| bleakk a întrebat:

Am terminat primul an de facultate si inca de la inceputul acestuia am fost interesat de acest program oferit de diverse agentii si anume, Work and Travel, de care am auzit in anumite ocazii cand diferite agentii au avut prezentari in facultatea mea pe aceasta tema, care permite oricarui student sa munceasca si sa calatoreasca in State. Insa, acest interes nu am putut sa-l concretizez la sfarsitul acestui an de studiu avand in vedere ca am venit de provincie si am vrut mai mult sa ma obisnuiesc, sa cunosc cat de cat Bucurestiul si sa ma familiarizez cu acest mediu. A ramas, totusi, ca la finalul celui de al doilea an sa plec. Am auzit ca poate fi o experienta placuta, in ciuda faptului ca daca vrei sa vii cu un profit sesizabil, esti nevoit sa muncesti ceva mai mult si totodata sa-ti gasesti un second job. Asa ca am tras 2 concluzii, mai mult timp liber si poate ceva distractie, dar putini bani, putin timp liber, mai multi bani. Si cam aici apare dilema pentru toti care vor sa plece. Plecarea in State pe o perioada de 3-4 luni presupune multe si totul trebuie pus in balanta, dupa parerea mea.
Am multe intrebare de pus si stiu ca voi gasi pe acest forum oameni care au experimentat si care pot sa-mi raspunda, daca nu, macar din auzite de la prieteni.
Ce recomandari aveti pentru mine in aceasta privinta? Eu imi propun sa indeplinesc formalitatile din timp, cu imprumutul, cu viza, sa gasesc ceva ok si sa nu nimeresc intr-o zona nerentabila. Am in minte si cateva job-uri care aduc ceva mai multi bani (cum ar fi cele de server) unde poti faci si tips-uri, dar astept parerea voastra. Daca puteti veni cu un review. Multumesc anticipat!