| alexandrunaj a întrebat:

O carte trebuie scrisa cu diaclitice sau de asta se ocupa cei de la editura? In ce format trebuie sa fie cartea?

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ia arunca tu o privire in dictionar sa vezi cum se numesc, EXACT, semnele alea.
As zice sa mai amani putin scrierea cartii aleia.

| Violleta2022 a răspuns:

O carte se scrie corect de scriitor, diacriticele facand parte din limba romana pe care ai invatat-o la scoala generala!
Cei de la editura se ocupa de editat cartea, nu de rescris corect textul.
Ar fii si jenant sa te dai drept scriitor si tu sa nu fii in stare sa pui diacriticele la locul lor, in propozitii/ fraza, cred ca nici un editor nu te-ar publica!
Formatul in care se scrie cartea trebuie sa fie Word.

| Staind a răspuns:

Nu scrie carti cu diaclitice pls.

| Jorah a răspuns:

Din moment ce plătești pentru editură, ei se ocupă de tot : aranjarea în pagină, greșeli, diacritice, copertă etc. Poți trimite cartea în format PDF pe mail.