| Dragosdoar a întrebat:

Salut.
Dragilor,voi ati observat cum cresc preturile in ultima perioada? E alarmant frate. Va spun sincer ca eu asa ceva nu am mai vazut de cand traiesc pe pamantul asta si in tara asta. Imi iau azi un spray cu 9 lei si maine se face 12.
Pe mine deja ma ingrijoreaza problema asta din moment ce scumpirile in lant nu se opresc.
Cine se pricepe la economie mai bine sa-mi explice si mie cine e de vina pentru toata inflatia asta salbatica si nepotolita si care sunt cauzele mai exact pentru ca tot ceea ce aud eu e ca putin si razboiul e de vina si nimic mai mult?
Si poate imi explica si mie cineva DE CE NU SE FACE NIMIC ca acest fenomen sa inceteaze si de ce nu se iau masuri in privinta asta pentru ca oamenii de rand sa-i faca fata?

45 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

"Va spun sincer ca eu asa ceva nu am mai vazut de cand traiesc pe pamantul asta si In tara asta"

Asta pentru ca nu ai trait anii 90 cand inflatia era de peste 100%.

Inflatia a fost cauzata in intreaga lume in primul rand de pandemie. Oamenii au strans bani, companiile au redus productia, transporturile au scazut foarte mult. Cand restrictiile au inceput sa fie ridicate usor usor lumea a incepu sa calatoreasca iar, sa iasa in oras, sa iti cheltuie banii economisiti. Marii producatori si transportatori nu au reusit sa se adapteze in timp util la aceste schimbari, mai ales China, si uite asa pe de o parte lumea chletuie si are de chletuit multi bani, pe de alta parte exista o criza de materie prima si de lucruri de vandut. In principiu asta e explicatia inflatiei in toata lumea si la noi in tara.

Inflatia a inceput sa creasca din 2021 alimentata si de criza energetica, tot o urmare a pandemiei globale.

Inceputul lui 2022 a adus razboiul din Ucraina care bineinteles nu a facut decat sa mareasca acesta criza energetica care a contribuit si mai deaparte la cresterea inflatiei. E usor de vazut cu cresterea cu 2-3 lei a pretului combustibilului impacteaza tot ceea ce cumparam. Deci da, Putin e jumatatea din problema. Putin e cel care a agravat problema inflatiei.

Se fac lucruri care acest fenoment sa inceteze, spre exemplu BNR a crescut constant in 2022 dobanzile de referinta astfel incat omaneii sa fie atrasi spre a economisi in banci si nu spre a cheltui sau a lua credite. De aia se vede si o stagnare a inflatiei acum la sfarsit de an. Totusi nu exista o magie prin care economia globala sa fie pusa la punctul dinainte de 2020. Lucrurile se vor aranja in timp. Asa cum inflatia din anii 90' a avut nevoie de 10-15 ani sa scada.

De ce in Romania se simte mai grav? Simplu, pentru ca noi avem o economie fragila in comparatie cu vestul Europei sau SUA si simtim socurile mult mai grav.

Cine comenteaza pe aici ca asa vor sefii lumii, ca trebuie saracita populatia, ca bla bla bla clar nu are nicio cunostinta de cum functioneaza economia.

| Dragosdoar explică (pentru suntserios):

Vorbesti exact ca un politician.,dai vina pe contextul international,fara a prevede solutii de viitor. Si ai dreptate In mare parte,politica incompetenta la nivel monidal e de vina. De fiecare data cand oamenii simpli sufera din pricina inflatiei,se gasesc explicatii. Iti ia guvernul jumatate din salariul care Il muncesti pe btranci,cum naiba sa mai faci fata inflatiei? Se vorbeste aici de piata libera si alte chestii, chestii pe care le stiu deja, dar cat de libera e piata asta cand mafia din guvern Imi impoziteaza In halul asta? Si cum se mai poate vorbi de piata libera cand guvernul a Inghetat toata piata asta libera prin politici sanitare de sistare a activitatii economice?
Tvaul la alimentele de baza precum painea, oule sau carnea de pui de ce Inca mai exista?
** Nu sunt Imporiva capitalismului si Nu-mi doresc socialism sub nicio forma, ca sa nu se Inteleaga ceva gresit.

| suntserios a răspuns (pentru Dragosdoar):

Auzi? dat tu de ce vorbesti asa personalizat facand referire doar la Romania? De ce traiesti cu impresia ca doar la noi se intampla asa ceva?

Cred totusi ca tu nu intelegi inflatia. Nu e vorba ca se gasesc explicatii... explicatiile alea sunt cauza. Daca lumea era cumpatat si exista educatie financiara nu erau problemele atat de mari.

Stii totusi ca impozitele din ro sunt mici comparativ cu alte tari nu?

| suntserios a răspuns (pentru Dragosdoar):

Si totusi poti sa explici replica "Vorbesti exact ca un politician., dai vina pe contextul international, fara a prevede solutii de viitor. "?

Adica tu ai pus o intrebare despre ce a generat inflatia si care sunt solutii. Iar eu ti-am explicat pur economic ce s-a intamplat si care sunt solutiile economice si tehnice. De unde pana unde a ajuns explicatia mea la intrebarea ta un discurs politic?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

DE CE NU SE FACE NIMIC ca acest fenomen sa Inceteaze. Fiindcă nu se poate face nimic.

| Mosotti a răspuns:

Problema sta asa:

DIn cauza ca, capitalismul are si el un ciclu si anume cam 50 ani dupa care moare, s-a ajuns aici. Moare ca se suprasatureaza pietele de desfacere si gata treaba, nu prea mai ai in ce investi, etc, dovada e ca bancile nu prea iti mai dau dobanda la depozite.
Si asta e valabil general si in afara, nu e vb de Romania doar.

Criza a tot avansat si e o criza din care nu ne revenim decat daca schimbam sistemul din capitalismul actual in altul unde sa fie si economie de piata planificata cu ceva socialism bine aplicat.

Prin 1970 ai dezlegat dolaru de aur, prin anii 80 in SUA luai pe datorie, acum tipareste bani fara acoperire, deci criza a inceput de mult.

Si global e din ce in ce mai rau. Nici nu prea are legatura cu razboiul, se ajungea si asa aici doar ca putin mai in colo.
In Germania pica traiu in prostie din 1990 incoace.

Acu cu razboiu e putin mai rau. Si scumpirea gazului in UE inainte de razboi a fost plan de distrugere a UE de catre altii, asa ca au redus oferta fortat ca sa urce preturile, ca ofertantii aia afara de rusi erau aia de erau sub papucul acelor altii.
Ptr ca nu avea cum sa urce oferta de 5-8 ori sau sa scada productia de 5-8 ori asa in cateva luni in timpul in care gazu de la 300 euro a ajuns 1500-2000-2500.
Asta e dovada ca a fost aranjata treaba.

Solutia? NU exista.
Nu se face nimic pentru ca daca se face, pica marii smecheri ai lumii de la butoane si prefera sa crape decat sa dea butoanele.
Ca am zis, din criza asta nu mai exista revenire ca la altele pana nu schimbi sistemul.
Ai sa vezi.

Ca sistemul care ar veni va contine obligat si ceva socialism, iar acolo pica smecherii mari, sunt luati la intrebari, faci o reforma monetara si averea lor e pa parte din ea care e finanta si nu imobile, afacere.

Solutia pana acum era razboiul, faci razboi colo si colo, darami, etc, resetezi pietele de desfacere si o iei de la cap, investesti, dai bani cu imprumut unde ai daramat, pe dobanzi, vinzi produse acolo si gata treaba, asa face sua mereu si a facut.
Dar acu nu prea mai merge ca-s nuclearele.
Si tot asa in situatiile astea veneau extremele la putere, fie comunismu fie nazismul, cum de fapt e pe cale sa vina adica nazismul.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sa isi vinda apartamentele alea imense in care stau multi dintre ei si sa se mute in ceva adecvat, eventual un azil. Sa ii ajute copiii. Majoritatea celor care primesc ajutoare NU AU NEVOIE/NU MERITA.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca stai singur in 50 mp... DE CE MAI STAI IN EL? Daca stii ca nu te mai descurci singur, de ce nu il vinzi si de banii aia sa iti cumperi citiva ani linistiti la un azil? Cui ii folosesc amintirile pe care le pastrezi linga tine cand mori? Nimanui, asculta la mine. Am patit de mult prea multe ori in ultima vreme sa vad aruncate la gunoi gramezi intregi de amintiri - carti vechi, poate chiar valoroase unele, scrisori, poze de familie. De la o varsta incolo, daca ajungi la ea, tot ce poti face e sa te inneci in propria mizerie (in special psihica, unii reusesc sa se organizeze si sa intretina curatenia pana in ultimele lor zile de viata) sau sa te bucuri de ultimii ani intr-un loc decent.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Statul trebuie sa faciliteze activitatea economica, nu sa o incurce. Uite, eu de la anul o sa fiu insarcinat de o companie care va avea un venit anual de vreo 49x.000 EUR. Oamenii care sunt in spatele ei vin din Austria, unde taxele pe companii sunt mai mari ca la noi. Statul roman de **** a decis sa reduca limita de 1.000.000 EUR la 500.000 pentru ca o companie sa nu fie platitoare de TVA. Daca o lasa 1.000.000, atunci compania aia ar fi rulat 99x.000 EUR, deci taxe mai multe pentru statul roman. Asa cum se caca pe ei timpitii astia, oamenii chiar au dubii ca daca cumva se micsoreaza iarasi limita aia din 2024? Plus ca o conditie pentru a fi neplatitor de TVA si platitor de 1% taxa pe venit e sa ai un angajat full time. In momentul asta, un angajat full time cu salariul minim pe economie ma costa cam 6000 EUR pe an. Maresc retarzii salariul minim la 3000 RON brut, deci o sa imi sara si mie costul ala la vreo 7200 EUR. Statul trebuie sa ofere STABILITATE! Nu poti face asta cu o adunatura de cretini care pun bugetarii si lenesii pe primul loc!

| GabiDumitrescu a răspuns:

ESTI IDIOT! De aia nu intelegi, ca esti idiot! Nu compari tarile europene unde salariile bugetarilor sunt SUB nivelul pietei cu Romania, unde ai sute de mii de imbecili care nu fac nimic si iau de 3 ori cit merita!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Again, ESTI IDIOT. Daca citeai cu atentie, vedeai ca ma refeream la companiile MICI. Hai, maxim mijlocii, daca consideram o afacere cu 10-20 de angajati care ruleaza sub 1 milion de euro anual una mijlocie. Multinationalele PLATESC TVA!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu am nici o problema cu "oamenii de rind" atita vreme cit muncesc si nu stau cu mina intinsa. Chiar am o mare stima si respect pentru bugetarii care isi fac treaba si se lupta zi de zi sa reziste in haznaua de mediocritate care e mediul ala de lucru, la fel cum am un profund respect pentru gunoieri, vidanjori, si alte categorii de oameni cu putina educatie/potential dar care MUNCESC si sunt corecti. P.S. Vad in jur cum sta treaba de zeci de ani. Majoritatea celor cu ceva in cap au tot plecat si continua sa plece, iar procentul de imbecili e din ce in ce mai mare. Asta se va vedea si la vot, desigur. Nu am nici o mega-speranta privind nimic.

| GabiDumitrescu a răspuns:

La nivel global, nivelul de imbecili ignoranti e intr-o explozie ca niciodata. La noi de exemplu se intampla fix acelasi lucru din 1990 incoace - se voteaza cineva care are planuri ok, apoi se revine la cei care fura cu o mina si tin in sin pomanagii cu cealalta. Degeaba s-a votat USR daca nici macar 50% dintre cei care au votat cu ei nu le urmaresc activitatea online si inghit doar mizeriile servite de presa.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Https://renasterea.ro/......nic-in-ue/
A facit pe naiba plusereul, ca nu au avut niciodata majoritate!

| GabiDumitrescu a răspuns:

"Oamenii cu bani nu prea mai pleacă. Au tot ce vor aici. Pot cumpăra orice." Complet gresit. Nu imi pot cumpara festivaluri ca afara, nu imi pot cumpara RESPECT din partea statului, nu imi pot cumpara drumuri ca afara... sunt multe la care degeaba am bani aici, indiferent cit de multi. Si cunosc cazuri destule de oameni din IT, cu salarii de peste 5000 EUR net, care vor sa plece pentru ca s-au saturat sa isi bata **** statul roman de ei.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sa vedem din nou ca tu NU AI HABAR DE NIMIC? Am vazut asta deja. De exemplu, catastrofa economica isi are bazele in perioada Roman. Cind s-a dat drumul pensionarilor anticipate de catre FSN, care pensionari anticipate de atunci au adus sistemul in pragul colapsului - si e de niste ani buni pe minus, insa totul a plecat de atunci. Plus privatizari facute aiurea si "retehnologizari" facute fix dupa ureche. Faptul ca zici ca Ratiu - care facuse lobby pentru Romania decenii la rind in lumea vestica si mai ales facuse BANI intr-o economie libera si intelegea ce si cum ar trebui facut atunci la noi - ca umbla cu abureli denota inca o data ca ar trebui sa mai citesti. EXTREM DE MULT.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Dovezi, argumente? >> e suficient sa te uiti in jur.
Care presa? Nu ma refer la pro sau anti-USR, ci la a le urmari activitatea in parlament si pe unde mai au primarii.
Legat de proiecte, din nou, HABAR NU AI, dar iti place sa vorbesti.
https://www.bursa.ro/......a-49599147 - ei tot vorbesc despre asta de dinainte de pandemie, dar nu au avut cu cine
Inca de la intrarea in Parlament, USR a avut proiect de marire a alocatiilor pentru copii, si bani ar fi fost atunci. Desigur ca peneleii si pesedeii au fost mizerabili si au marit cand au vrut ei, ca sa dea bine la pulime in prag de alegeri...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu ma intereseaza Untold si alte porcarii de genul. Prefer metal, muzica clasica, teatru.
IT-ul nu e o minoritate deloc mica, doar ca nu prea ii vezi. In Iasi sunt vreo 15-20.000. Majoritatea isi trimit copiii la scoli private, contactul cu statul e minimal. Inclusiv pe partea de sanatate, gindeste-te ca s-a deschis un ambulatoriu pediatric privat 24/24, tocmai fiindca la stat sunt mizerabili aia. Nu conditiile cit organizarea si personalul. Iar oamenii astia platesc taxe si impozite de bubuie. Uite, caz de familie IT. Ea mai muncea la un moment dat in tech suport, acum e insarcinata cu al saselea copil. Si mama full-time in rest. El era la un moment dat programator pe la BitDefender, si-a bagat picioarele in ei 2-3000 EUR salariu. Are proiecte proprii pe zona cripto si vreo 3-4 clienti de afara pentru care lucreaza cand si cum vrea. Ridica la 10-15.000 EUR lunar, net. Dupa experienta la scoala de stat cu fata cea mare in 1-4, care i-a fost colega fiica-mii, nu cred ca se mai ingramadesc sa trimita vreun copil sa faca educatie la stat. Inca 1-2 magarii fiscale si o sa isi bage picioarele si pleaca. Nu e vorba ca ii doare ca dau 9000 RON in loc de 6000 pe mincare, sa zicem. Doar ca ii doare cand vad ca dau niste mii de euro lunar ca taxe si impozite si inapoi nu vad nimic.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Am zis mai sus ce sa vada, doar ca citesti printre rinduri, aparent. Politie care isi face treaba, autoritati care nu iti pierd timpul si lucreaza ca sa te ajute, nu impotriva ta, autostrazi, de-astea...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce alocatii monsher? Mizeriile alea trebuie desfiintate complet, iar pentru copii in plus sa primesti deduceri la impozit. Ai mai multi copii, iti ramin mai multi bani din ceea ce muncesti. Nu muncesti, n-ai decat sa iti maninci copiii! Legat de impozitul pe multinationale, e o mare timpenie. Ai habar ca TVA-ul e mai mare de 14%, nu? Ca multinationalele platesc si ele ca orice afacere de aici cam 43% impozit la salarii? Ca cei mai mari datornici la buget sunt tot entitati de stat, nu private?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu, vreau ca statul sa isi faca curat in propria curte. Sa limiteze salariile bugetarilor, sa reduca la sange cheltuielile, sa mareasca rata de colectare a TVA-ului (care e prin coada Europei, degeaba e 19% TVA daca se colecteaza sub 45% din ce trebuie colectat!) sa iasa naibii pe plus!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Oamenii care au ceva in cap nu se informeaza de la tembelizor.
Inteleg conceptul de piine si circ, dar asta nu inseamna ca trebuie sa il si inghit.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Si ce ai vrea sa promovez, venit minim garantat pentru toti lenesii? Programul "prima curva" pentru virgini?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Tot ce debitezi pe aici sunt chestii superficiale si nemestecate. Tu omiti complet ca la noi problema nu e ca sunt taxe mici sau mari, ci ca alea cum sunt nu sunt colectate nici in proportie de 60%. Aia e problema.

| GabiDumitrescu a răspuns:

PSD baga castane pe foc pe care le scot aia care vin dupa ei, asa au facut mereu. Ai habar mai exact ce inseamna "scutire" in cazul IT-ului si ce inseamna in cazul constructiilor? Sint doua chestii complet diferite si o discriminare infioratoare la adresa altor categorii de afaceri.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Monitorul oficial, sedintele de guvern/comisii, rapoartele de activitate ale alora pe care i-ai ales, si eventual ale alora pe care nu i-ai ales.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Idioti de genul astuia sau alte genuri, izolati, nu reprezinta o problema. Problema e reprezentata de milioanele de idioti care urmeaza cate un unicum de-asta...

| relian a răspuns:

Asa este peste tot, e chestie la nivel mondial, banu ca oar vazut ca oamenii incepuse sa traiasca mai bine, au vazut ca nivelul de trai o crescut si ce au zis, nu-i bun deloc laughing.
Sau ar mai putea sa fie pierderile sau neobtinerea profitului in anii astia de cand cu balamucu, aia probabil inainte scoteau un anume profit, cand inceput balamucu cu covrig sa mers f slab, acu ce zic, trebuie sa recupereze si asa or sa o tina pana cand cineva ii va forta sa se opreasca.

Dar se pare ca nu e nimeni sa ii tempereze.Nu se face nimic pentru ca cei care conduc nu au nici un interes sa o faca.

Cind auzi pe unia vai socialistii is mai buni, ca aia tin cu poporu, tin pe dreacu, indiferent cine conduce, daca vine unu bogat si baga in buzunare, o sa faca ce spune ala nu ce vrea poporu.

Deci mai de preferat ar fi sa conduca aia bogati decat astia fomisti, laughing astia vor vrea mereu cascaval, aia mai bogati trebuie si ei sa scoata profit, daca le baga in buzunare, trebuie sasi scoata pirleala si ei, asa ca o lungesc, cei care conduc daca is fomisti nu mai au ce sa zica.

Deci este chestie mondiala. Unia vorbesc vai cum sa-i ajute pe aia de rind? Dar pana acum cum ii ajuta?

Daca nu se mareau preturile nu-i putea ajuta sau ce?

Pina sa scumpeasca se putea, acum nu se ai poate sau despre ce desene animate vorbesc unia?

| lpavel a răspuns:

Asa e si afara, in alte tari nu numai in ro. Si dau vina pe razboi dar de fapt sunt niste interese sus de tot, vor sa saraceasca populatia lumii ca prea bine incepusera s-o duca...

| suntserios a răspuns (pentru lpavel):

Hai ca esti baiat simpatic.
Tu cu conspiratii, eu cu o explicatie reala economica a inflatiei si a crizei da ce ai zis tu, las ca dau un vot eronat la explicatiai aia, sa vada el ca stiu eu mai bine.

| lpavel a răspuns (pentru suntserios):

Pai fiecare are parerea lui, suntem aici sa ne zicem parerea, sau gresesc? daca pentru tine raspunsul meu a fost eronat si m-ai si evoluat ca eronat, si pentru mine raspunsul tau a fost la fel de eronat! deci ochi pentru ochi! si nu intru in detalii de ce cred eu asa, ca nu ajungem nicaieri, fiecare are parerea lui si gata!

| suntserios a răspuns (pentru lpavel):

Doar ca eu nu am scris o parere. Nu era o intrebare unde sa ne dam cu parerea. Era o intrebare care cerea o explicatie economica.
Am scris o explicatie tehnica, economica.

Vezi tu diferenta?

Bine pana la urma nici cel care a pus intrebarea nu a inteles diferenta, alta poveste insa

| lpavel a răspuns (pentru suntserios):

Tu ai dat o explicatie economica, asa e, in mare parte ai si dreptate dar vezi tu de aceea nu-ti dau dreptate in totalitate pentru ca am vazut niste filmulete pe Youtube care spun cu totul altceva! Stiu, pare o prostie sa cred asa ceva, DAR raman multe semne de intrebare asa ca da am decis sa cred in conspiratie! Un lucru e sigur: totul se intampla ca sa vor "unii,,!
cat despre intrebare: NU cere o explicatie economica, ci ne-a cerut parerea ce credem noi, oamenii de rand, oamenii simpli. tocmai de aceea mai incet cu evoluarile: eronat ca fiecare poate face acelasi lucru chiar daca tu ai 100% dreptate si el nu...

| suntserios a răspuns (pentru lpavel):

Aa, pai zi așa că ai văzut ceva pe YouTube. Chiar îmi era frica că nu te informezi din surse sigure și de încredere.

| Dismally a răspuns:

Scumpirile au inceput de vreo 2 ani, au fost multe cauze: pandemia, liberalizarea pietei de energie, seceta, razboiul, peste porcina etc. Toate acestea adunate au produs efectele care se vad. Masuri s-au luat, acel pret maxim pe care il platesti la gaz si curent electric spre exemplu, fara el ai avea facturi de 5 ori mai mari decat acum iar preturile ar creste mai rau decat au facut-o. Nu ai cum sa faci minuni, sa opresti acest fenomen.

| StrongHeart a răspuns:

Nu esti singurul care simte presiunile astea. Foarte multi oameni traiesc la limita, din cauza acestor scumpiri.
Intreaba pe oricine si o sa iti gaseasca un singur vinovat, Putin.
Eu nu cred ca e asa simplu si trebuie sa ne luptam cu impulsul de a cauta tapi ispasitori si mai bine sa cautam solutii.
Adevarul este ca ce traim acum este rezultatul conducerii Vestului, a comisiei Europene si a statelor Unite din ultimii ani.
Ei au promovat o politica eco si sub pretextul schimbarilor climatice si idei de promovare a alternativelor energetice, ceea ce nu e un lucru rau in sine, doar ca au folosit aceste proiecte si idei ca pretext, pentru ca ele sunt, intr-adevar niste idei foarte bune, dar cantitatea necesara este foarte mare pentru o populatie de 8 miliarde si dureaza mult sa fie implementata global. Ei bine, politicienii, liderii, afaceristii au subestimat si ignorat dependenta intregii lumi de tipurile de energie cu care eram obisnuiti, gaz natural, carbune si petrol.
Ideea de a produce 'energie verde' e foarte buna, dar cand te duci la summit sa mananci icre negre si sa bei sampanie scumpa, dar tu in schimb doar stii sa dai din gura, fara sa ai un plan concret, aduci populatia intr-o situatie nedorita, din lipsa de pragmatism.
Comisia europeana si S.U.A au impus sanctiuni Rusiei si nu au luat in serios dependenta de gaz natural. Rusii i-au avertizat sa prelungeasca contractele de livrare a energiei rusesti catre Europa, sa colaboreze pentru crearea unei infrastructuri care sa permita acest lucru(construirea si reparatia instalatiilor si conductelor). Eh, ai nostri dragi europeni au ignorat si au facut ce li s-a spus, adica au sanctionat Rusia. Ce inseamna aceste sanctiuni? Au izolat Rusia de restul lumii, care are energia de care avem noi nevoie.
Pe langa asta, ca sa faci agricultura sustenabila ai nevoie de ingrasamant. Mult. Iar Rusia are destul ingrasamant.
Europa si America i-au sanctionat pe rusi, le-au pus tot felul de interdictii si ingrasamantul rusesc nu a mai putut fi vandut pe piata globala.
Ca rezultat, preturile au trecut prin tavan, pentru ca nu mai era ingrasamant pe piata.
Vezi tu, aici sunt jocuri de puteri si pentru orgoliul unor oameni insetati de putere, acum suferim noi, ceilalti, oamenii de rand.
De aici toate scumpirile la energie, alimente si alte lucruri necesari traiului zilnic.
Vina este a politicienilor incapabili sa cada de comun acord si sa pastreze relatii de diplomatie. Nato a provocat Rusia in acest razboi. Ursul cel mare a raspuns. Salvatorii nostri au continuat sa puna paie pe foc si uite unde s-a ajuns.
Cred ca solutia este sa avem rabdare sa treaca aceasta perioada foarte grea, probabil se vor construi mai multe centrale nucleare, se vor gasi solutii in orice caz. Dar va dura mult timp.
E o perioada foarte nesigura si nu e bine sa ai prea multi bani cash pentru ca se pot devaloriza in orice moment.
Cel mai bine e sa astepti sa se calmeze apele.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

De ce nu se face nimic? Pentru că e piață liberă. Magazinele au dreptul să scumpească produsele cât vor ele. Nici mie nu-mi convine că a ajuns pâinea 7 lei (în unele magazine e chiar 9 lei), dar n-avem ce face.
Criza asta va trece în mod natural, cum a fost și în 2008. Statul nu are ce face. Să crească salariile/pensiile? Văd că mulți propun asta, dar ar fi o idioțenie. Firmele pur și simplu ar crește mai mult prețul produselor iar leul s-ar devaloriza mai mult. În Germania anilor '20 oamenii mergeau cu căruțe de bani să cumpere o pâine; toți oamenii aveau milioane de mărci, așa că milioanele alea nu mai valorau nimic. În 1923 4 miliarde de mărci germane valorau un dolar. Așa mare era inflația. Și astea sunt legile economiei, din păcate. Nu le putem schimba! Și în Roma antică era la fel, cu toate că ei nu aveau conceptul de inflație

| Dragosdoar explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Adica tu esti de acord ca statul sa nu ajute oameni In niciun fel? Ultima data am Inchis oamenii In case si i-am lasat fara job ca sa oprim un coronavirus, s-au platit somaje la greu In perioada aceea, si am Inghetat economia aproape 2 ani de zile,
acum chiar nu se poate face nimic?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dragosdoar):

Statul deja merge pe minus grav. Cum ai vrea sa ajute oamenii de rind? Deja se dau prea multe pomeni, multe dintre ele unora care s-ar descurca bine-mersi fara ele.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru Dragosdoar):

Mulți oameni au protestat împotriva carantinei, considerând-o tiranică. Media i-a considerat pe acești oameni de extremă dreaptă; opoziția față de carantină în sine e o măsură anarhistă, de stânga, dar susținătorii ei sunt incoerenți ideologic. Vezi tu, multe legi ar putea fi considerate tiranice mergând pe logica asta. De ce n-am voie să omor pe cineva? De ce trebuie să plătesc taxe la ANAF? Nu sunt și astea legi "privatoare de libertate"? Ba da, doar că libertatea mea nu poate merge la infinit. Ea se oprește unde începe binele comunității. De aceea nu pot merge pe stradă contaminat cu un virus nou și foarte letal (așa era la început, vezi că mutația Omicron e mai blândă).
"acum chiar nu se poate face nimic?"
Statul nu poate forța firmele să schimbe prețurile. Mărirea salariilor ar fi inutilă, după cum am discutat. Statul ar putea naționaliza firmele, dar atunci am deveni comuniști și știm că experimentul economiei marxiste a eșuat.

| Dragosdoar explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Deci tu esti de acord ca inflatia sa creasca fara a se face nimic? Politicieni care Imi mananca jumatate din salariul meu greumuncit sa stea cu mana la c** In timp ce eu ma uit cu disperare cum painea se face 10 lei? Ok, sa nu facem nimic, bine gandit, sa-i lasam sa doarma, poate paine se face 20 pana la anul (cea mai ieftina) Sa nu creascxa salariile minime, ca sunt tare bune astea actuale.
Tu macar ce Inseamna sa traiesti pe salariul minim si sa nu ai alte optiuni?

| StrongHeart a răspuns (pentru Dragosdoar):

Oamenii stiu care este solutia, dar le este teama. Si mie imi e, nu vreau razboi civil, dar singura sansa sa schimbi ceva este o noua revolutie. Insa daca faci revolutie si vin comunistii iar la putere o sa simti ca ti-ai dat singur cu glontul in picior.
Si ce revolutie sa faci cand armata e a lor? Nu zic ca e imposibil, dar cum o sa convingi toti spalatii pe creier, sa intoarca armele spre stapanii lor? Si cu cine, cand milioane de romani sunt plecati din tara si nu au de gand sa se mai intoarca?
E greu, strangi din dinti si mergi mai departe.
Gandeste-te ca nu esti singur, se intampla peste tot in lume. E ca o bomba cu ceas.
Sa ne bucuram de putinul pe care il avem, mai renuntam la unele 'mofturi', rabdam si va fi mai bine.
Cel putin eu asa ma amagesc ca sa nu pierd prea mult somn. Sunt vremuri grele, trebuie sa ne adaptam intr-un fel sau altul.
Nu cauta raspunsuri pe TPU, ca astia-s morti cu totii, n-au nicio idee ce se petrece sau nu vor sa stie ca ii sperie.

| suntserios a răspuns (pentru StrongHeart):

Inteligent... cu o revolta, lovitura de stat si instabilitate reparam economia

| SanduDediu74 a răspuns:

Uhhhh,nici la mine aici in Suedia nu e trai, au crescut preturile de zici ca vine sfarsitul

| Dragosdoar explică (pentru SanduDediu74):

Vorbesti serios? Si ce masuri s-au luta? In ce zona stai?