| RaziMaaaaa a întrebat:

Incep direct prin a va spune ca nu am trait perioada comunista, da, nu stiu cum a fost si ce s-a intamplat(scuze de ortografie). Traiesc inconjurat de genul acesta de oameni, gen fara solutii. Daca ai gresit esti PROST! Trebuia sa faci asa, daca nu faci asa, sa faci asa, in mici detalii. In mari detalii n-o sa ajungi n-o sa devii esti prea... ETC.Sunt cateva specii umane traite in comunism ce se cred si se dau mai destepti decat tot restul lumii si da am exemple in familie. Oameni fara gandire si fara solutii saraci in gandire si in comportament, multi toba de carte dar prosti bata. Exemplu..Azi am blocat 2 min locul vecinului de pe strada, comunist fiind a urlat pe strada 10 minute, incercand sa ii spun ca a fost o urgenta, el tot mai tare urla, m-am intors si am plecat, toata strada e asa. Daca incerci sa-ti spui punctul de vedere si aici ma refer la familie nu ai voie...esti magar te-am crescut si iti permiti sa ai opinii! De cam fiecare data cand am ceva de spus. OK in mintea unui om simplu tanar 20-30 de ani cred ca se cam tot intreaba. Pai daca imi tot scoti ochii de ce mama dracu m-ai "M-ai crescut"? Sunt mii de replici dure, tampite si fara de bun simt. Fara SOLUTII. Comunismul a fost o perioada fara SOLUTII? Nu aveai voie sa intrebi nimic? Nu aveai dreptul la o solutie? O rezolvare a unei probleme ce o strabati? Oare erau toti prosti? Am senzatia ca ar trebui sa ma car din Romanica, sincer 30 de ani nu se va schimba nimic.

7 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Aveai voie sa intrebi ce vrei si atunci, ai dat tu de oameni deplasati, nu e vb de nici un comunism aici. Din contra, dupa 90 s-a tampit lumea mai tare.

| Celcestietot a răspuns:

Fiecare persoana are mentalitatea ei, datorită generației, locului în care s-a născut s-a.m.d. Inteligența înnăscută este cea mai importantă, nu cea dobândită pe parcursul vieții. Dacă l-am avea pe toții pe Iisus în viața noastră, pun pariu că nu ar mai exista aceasta prăpastie între generații.

| Emma30555 a răspuns:

Prostia nu are legătură cu comunismul, acum oamenii sunt mult prea stresați și de aceea nu mai găsesc soluții

| gemeni6226 a răspuns:

Acuma eu care am fost tanara in comunism am patit si patesc altfel decat tu.Cand eram tanara(in comunism)nu era voie sa ai o parere sincera si sa spui ceea ce gindesti 1-pentru ca esti tinara si nu sti!(spuneau femeile maritate mai in varsta)2- ti-era frica ca una unul te zice la secu ca peste tot erau infiltrati (dar cu asta eu nu am avut treba) nu am facut si nu fac politica.Iar acum? acum iar nu pot avea parerea mea caci tinerii unde lucrez sunt cu mult mai multi ca mine si nu le intere parerea mea in nici un domeniu (vezi domle ei stiu totul mai bine) caci vremea unora ca mine care mai au putin pana la pensie a trecut si pe undeva au dreptate caci tineretul de azi se confrunta totalmente cu alte probleme decat m-am confruntat eu.In schimb cei care nu mai sunt asa de tineri (sa zicem cei trecuti de 40) totusi le intere parerea ta ca vad ca tu ai rezolvat anumite probleme de viata si ai trecut peste de problemele de care ei se lovesc in prezent.Dar si atunci mare sfat nu poti sa le dai caci conditiile de viata difera de la om la om si nu se poate ca totul sa se rezolve dupa aceeasi reteta.Problema in ceea ce ai enuntat tu mai este si faptul ca nivelul de inteligenta al oamenilor indiferent de varsta difera si de aici divergentele.Asta e.Din pacate.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu comunismul este de vina. Problema este ca fiecare vede paiul in ochiul celuilalt." Daca vrei sa vezi deslușit paiul din ochiul celuilalt, scoate mai întâi bârnă din ochiul tau"Așa afirma Isus in timpul calatoriei Sale pe acest pământ. Dar lucrul acesta este foarte greu. Niciodată nu o sa acceptam ca avem o bârnă, când noi vedem "bine" paiul din ochiul celuilalt.Si eu am procedat la fel pana intr-o buna zi când mi s-a vindecat vederea. Dar asta depinde de fiecare daca își dorește sau nu. Soluția? Domnul Isus.Simplu!

| Yee a răspuns:

Ok boomer! (replica pentru cei batrani care ne scot ochii cu "inainte era mai bine", nascocita de tineri).

| RaziMaaaaa explică:

Scuze pentru repetarea cuvantului "SOLUTII"