| Vali215 a întrebat:

Salut TPU! Ce parere aveti despre aplicatia Duolingo? Am terminat toate etapele din ea si ce-i drept am invatat destul de mult, dar am nevoie de mai mult. Te invata lucruri destul de simple, vreau sa invat sa vorbesc cat de cat fluent. Recomandati-mi si alte site-uri, aplicatii, programe, carti, orice despre invatarea limbii engleze. Mentionez ca inteleg cam tot, la vorbit este mai greu.

4 răspunsuri:
| 91Bogdan91 a răspuns:

Duolingo este o bază bună atunci când vorbim vocabular, expresii, gramatică etc. Pentru vorbit îți recomand să folosesți Tandem. Acolo poți interacționa cu vorbitori nativi de limba engleză și ei te vor corecta, de ce nu ajuta, cu pronunția unde este nevoie.

| Vali215 explică (pentru 91Bogdan91):

Mersi, Bogdan! O sa caut. happy

| zurick a răspuns:

Pe tandem găsești oameni faini. Faza este că pentru a-ți rezolva problema la speaking trebuie să practici mult, dar după îți va fi mult mai ușor. Hello talk e tot o aplicație de genul, dar Tandem e mai ok ca aplicație.
Busuu e mult mai ok decât duolingo.
English with Lucy e un canal de yt fain. Sunt multe videoclipuri faine și pe tiktok.

| Vali215 explică (pentru zurick):

Multumesc, o sa le caut. happy