| WolfgangKreutzfeldt a întrebat:

Salut TPU. Ieri am iesit cu un prieten bun si m-a tras un frig ceva de speriat ("prostu" adica eu nu si-a luat haine ca lumea pe el ca a crezut ca rezista la vremea de afara) si azi dimineata m-am trezit cu o raceala si durere de cap si spate de-mi venea sa ma urc pe pereti nu alta. Ca sa imi incep ziua ca lumea am fost chemat si la munca pentru niste prostii (chestii inutile care se puteau face si maine cand incepe saptamana), dupa ce am iesit m-a sunat maica-mea si am cam repezit-o la telefon pentru ca nu ma simteam asa bine si m-a intrebat cu calm daca am patit ceva dar orgoliosul aici de fata a zis ca e totul perfect si nu sunt probleme de nici un fel. Buuuun ajung acasa ca vai de mine, ma pun sa iau niste pastile, imi fac un ceai si ma mai invart prin casa cu gandul ca poate mai stau oleaca, imi trece si poate reusesc sa ies si eu pe afara sa ma bucur de ziua asta partial libera laughing dar raceala a zis : "Nope" asa ca am stat in casa. Pun sa mai vorbesc cu unu cu altul sa mai treaca timpul si parca naiba a facut ca toti se distreaza ba frate... ori la un fotbal, ori fac nu stiu ce gratar cu prieteni si fete, ori ca se plimba tot cu fete si alte activitati din astea de mi-au sarit si dracii si mi-am zis "Da-i dracu pe toti" si m-am pus in pat cu gandul ca poate asa imi trece. Stau vreo 5 minute si parca la isi baga dracu coada si incep toti sa-mi dea mesaje vocale si mesaje vocale in care se auzea ca oamenii se distreaza si se simt bine. M-am enervat, mi-am pus alarma la telefon si l-am aruncat intr-un colt al camerei si m-am pus inapoi in pat. De parca nu era de ajuns ce am patit incep sa stranut si sa-mi curga nasul ceva de speriat PLUUUS vecinul de deasupra da drumul la o sarba sau ceva instrumentala de zici ca is in filmele cu prosti. Mai spuneti si voi ce naiba sa fac ca maine trebuie sa fiu la munca, concediu medical nu pot sa-mi iau ca am oameni care depind de mine, pastile am luat, de dormit nu pot sa dorm ca e vecinul de deasupra care are chef de dansuri plus aud si notificarile de la telefon (si la ce zi am avut pana acu pot sa jur ca is aia care se simt bine si imi dau mesaje vocale laughing ). Ce sa ma mai fac?

7 răspunsuri:
| WolfgangKreutzfeldt explică:

Neaaa. Mai am de tras in viata asta plus de asta solutia asta ti-o recomand tie cu caldurawinking

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Cinstit, am murit de ras citind ceea ce ai scris. Nu ma intelege gresit, situatia e aiurea, insa modul tau de a o povesti este epic.
Revenind : Roaga vecinul sa dea muzica mai incet, mergi la farmacie si ia niste pastile (si somnifere daca tot esti acolo) si incearca sa adormi. Daca te simti rau si maine i-ati concediu medical. Corect, depind oameni de tine, insa decat sa faci o greseala si sa se termine rau, mai bine stai acasa, te odihnesti si iti ia un coleg locul. Asa e cel mai bine atat pentru tine, cat si pentru cei de care trebuie 'sa ai grija'. Insanatosire grabnica!

| rosessunflowersandlillies a răspuns (pentru rosessunflowersandlillies):

Ia-ti**
Scuze daca mai sunt si alte greseli gramaticale

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru rosessunflowersandlillies):

Intentionat am scris-o asa laughing fac si eu haz de situatie. Asta nu-i epic, daca imi dau interesul garantez ca iese ceva si mai si.
Cu vecinu nu cred c-o scot asa de usor la capat plus ca am vazut ca a dat instrumentalele mai incet ( chiar stateam si ma gandeam ce dracu e azi, vreo zi de salariu ceva de petrece omu asa, da nu e laughing ). Farmaciile is inchise aici si sa ma urc in masina sa ma duc la una non stop nu are rost( pastile am acasa si deja am luat ). Pe partea de medicamente as mai avea o "solutie" si anume o sticla de vin liturgic pe care am primit-o de la cineva cand am am venit din misiunea din Afganistan, parca si acu il aud spunand : "Ia mai sticla asta, te uiti cu doamna ta la un film ceva, o seara romantica, faci ceva mai special " aha... prietena s-a dus ( si sticla tot n-am avut ocazia s-o consumam laughing ) si acu ma bate gandu sa o desfac ( altceva chiar nu am ) da tare mi ca la ce zi "norocoasa" am avut azi poate scap naibii sticla din mana sau se mai intampla alte chestii ( ma stiu, am un noroc uneori de nu ma mai mira nimic laughing ). Nu zici rau cu medicalul dar chiar nu as vrea sa il iau acum, as vrea sa pastrez o "vacanta" de 2 saptamani dupa Pasti ca sa ma mai recreez oleaca cu toate ca acu ar cam fi cazul de concediu medical. Cred ca o sa ma duc maine la munca si daca ma simt rau nu fac mare lucru cu oamenii, ne ducem undeva ferit de ochii superiorilor si ne facam ca invatam primul ajutor undeva sa nu bata vantu laughing.
Multumesc frumos de urare ( printre stranuturi si servetele pline de muci m-am "incordat" si am scris oleaca mai original raspunsul rolling on the floor )

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai pus si tu intrebarea aia fix cand se termina programul la Lidl, ca te trimiteam sa iei usturoi. Vezi ca sunt cateva farmacii non-stop. Oricum, cam nasol. Si eu m-am imbracat eronat ieri si am tras ceva frig, dar pare-se ca am scapat fara raceala...

| Freya1 a răspuns:

Deja e a doua zi deci nu prea am ce sfat sa iti mai dau.
Cert e ca trebuie sa înțelegi ca mai sunt si zile proaste si ca trebuie sa ai mare grija de sanatate. Oricum ceva medical de la munca ar trebui să iti dea având în vedere că de la raceala mai nou faci pușcărie (glm) big grin.Asa ca stai acasa sa te tratezi si tu,sa nu ii imbolnavesti si pe altii si sa te poti distr într-un alt weekend.

Ia aspirina si paracetamol, coldrex chestii din astea.Fa infuzi, bea ceai, pune apa caldă cu sare le picioare iar daca începi să faci febra sau sa te simti mai rau cheamă medicul.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Freya1):

Ziceam ca sunt singurul bolnav da azi mai toată lumea fost la infirmerie de s-a transformat doctorița în "mama răniților" laughing. Vad azi ce și cum fac, sunt în dubii dacă sa merg la sala azi sau nu dar medical chiar nu îmi iau, chiar vreau să-mi prelungesc zilele libere atunci, după Paște cât de distracție nu știu ce sa zic vad ca devin din ce în ce mai amărât pe zi ce trece și nu de multe ori intru într-un fel de transa din aia de zici ca stau asa și ma uit în gol și mintea se gândește la chestii.
Am luat Parasinus și vitamina C și dacă problema persista ( cu toate ca azi am văzut ca m-a mai lăsat durerea abia perceptibil) spitalul militar scrie pe mine