| FlorinCosmin28 a întrebat:

Salut.Sunt in clasa a9a pe profilul Mate Info Intensiv.La inceputul clasei a8a aveam o gandire logica dar destul de lenta si cu toate acestea dupa multe exercitii si variante lucrate la mate dar si la romana am capatat o gandire rapida stiind sa fac si exercitii foarte grele(am intrat cu media 9.85).Eu pe perioada vacantei de vara nu am mai invatat sau lucrat ci doar m-am relaxat.Eu am intrat intr-o clasa foarte buna cu elevi care au o gandire la fel de logica si rapida cum o aveam sau foarte putin mai mica. Nu stiu de ce dar de la inceputul anului scolar mi-a revenit gandirea logica dar incetinita care cred ca se datoreaza si faptului ca eu pe parcursul vacantei de vara nu am lucrat nimic fiind o trecere destul de brusca mai ales ca lucram la greu si dintr-o data nu am mai lucrat nimic odata cu terminare probelor de evaluare.Anul acesta nu pot spune ca m-am omorat cu invatatul,am lucrat exercitii dar destul de putine(mate, info, fizica) deoarece am zis ca pe clasa a9a sa ma relaxez iar de pe a10 revin in forta.Am observat ca lucrul acesta este destul de greu mai ales ca materia este diferita fata de generala si trebuie sa ma reapuc sa trag tare mai ales acum sunt intr-o clasa cu elevii care au gandirea la fel rapida cum o avea anul trecut.Care ar fi solutia pentru a reveni la gandirea rapida pe care o aveam anul trecut?

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa te apuci din nou de invatat in fiecare zi. Gandirea se intretine. Daca trec 3 zile fara a-ti exersa gandirea, ea incepe sa se incetineasca. Pentru o luna de relaxare vei avea nevoie de minim 3 luni de munca intensa pentru a recupera. De aceea niciodata nu trebuie sa faci pauze mai mari de 3 zile. Nici macar dupa ce iesi la pensie. Acum, daca vrei sa revii la forta psihica anterioara, va trebui sa muncesti mult si intens, cu rabdare, fara graba