Întrebare recomandată | eleonora a întrebat:

Voi cum faceti să vă îmbunătățiți capacitatea de a învăța, fără a fi distras?

Răspuns Apreciat de Editori
| Idontcare69 a răspuns:

Încearcă să faci activități care sa te tina concentrat mult timp: cititul unei cărți, desenatul, mersul pe bicicletă, învățarea unei limbi străine noi.
Evită să stai prea mult alaturi de jocuri care au o grafică unde totul se desfășoară foarte rapid, acestea iti distrug atenția. Si mai ales, dând "scrol" pe FB si Instagram atenția distributivă se pierde semnificativ. In concluzie, ecranele sunt de vină pentru lipsa atenției tale.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pai iti dai silinta si tu sa nu stai pe Facebook,Instagram,iei in serios ceea ce inveti,faza e ca voi nu integrati invatatura in viata vostra,ce pioritati mai ai in afara de scoala? pune scoala pe primul loc in viata ta,sunt formuri,documentare e usor de invatat, doar sa vrei, eu invat astfel imi fac un plan de invatare, de exemplu invat o teorie la fizica, citesc mai multe, ma documentez, vad un documentar, trebuie sa iubesti cunoasterea, scoala nu este o inchisoare

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să lași deoparte telefonul, pc-ul etc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pregătești o zonă ferită de distracții. Faci pauze scurte la fiecare jumătate de oră, căci mai mult nu rezistă creierul și se distrează singur.

| Celcestietot a răspuns:

În primul rând, nu trebuie să stai cu gândul la altceva atunci când înveți. Sfatul meu este să nu te uiți la timp (ceas), să nu fi distrasa de altceva (televizor, telefon, PC, persoane din familie etc), să stai acolo până să fi învățat toată informația dorită și cel mai important să nu le privești ca pe o obligație datele care trebuie să le memoreziwinking!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

M-am exprimat imperfect. Am vrut să spun mai exact că atenția de la tema care vrei să o înveți este distrasă de o temă internă mai importantă pentru creier în acel moment. Astfel se leagănă în ritmul lui, se dă în leagăn cu propriile idei.

| a2n2a a răspuns:

Fara telefon, laptop etc încearcă sa ai in vedere toate metodele de a invata:practica, vizuala si auditiva..vezi cu care iti merge mai bine. poti sa pui muzica de invatat sau ceva.dar in casa sa fie liniște