mine deja ma ingrijoreaza problema asta din moment ce scumpirile in lant nu se opresc.
Cine se pricepe la economie mai bine sa-mi explice si mie cine e de vina pentru toata inflatia asta salbatica si nepotolita si care sunt cauzele mai exact pentru ca tot ceea ce aud eu e ca putin si razboiul e de vina si nimic mai mult?
Si poate imi explica si mie cineva DE CE NU SE FACE NIMIC ca acest fenomen sa inceteaze si de ce nu se iau masuri in privinta asta pentru ca oamenii de rand sa-i faca fata?

45 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

La nivel global, nivelul de imbecili ignoranti e intr-o explozie ca niciodata. La noi de exemplu se intampla fix acelasi lucru din 1990 incoace - se voteaza cineva care are planuri ok, apoi se revine la cei care fura cu o mina si tin in sin pomanagii cu cealalta. Degeaba s-a votat USR daca nici macar 50% dintre cei care au votat cu ei nu le urmaresc activitatea online si inghit doar mizeriile servite de presa.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Https://renasterea.ro/......nic-in-ue/
A facit pe naiba plusereul, ca nu au avut niciodata majoritate!

| GabiDumitrescu a răspuns:

"Oamenii cu bani nu prea mai pleacă. Au tot ce vor aici. Pot cumpăra orice." Complet gresit. Nu imi pot cumpara festivaluri ca afara, nu imi pot cumpara RESPECT din partea statului, nu imi pot cumpara drumuri ca afara... sunt multe la care degeaba am bani aici, indiferent cit de multi. Si cunosc cazuri destule de oameni din IT, cu salarii de peste 5000 EUR net, care vor sa plece pentru ca s-au saturat sa isi bata **** statul roman de ei.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sa vedem din nou ca tu NU AI HABAR DE NIMIC? Am vazut asta deja. De exemplu, catastrofa economica isi are bazele in perioada Roman. Cind s-a dat drumul pensionarilor anticipate de catre FSN, care pensionari anticipate de atunci au adus sistemul in pragul colapsului - si e de niste ani buni pe minus, insa totul a plecat de atunci. Plus privatizari facute aiurea si "retehnologizari" facute fix dupa ureche. Faptul ca zici ca Ratiu - care facuse lobby pentru Romania decenii la rind in lumea vestica si mai ales facuse BANI intr-o economie libera si intelegea ce si cum ar trebui facut atunci la noi - ca umbla cu abureli denota inca o data ca ar trebui sa mai citesti. EXTREM DE MULT.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Dovezi, argumente? >> e suficient sa te uiti in jur.
Care presa? Nu ma refer la pro sau anti-USR, ci la a le urmari activitatea in parlament si pe unde mai au primarii.
Legat de proiecte, din nou, HABAR NU AI, dar iti place sa vorbesti.
https://www.bursa.ro/......a-49599147 - ei tot vorbesc despre asta de dinainte de pandemie, dar nu au avut cu cine
Inca de la intrarea in Parlament, USR a avut proiect de marire a alocatiilor pentru copii, si bani ar fi fost atunci. Desigur ca peneleii si pesedeii au fost mizerabili si au marit cand au vrut ei, ca sa dea bine la pulime in prag de alegeri...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu ma intereseaza Untold si alte porcarii de genul. Prefer metal, muzica clasica, teatru.
IT-ul nu e o minoritate deloc mica, doar ca nu prea ii vezi. In Iasi sunt vreo 15-20.000. Majoritatea isi trimit copiii la scoli private, contactul cu statul e minimal. Inclusiv pe partea de sanatate, gindeste-te ca s-a deschis un ambulatoriu pediatric privat 24/24, tocmai fiindca la stat sunt mizerabili aia. Nu conditiile cit organizarea si personalul. Iar oamenii astia platesc taxe si impozite de bubuie. Uite, caz de familie IT. Ea mai muncea la un moment dat in tech suport, acum e insarcinata cu al saselea copil. Si mama full-time in rest. El era la un moment dat programator pe la BitDefender, si-a bagat picioarele in ei 2-3000 EUR salariu. Are proiecte proprii pe zona cripto si vreo 3-4 clienti de afara pentru care lucreaza cand si cum vrea. Ridica la 10-15.000 EUR lunar, net. Dupa experienta la scoala de stat cu fata cea mare in 1-4, care i-a fost colega fiica-mii, nu cred ca se mai ingramadesc sa trimita vreun copil sa faca educatie la stat. Inca 1-2 magarii fiscale si o sa isi bage picioarele si pleaca. Nu e vorba ca ii doare ca dau 9000 RON in loc de 6000 pe mincare, sa zicem. Doar ca ii doare cand vad ca dau niste mii de euro lunar ca taxe si impozite si inapoi nu vad nimic.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Am zis mai sus ce sa vada, doar ca citesti printre rinduri, aparent. Politie care isi face treaba, autoritati care nu iti pierd timpul si lucreaza ca sa te ajute, nu impotriva ta, autostrazi, de-astea...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce alocatii monsher? Mizeriile alea trebuie desfiintate complet, iar pentru copii in plus sa primesti deduceri la impozit. Ai mai multi copii, iti ramin mai multi bani din ceea ce muncesti. Nu muncesti, n-ai decat sa iti maninci copiii! Legat de impozitul pe multinationale, e o mare timpenie. Ai habar ca TVA-ul e mai mare de 14%, nu? Ca multinationalele platesc si ele ca orice afacere de aici cam 43% impozit la salarii? Ca cei mai mari datornici la buget sunt tot entitati de stat, nu private?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu, vreau ca statul sa isi faca curat in propria curte. Sa limiteze salariile bugetarilor, sa reduca la sange cheltuielile, sa mareasca rata de colectare a TVA-ului (care e prin coada Europei, degeaba e 19% TVA daca se colecteaza sub 45% din ce trebuie colectat!) sa iasa naibii pe plus!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Oamenii care au ceva in cap nu se informeaza de la tembelizor.
Inteleg conceptul de piine si circ, dar asta nu inseamna ca trebuie sa il si inghit.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Si ce ai vrea sa promovez, venit minim garantat pentru toti lenesii? Programul "prima curva" pentru virgini?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Tot ce debitezi pe aici sunt chestii superficiale si nemestecate. Tu omiti complet ca la noi problema nu e ca sunt taxe mici sau mari, ci ca alea cum sunt nu sunt colectate nici in proportie de 60%. Aia e problema.

| GabiDumitrescu a răspuns:

PSD baga castane pe foc pe care le scot aia care vin dupa ei, asa au facut mereu. Ai habar mai exact ce inseamna "scutire" in cazul IT-ului si ce inseamna in cazul constructiilor? Sint doua chestii complet diferite si o discriminare infioratoare la adresa altor categorii de afaceri.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Monitorul oficial, sedintele de guvern/comisii, rapoartele de activitate ale alora pe care i-ai ales, si eventual ale alora pe care nu i-ai ales.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Idioti de genul astuia sau alte genuri, izolati, nu reprezinta o problema. Problema e reprezentata de milioanele de idioti care urmeaza cate un unicum de-asta...