| AlexDorinel a întrebat:

De ce pe vremea lui Ceaușescu nu aveai voie sa iesi afara după ora 9 sau 10?

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat.
Ma mir de unde scoti asemenea nazbatii, de altfel le-ai scos si in alte intrebari.
Inainte de a face asemenea afirmatii complet false ar trebui sa te informezi, sunt atatea surse pe internet.

| danbnz a răspuns:

Nu esti bine informat.
Aveai voie sa iesi la orice ora.

| mihai69 a răspuns:

Cine te-a păcălit?

| Mosotti a răspuns:

Avea voie sa iesi cand vroiai tu, nu era problema, si noaptea.

| MValentin a răspuns (pentru Mosotti):

Profesorul de istorie ce il aveam in liceu imi spunea ca ti se cerea motiv cand ieseai. Deci nu cam era indicat

| Mosotti a răspuns (pentru MValentin):

Nu e corect, eu am trait atunci si stiu cum e, si ca copil ieseam, veneam acasa si pe la 12 noaptea, nu era nici o regula sa nu iesi.

| gabicoo a răspuns:

Nu exista regula asta! La ora 22:00, din fabrici, se ieșea din schimbul doi și se intra în schimbul trei.
Eventual te legitimau milițienii dacă te întâlneau pe stradă după ora 24:00 și cam atât!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Cine ti-a spus? Nu este adevarat. Dar vorba lui MValentin: lumea trebuia sa se odihneasca, deoarece toata lumea avea loc de munca. Asa ca nu prea se plimba pe strada.

| Lukasssz a răspuns:

Pentru munca.

| goguPatent a răspuns:

Tu visezi noapte intrebari de genul sau cum le nascocesti?

| chuckmanson a răspuns:

Ca sa întrebi tu

| MValentin a răspuns:

Lumea trebuia sa se odihnească sa fie fresh de muncă

| MeisterSchnitzel a răspuns:

1. Aveai voie să ieși. Nu era nicio problemă.
2. https://www.tpu.ro/......-10-seara/ Dorinele, ți-a pierit inspirația?

| Meme10Meme a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Nu înțeleg cum ma suspendeaza pe mine dar Dorinel scapa basma curata cu postările lui repetate.

| Gligore2000 a răspuns:

Te-a mintit cineva.

| Bluestar15 a răspuns:

Pai erau comunisti, la ce te poti astepta de la ei? laughing Exact ca in cazul carantinei prin care tocmai am trecut (astia sunt la fel de "destepti" si de "bine intentionati" cum erau si comunistii happy ).

| intrebcenustiu a răspuns:

Era lumea in carantina laughing