| VladD2013 a întrebat:

am o intrebare! Cine stie mai multe informatii despre iluminati, Am auzit ca sunt o corporatie puternica si din astea, si ca semnul lor este Triunghiul cu un ochi, si ca ei pun multe semne de-ale lor in desene/filme si cateodata in videoclipuri ale melodiilor... Si mai stiu cateva nume "mari" care se spune ca sunt in iluminati (presedinti cantareti etc) dar intrebarea e: Cine poate sa ma lamureasca mai multe despre iluminati si nu dupa site-uri ca am citit, multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| AtateaConditii a răspuns:

Sunt un fel de guvern( format din mai multi oameni destepti, rai) care au multi bani si controleaza celelalte guverne ca pe niste marionete, scopul lor e de a face o noua lege prin care sa ne urmareasca peste tot, sa fim privati de libertatea de a alege fara consimtamantul lor.

3 răspunsuri:
| Florinel28 a răspuns:

E doar conspiratie. Nu ti se pare penala ideea ca presedintii superputerilor economice si industriale sa fie doar niste marionete?
Nu mai crede in toate prostiile mass media si ce se vede pe YT.
Bancile intr-adevar conduc lumea financiar dar nu ca ar fi vreo organizatie secreta cu obective apocalitice.

| GlamKitty a răspuns:

Salut! Iluminati este o institutie care vrea sa doboare toate monarhiile. ordinul iluminati a fost o societate secreta fondata in 1mai, 1776, in ingolstadt (bavaria de nord) de adam weishput

| GlamKitty a răspuns:

Adam weishaupt a fost primul profesor de drept canonic din universitatea din ingolstadt. Miscarea era formata din liberi-cugetatori, liberali, republicani si pro-feminini recurtati din lojile masonice din Germania si a urmarit sa promoveze perfectionismul prin intermediul scolilor de mistere. In 1785 ordinul a fost infiltrat, dezbinat si suprimat de guvernul bavarez pentru un presupus complot si apoi in intregul stat(reich) german. Acuzatia adusa a fost ca scopul ordinului este acela de a darama toate monarhiile si religiile de stat din europa.