| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a întrebat:

De ce mass-media are atata influenta asupra populatiei?

De exemplu daca X vede ceva la televizor nu mai accepta alta parere de exemplu de la mine sau altcineva care chiar are dreptate. O tine numa' pe aia.

Sau isi cumpara lucruri nefolositoare doar pentru ca au vazut la TV acele lucruri afirmand" Dar, nu vezi ca toata lumea are "

Ce parere aveti?

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu degeaba media este considerata a patra putere in stat! Din pacate, acum media face numai politica patronajului si implicit, a banului, iar jurnalistii sunt numai pupincuristi, inclusiv multi cu renume. Banul subjuga totul, inclusiv constiinta, atat cat a mai rams din ea. Tu daca ai fi bine platit, nu ai face la fel?

| Teardrop a răspuns:

Ce i-a făcut pe oameni să supravieţuiască? Specia aia, lipsită de gheare şi putere, ce-ar putea fi ucisă de muşcătura unui şobolan.

Societatea!

Oamenii au instictul de a se aduna, de a trăi împreună. Oamenii nu pot trăi singuri, precum Leii sau Lupii. Oamenii au nevoie disperată de oameni. Aşa că- mereu vor copia masele, ca să le intre în graţii. Ei cred că cu cât sunt mai mulţi, cu atât sunt mai puternici, pentru că asta le e scris în subconţient, pentru că aşa era la începuturi. O societate mai mare, face rost de mai multă mâncare.
Însă problema majorităţii nu e de mult mâncarea. Ci războaiele psihologice dintre ce-i puternici...şi războiul pe care fiecare om îl duce cu sine însuşi.

| VasiDobie a răspuns:

Mass-media are putera asta pentru ca stiu cum sa influenteze oamenii si doar ce care au multa incredere in alte persoana se cam lasa batuti si cumpara lucruri fara valoare.