| AlexDorinel a întrebat:

Salut,in comunism in Romania s-a invatat engleza?

Daca da, nu ii vad rostul pentru ca pe atunci nu aveai voie sa iesi din tara

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Rusa si franceza
foarte rar engleza

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ceusescu avea o relatie buna cu Franta nu degeaba Dacia a folosit patentul Renault.

| Fatamuntilor a răspuns:

Da,se facea si engleza!
Poate pentru ca era in programa scolara!

| Dismally a răspuns:

Engleza in ultima parte a comunismului, la inceput rusa si franceza. Ba aveai voie sa iesi dar tot in tari comuniste, nu aveai voie in occident.

| mgtow a răspuns:

Nu aveai voie sa iesi dar tot au iesit aia care sau descurcat, si nu le-a parut rau.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Engleza se făcea mai degrabă in liceele umaniste. In cele reale rusa si franceza. Dar nu se pretindea sa ajungi la un nivel in care sa conversezi in alta limba, nici profesorii cu studii superioare nu puteau. Doar cei de rusa care au făcut studiile in Rusia.