| Nelutu a întrebat:

Salut prieteni!
Am si eu o problema cu dvd-romul daca ma poate ajuta cineva.
nu pot sa scriu cd cu dvd-romul meu pentru ca nu mi le citeste dar mi le citeste pe cele scrise deja cu muzica poze sau filme dar cand introduc un cd gol nu mi-l citeste deloc nici nu imi apare chestia aia cu take no action sau open folder sau scriere cd.

1 răspuns:
| ExpertHost a răspuns:

Pai este DVD-R sau DVD-rw? Adica doar citeste sau este si writer, adica sa scrie? Daca este writer, baga un cd blank, descide nero -> new project -> data cd si add files la intamplare, dupa care ii dai "burn". Daca nu ai Nero sau alt burner, poti face direct cu windows. Cum? Foarte usor. Selecteaza cateva fisiere, clik dreapta pe selectie si "send to E:" (sau care este litera dvd-writerului". Ti se va deschide o fereastra cu fisierele respective, cu cate un simbol pe ele, select all (ctrl+a) si sus in meniu, ai "write these files to cd". Fa proba si spune-ne daca functioneaza ce ti-am propus.