| Swetlly122 a întrebat:

Întrebarea asta este adresată ateilor! Cum ii explicați voi,bunicii voastre că greierii care canta balade minute,soarele care apune,luna ce răsare, cerul luminat de stele și așa mai departe, că sunt ale nimănui? Cum?

15 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Eu n-am bunica retardata, nu trebuie sa-i explic nimic.
Stie cum functioneaza indoctrinarea religioasa.

| Catrice a răspuns:

Dar omul aparține cuiva?!

| RAY a răspuns:

Din nou se promoveaza noaptea minti

| Frank51 a răspuns:

Din cate observ nici daca iti explic tie nu castig mare lucru.

| raMLesS a răspuns:

Nu Poti, nu înţelege conceptul.
Cand au aparut pentru prima oara telefoanele, s-a bucurat, dar e ca si cum i-as explica de ce vreau sa dau 1.000€ pe un telefon... Pur si simplu nu înţelege, ea stie ca un telefon il folosesti ca sa vorbesti pe el, si o sa iti spuna "Am vazut eu un telefon cu butoane la 50 de lei, ala ce are? " rolling on the floor
Ei traiesc o viata simpla, pentru ei, o baterie, 2 fire si un bec sunt ceva woow, circuit complex laughing.
Lucrul asta se intampla pentru ca ei nu au crescut cu tehnologie.
Ei au crescut cu Dumnezeu si mai stiu eu ce, nu o sa inteleaga conceptul de evoluţie, stiinta, etc. O sa spuna ca totul e făcut de Dumnezeu.
Foarte puţini sunt cei deschişi la minte,
Nu are rost sa iti bati gura degeaba, mi se pare ceva de prost gust sa te iei la cearta cu un batran pe tema asta, lasa-i sa moara fericiti si impacati cu gandul ca o sa ajunga nu stiu unde.
Spune si tu ca ei si aia e.

| Plato a răspuns (pentru Catrice):

Da.winking nu crezi?

| Swetlly122 explică (pentru RAY):

Iar la tine din nou se promovează taina vorbelor neînțelese, fiindcă mereu mănânci câte un "i" și noi nu știm ce vrei sa spui cu adevărat

| RAY a răspuns (pentru Swetlly122):

De ce mereu raspunsul la toate este Dumnezeu?

| Dismally a răspuns:

Oricum i-ai explica rezultatul va fi acelasi deci nu prea are sens, te chinui degeaba.

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Pentru orice lucru exista o explicatie rationala, nu ale nimanui, vorbim de stiinta nu de povesti

greierii care canta balade = aceste cantece sunt folosite ca rol de reproducere,masculi incearca sa impresioneze femelele, cel care canta cel mai frumos sau pe placul femelelor se reproduce mai mult,generatia viitoare va fi si mai buna,asta inseamna evolutie

,soarele care apune = soarele nu apune, pamantul se invarte in jurul lui, astfel noi percepem asta ca un fel de apus, dar soarele e acolo la locul lui, daca nu sa-r invarti 6 luni ar fi noapte, 6 luni zi

luna ce răsare = luna se vede noaptea mai bine din cauza faptului ca numai este soarele pe cer si din cauza faptului ca este aproape de pamant lumineaza mai bine cerul ca orice alta planeta, stea, luna reflecteaza lumina soarelui spre pamant

cerul luminat de stele și așa mai departe=stelele sunt ca si soarele nostru aflate la mare distanta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deja le-ai facut personificare greierilor.
Greierii nu canta, scot niste sunete.
Si daca bunica ta e batrana, de ce i-ai strica ei credinta, sa o faci sa nu mai creada in ce crede ea, la varsta ei?
Eu cred ca e ok sa o lasi sa creada in ce vrea ea, cate zile o mai avea.
Ci nu sa te duci sa ii zici :
-bunico, dumnezeu nu exista, si bla bla.
Mai ales sa-i spui asta unui om batran care nu stie daca mai traieste 3 luni, sau 5 ani.
Ca se gandeste si ea ca vine sfarsitu, si ar vrea sa creada ca mai e ceva dincolo de asta, si ca nu se sfarseste tot, si ca se duce in rai.
De ce i-ai strica "chi-ul " lu bunica-ta, sa ii zici ca nu e asa? pe ultima suta de metri?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai cine zice ca bunica mea crede ca luna si cerul apartin cuiva?

| Dandinelle a răspuns:

Oh God, ah nu.
Categorie gresita. happy

| DanyBRS a răspuns:

Nu invatam pe cei ce nu nor sa invete si nu explicam oamenilor care nu vor sa asculte.