| SporeBox a întrebat:

Am un gear cube de cam un an si atunci nu stiam sa rezolv cuburile rubice sau cele similare (adica nu stiam ca o sa gasesc solutiile pe internet) si ma jucam facand cateva mutari si dupa le faceam invers (adica daca faceam miscarile R U L a doua oara faceam L' U' R' ca sa il fac la loc) si odata nu mai stiam ce miscari am facut asa ca am inceput sa incerc sa il rezolv nestiind algoritmii necesari. Il facusem dar muchiile erau invartite (daca stiti cum e un gear cube o sa stiti la ce ma refer) si le-am ajustat invartindu-le cu mana si am reusit sa il fac dar m-am mai jucat cu el din nou si l-am amestecat iar si cand am incercat sa il fac era doar partial facut. Azi am cautat pe internet cum sa il fac si am reusit sa il fac dar cred ca acum are niste probleme de cand am invartit muchiile cu mana (cred) adica cateodata se blocheaza la unele fete si nu mai pot face rotirea R si R' si acum cand l-am facut cand am ajuns la orientarea muchiilor la niste fete nu se orientau si am facut corect algoritmul (nu ca ar fi fost foarte greu) si a trebuit iar sa invart muchiile cu mana si acum daca fac rotirea R si R' muchia de culoare albastru-galben se misca din locul ei initial si trebuie sa o pun eu la loc. Daca stie cineva sa imi spuna daca face asa pentru ca prima data cand m-am jucat cu el i-am rotit muchiile cu mana (sau o fata nu mai stiu exact) sau din alte motive si daca pot sa ii fac ceva sa il repar (nu as vrea sa il desfac pentru ca nu cred ca o sa mai pot sa il fac la loc) sau trebuie sa imi iau altul. Dau funda si vreau sa imi raspunda cei care stiu si daca nu stii mai bine nu raspunzi.