| DrageanElena a întrebat:

oare sunt pe aici psihologi?

Răspuns Câştigător
cami
| cami a răspuns:

Cand eram mica, vroiam sa devin psiholog happy eu cred ca-ti trebui o doza zdravana de adrenalina si schimbare! Schimba-ti stilul! Indrazneste! Numai gata, spune STOP! monotonie, plictiseala? out...Iesi din anonim. Fa ce vrei tu sa faci! Sa-ti povestesc ce mi-a venit mie, ca sa depasesc momentele astea... incepe usor.[sa stii ca nu esti singura] esti adepta unghilor mici vopsite roz deschis?
Nu mai.lasa-ti-le lungi, vospseste-ti-le intr-o culoare gen visiniu inchis, fi alta! [eu asa fac happy ], si sa stii ca intr-adevar da roade! te face sa te simti mai puternica, deschisa, tare.parca numai cand ma uit la cularea lor, parca imi vine sa-ti dau cate-o replica taioasa "respectivului/respectivei", totul la tine se rezuma la "lipsa increderii", numai gata! uita-te in oglinda, si spune-ti ca de maine s-a terminat cu vechea Elena.mult mai increzatoare si puternica happy
Bafta, sper sa treci peste asta!

32 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Este unul si este chiar Expert TPU.

| DrageanElena explică:

Ca as vrea sa ma ajute, daca poate... Ce sa fac sa nu mai fiu asa de sensibila? ma refer la...starea mea... daca mi se intampla ceva imediat plang... daca striga cineva la mine la fel...nu pot sa ma abtin...nu pot sa fiu mai tupeista...(nu stiu cum sa ma exprim). cand ar trebui sa vorbesc(cand ma ia cineva mai tare), parca nu pot pe moment...ma intimidez... ce ar trebui sa fac sa nu mai fiu asa?//////sunt prea sensibila...sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trimite un mesaj privat user-ului Psiholoaga. Poate o sa te ajute.

| BUBULINA a răspuns:

Este psiholoaga si antonia

| Flav a răspuns:

Ma ofer eu sa fiu psihologul taubatting eyelashes

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Da. e psiholoaga.

| MisterKat a răspuns:

Psiholoaga e cea mai tare! happy 10

| Yly a răspuns:

Soramea...intra la toamna la faculta de psihotongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voi nu stiati ca psiholoaga nu e psiholog? Tin minte ca a zis ca e de profesie jurnalisthee hee Oricum poti apela la ea pentru ca da sfaturi bune.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Draga Elena, mai sunt si eu prin zona, si am mai raspuns la ceva foarte asemanator, nu foarte demult... probabil esti adolescenta, sau putin peste... si treci prin ceea ce se numeste "criza de originalitate a adolescentei"... Am scris si atunci, cauta cartea "Manual de supravietuire pentru cei sensibili" si in mod sigur, dupa lecturarea ei te vei simti mai bine daca vei si aplica cele indicate acolo! Pentru detalii suplimentare, imi poti scrie in privat!

| Moneyandfame a răspuns:

Niciun psiholog nu te poate ajuta, oricare ar fi problema ta.Singura persoana care te poate ajuta esti chiar tu si plus de asta, nu trebuie sa dai bani.

| psiholoaga a răspuns:

Suntem cativa pe site. Asa cum a zis moneyandfame, singura persoana care te poate ajuta esti tu. Ce iti spune cami este o solutie, insa e una care trateaza simptomele (teama de ceilalti), nu cauzele. Cred ca mai important ar fi pentru tine sa te descoperi. Sa afli care e cauza pentru care nu ai incredere in tine si reactionezi atat de drastic la critica? Ce persoana din trecutul tau era mai autoritara, mai critica fata de tine? Cine te facea sa simti ca nu mai ai cuvinte? Exploreaza-te putin si vei gasi cateva cauze. In librarii, cum ti-a recomandat si psihosex exista multe carti (mai ales de la editura 3) de autocunoastere care te pot ajuta sa iti explici cateva dintre reactiile tale in diverse situatii. Bafta!
Delight, intr-adevar, sunt jurnalist si psiholog in formare. Adica nu lucrez, inca un an de acum incolo mai am sa ma formez in terapie experientiala, apoi obtin drept de practica. Cu danielbv am avut discutii despre psihologie si ii povesteam ce plictisitoare si grea e facultatea in primii 3 anibig grin (adica toti). Chiar, Daniel, nu ai vrut sa imi raspunzi la mesajele private...

| adina68 a răspuns:

Sunt, dar sa ai grija pentru. ca multi se dau mari psihologi pe site-uri, fara sa aiba poate, un minim de experienta. Chiar daca exista psihologi pe site-ul acesta, poti sa ai surpriza sa nu respecte confidentialitatea impusa de aceasta profesie. Daca chiar ai nevoie, iti recomand sa consulti un cabinet specializat. Daca nu iti poti permite o consultatie la un psiholog, te poti consulta cu rudele, prietenii sau te poti destainui chiar unui strain, deoarece, necunoscandu-te, nu te va judeca. Chiar daca nu te va ajuta prea mult, cel mult te vei putea decarca sufleteste.
Iti doresc mult succes.

| adina68 a răspuns:

Citat Psiholoaga: "Delight, intr-adevar, sunt jurnalist si psiholog in formare."
@ Psiholoaga: Daca esti doar "psiholog ïn formare" de ce te folosesti de acest nume de user? Doar ca sa induci lumea in eroare?
Poate pe acest site sunt si alte persoane cu aceasta functie si cu o experienta de ani de zile in acest domeniu, dar care vor sa ajute dezinteresat (conform politicii acestui site).

| psiholoaga a răspuns:

Adina, in politica siteului nu e mentionat nimic legat de nickul pe care ti-l alegi. Vezi ca e un user Dumnezeu. Ce zici? E pe bune?
Daca as fi vrut sa induc oamenii in eroare, nu as fi mentionat de multe ori ca sunt terapeut in formare si ca lucrez ca jurnalist.

| adina68 a răspuns:

@Psiholoaga: OK, nu sunt de acord nici cu un nume de user Dumnezeu, deoarece consider ca a luat numele Domnului in desert; oricum lumea nu il ia ca atare - (tu ca psiholoaga trebuia sa iti dai seama de diferenta)

Citat: "Daca as fi vrut sa induc oamenii in eroare, nu as fi mentionat de multe ori ca sunt terapeut in formare si ca lucrez ca jurnalist."
Iarta-ma dar de fiecare data cand ai dat sfaturi in domeniu, nu ai mentionat acest lucru.
Eu, ca un membru mai vechi, este prima oara cand aflu acest fapt. Cei care iti cer sfaturile, poate nu au timp sa iti citeasca toate postarile.

Ca un ultim sfat, cand discuti cu cineva in contradictoriu, prezinta-ti argumentele pro si contra.Nu te rezuma doar la a da calificative. In acest caz, "stupid", cum mi-ai dat mie.

| psiholoaga a răspuns:

Adina, multumesc pentru sfaturi. Iau in considerare sfaturile cand vin de la oameni care ei insisi le aplica. Daca cineva se uita la profilul tau, la lista de voturi stupide, poate vedea ca esti presedinta fan clubului meu si, din cate imi amintesc, nu mi-ai dat argumente pentru vreunul dintre voturile acordate. Afirmatia ta despre mine mi s-a parut voit rautacioasa, insinuanta si nelalocul ei. Iti argumentez si prin ce, daca simti nevoia:"daca esti DOAR psiholog in formare, de ce ai nickul acesta(tocmai te-am lamurit, sper, ca nickul pe acest site nu are nicio relevanta). Celor care imi cer sfaturi in particular, pe probleme emotinale, adica "in domeniu", cum zici tu, le spun ca sunt terapeut in formare. Si ai primit "stupid" si pentru fraza de-a dreptul subtila "poate sunt alte persoane care dau sfaturi DEZINTERESAT". In concluzie, daca nu iti convine politica site-ului in ceea ce priveste alegerea nick-urilor, poti scrie un e-mail adminului si poate va gasi o cale sa adauge "pentru cei ce isi iau ca nick un titlu de functie, rog sa trimita copie dupa diploma de studiu la adresa X". Iar daca ai o problema personala cu mine, poti fie sa ma accesezi in particular, fie sa ma raportezi in contextul in care tu consideri ca am avut un comportament neadecvat.

| adina68 a răspuns:

Citat Adina68:
Poate pe acest site sunt si alte persoane cu aceasta functie si cu o experienta de ani de zile in acest domeniu, dar care vor sa ajute dezinteresat (conform politicii acestui site).

Citat "psiholoaga":
Iti argumentez si prin ce, daca simti nevoia:"daca esti DOAR psiholog in formare, de ce ai nickul acesta(tocmai te-am lamurit, sper, ca nickul pe acest site nu are nicio relevanta)...
Si ai primit "stupid" si pentru fraza de-a dreptul subtila "poate sunt alte persoane care dau sfaturi DEZINTERESAT". In concluzie, daca nu iti convine politica site-ului in ceea ce priveste alegerea nick-urilor, poti scrie un e-mail adminului si poate va gasi o cale sa adauge "pentru cei ce isi iau ca nick un titlu de functie, rog sa trimita copie dupa diploma de studiu la adresa X".
-----------------------------
Catre "psiholoaga":
Si ne mai miram ca sistemul medical romanesc este la pamant, si ne mai miram ca se sinucid copiii nostri, pentru. ca au luat o nota proasta.
Asa este cand dau peste asa zisi psihologi "ïn formare", care nu ii intereseaza decat afirmarea pe internet, cu orice scop. Poate ca acei copiii, nu stiu sa caute sprijinul, se jeneaza sa spuna totul familiei si cauta o alinare pe internet.

Si da, acei oameni cu experienta de ani de zile, au facut o scoala, cu adevarat, nu scoala din zilele noastre pe care ai urmat-o tu, cand totul se raporteaza la ban si a te da in spectacol (nu intamplator esti JURNALISTA - iti place mai mult spectacolul, sa devii vedeta pe un site).

| adina68 a răspuns:

Ca o adaugare la ce am spus mai devreme, aceste doua profesii se bat cap in cap (psihologia - presupune discretie, jurnalismul - exact opusul). Cum poti sa delimitezi aceste doua functii?

| psiholoaga a răspuns:

Adina, am sa iti raspund doar la ultima intrebare, deoarece restul mesajului are o nuanta care mie imi pare agresiva si nelalocul ei. Probabil ca ai o prejudecata despre jurnalism. Sa fii jurnalist nu inseamna doar sa lucrezi la cancan. Eu lucrez la o revista la care oamenii scriu despre experientele lor de viata, impartasesc astfel lucrurile pe care le-au invatat celor care ar putea avea nevoie de ele. Alti oameni citesc revista, folosesc ce pot din experienta celor ce ne scriu, apoi ne pot scrie si ei despre experientele lor si tot asa. Daca asta e ideea ta despre "spectacol", da, imi place. happy Imi place sa vad ca oamenilor nu le e teama sa invete unii de la altii, ca sunt incantati sa isi imbogateasca experienta si sa o transmita mai departe. Din perspectiva asta, ceea ce fac in prezent si ceea ce voi face peste un an, a fi terapeut, seamana. Esti un mediator care faciliteaza accesul oamenilor la propriile lor resurse. In concluzie, nu sunt lucruri care se bat cap in cap, doar daca ai anumite prejudecati despre ce inseamna sa fii jurnalist/psiholog.

| Flav a răspuns:

Nu vroiam sa intervin aici dar ma simt nevoit.
Nu-mi place Raluca cum ai pus problema. Unde vezi tu hartuire? Adina si-a exprimat opiniile putin agresiv intr-adevar, dar foarte decent, cu argumente si-n limita bunului simt.
Chiar eram curios cum o sa reactioneze psiholoaga la acest atac, contrazicere. Si de asemenea, mi-a placut si reactia ei foarte calma si la obiect. De altfel, votul e ceva ce poate n-a fost pe gust, nu cred ca i-a votat psiholoagai fiecare raspuns cu stupid de la alt post ( daca e asa, ca nu m-am uitat, atunci iti iau partea Raluca si-mi cer scuze pentru. nedocumentare).
Iar de moment ce 2 useri au avut o discutie in contradictoriu in granitele civilizatiei si bazinului bunului-simtz si al calmitatii, termenul tau de ''avertizare'' mi se pare foarte pueril si fara sens.

| Flav a răspuns:

Acum m-am uitat pe profilul ei si-am vazut voturile. Am privit schimbul de replici din exterior, ca spectator. La ce argumente a adus adina, si la ce rationamente a avut ( chiar daca sunt de acord sau nu ) nu ma asteptam sa se preteze la astfel de lucuri, de aceea nici n-am verificat
Asadar, imi cer scuze Raluca. Acum da, mi se pare un motiv strong sa fie avertizata. happy

| adina68 a răspuns:

Catre Raluca TPU

Daca am avut un dialog in contradictoriu, asta ar trebui sa caracterizeze transparenta unui site. Nicidecum HARTUIRE.
Din punct de vedere juridic, NU AM FOLOSIT TERMENI CALOMNIOSI, care sa lezeze anumite persoane si NU AM AMENINTAT PE NIMENI de pe acest site.
Si nu vad legatura, tot din punct de vedere juridic, cu asa zisa acuzatie de INFRACTIUNE DE DARE DE MITA la adresa Psiholoagei pe care as fi facut-o eu (chiar te rog sa citezi asa zisele mele acuzatii, care te-au determinat sa faci o asemenea afirmatie falsa si la nelocul ei).

Cand spun ca totul se raporteaza la ban si afirmare, ma refer si la goana dupa "fundite", care se face pe acest site, si la votarea incorecta intre utilizatori, pentru. obtinerea acestor calificative.

Din felul in care ai pus problema, este evident faptul ca nu esti obiectiva, si ca tii partea Psiholoagei.
Daca te uiti atent, ti-am dat un STUPID, tocmai pentru. ca ASTEPT SUSPENDAREA.
Sa nu crezi ca lumea sta in site-ul acesta. Mai sunt si alte site-uri cu adevarat interesante.

Cu stima
Adina

| adina68 a răspuns:

Catre Raluca TPU
Ca o completare la ce am spus mai sus, in 60 de zile nu am dat decat 32 voturi stupide utilizatorilor TPU, comparativ cu 179, cat a acordat Psiholoaga. Si in Regulamentul acestui site, nu apare nicaieri nr. maxim de voturi stupid pe care il poti acorda unui membru, pentru. a NU SE CONSIDERA HARTUIRE.

Daca exista obiectivitate pe acest site, cum se face ca la oricare membru se pot vizualiza la profil voturile date in ultimile 60 de zile, pe cand la tine, in calitate de admin., nu se intampla acest lucru?

| psiholoaga a răspuns:

Adina, cum adica : goana dupa bani se refera la funditele de pe site? Tu primesti bani pentru ele? Fiindca eu una nu. In ceea ce priveste acuzatiile tale, te inseli. Ai folosit calomnia, asa cum dex-ul o explica: afirmatie tendentioasa cu scopul de a discredita onoarea/reputatia cuiva. Nu e nevoie sa imi spui direct ca tu consideri ca am dat mita (scoala pe care ai facut-o tu, in zilele noastre, cand totul se rezuma la bani) sau ca sunt o scandalagioaica (iti place sa te dai in spectacol), pentru ca suntem oameni inteligenti si intelegem subtilitatilewinking. Si mai ai si alte acuzatii nefondate, cum ar fi faptul ca eu caut "cu orice pret" (si care ar fi pretul ala?) celebritate pe site-ul asta. Nu ma cunosti, nu te cunosc; sunt surprinsa de atitudinea ta cu atat mai mult cu cat nu imi amintesc sa fi intrat in vreun conflict pe site si mi-e greu sa deduc cum ai ajuns tu sa faci asemenea proiectii asupra mea. In ceea ce priveste voturile de stupid pe care mi le-ai dat, nu sunt o persoana absurda, stiu cand spun ceva ce poate fi interpretat ca fiind stupid sau cand fac o gluma ce poate fi considerata deplasata. Insa tu mi-ai dat stupid (zi ca nu-i asa...) la orice raspuns care ti-a sarit in ochi. De exemplu ca bunicul meu e apicultor. Intr-adevar, stupida chestie... Iar faptul ca ai dat doar 31 de voturi nu e relevant, fiindca 20 din ele sunt la raspunsurile mele, iar restul la raspunsurile altor useri care faceau afirmatii pro-psiholoaga. In timp ce eu votez stupid fara discriminare. Si useri carora le dau altadata inteligent pot primi stupid daca mi se pare ca raspunsul acela particular e pe dinafara si stiu ca oamenii inteligenti nu o iau ca pe o jignire personala, ci ca pe o remarca la adresa raspunsului. Din punctul meu de vedere, subiectul asta e incheiat in public; daca doresti sa continuam discutia, poate aflam si ce te face sa fii asa suparata pe mine, astept mesaje private. Non-agresive.

| DrageanElena explică:

Off...nici nu stiu de la ce a inceput totul...am vrut doar sa ma ajute cineva...nu am vrut sa va fac sa va certati... din cauza intrebari mele sad ...imi cer scuze.

| remus a răspuns:

Noooooaaaaaaaa... somai chitcheres gilceava? vedeti ce efect are canicula, pacat.

| adina68 a răspuns:

@ Dragean Elena:
Si eu imi cer mii de scuze fata de tine, deoarece s-a ajuns atat de departe.
M-as bucura foarte mult, daca ai gasit raspunsul la problemele tale.

@ Psiholoaga:
Observ ca te-au deranjat foarte mult voturile stupid pe care ti le-am dat eu. Omiti insa niste lucruri. Si tu mi-ai dat destule voturi stupid si nu ti-am reprosat asta.
Referitor la faptul ca ti-am dat stupid numai pentru. ca ai afirmat ca bunicul tau este apicultor, aminteste-ti ca ai dat si niste sfaturi, pe langa aceasta afirmatie.
Aminteste-ti si de voturile date de tine care poate au fost cu rea intentie (de. ex. la intrebarea daca Becalli este vinovat, ai dat stupid doar pentru ca am spus ca nu te poti pronunta in acest sens, atata vreme cat nu cunosti amanuntele concrete si nu stii ce s-a intamplat cu adevarat).
Aminteste-ti de asemenea si de raspunsul tau pe care l-am declarat castigator.
Fii corecta pana la capat!
Si asta este ultima oara cand iti mai raspund la postari, deoarece s-a ajuns mult prea departe.

Si inca o data: Te rog sa ma ierti Dragean Elena.

| remus a răspuns:

In sfirsit s-a terminat conflictul, foarte bine, am ajuns un butoi de pulbere care din nimica toata poate exploda avind efecte dezastruoase. Toate acestea se intimpla datorita intolerantei si rautatii din noi, trebuie sa fim mai ingaduitori uni cu altii, este loc sub soare pentru toata lumea, avem o singura viata pe acest pamint, site.

| DrageanElena explică:

Draga adina68...nu am absolut nimic cu voi...nu ai de ce sa-ti ceri scuze... si apropo... mi-am rezolvat problema...am fost la un psiholog...si mi-a dat raspunsul... e mult mai bine acum.multumesc. big grin