| Cromax a întrebat:

Salutare, câtă apă se pune pentru 130g de proteina?

3 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Nu crezi ca exagerezi putin? rolling on the floor

La 130 de grame eu zic ca umpli cada din baie si sa torni acolo toata punga, sa nu-ti mai bati capul cu gramaje.

Lasand gluma la o parte, corpul tau nu absoarbe atata, ia-o mai usor ca nu pui mai multi muschi daca dai toata punga de whey pe gat.

| SkandallKamataru a răspuns:

In viata nu poti sa trisezi mai ales in sportul asta, mai mult nu inseamna mai bine. Daca bei un shake de 200g, 150g, 100g sau 40g proteina, e aceiasi chestie pentru masa musculara, caloriile in exces se convetesc in grasime. Ia-o incet, mananca cate 3-4 mese pe zi cu gustari (daca esti la bulk), asigura-te sa ai minim 25g proteina pe masa (iar in acele gustari poate sa fie si shake-ul proteic, o cupa e de ajuns), iar tu sa fii intr-un surplus de maxim 300kcal.
Un surplus de 300kcal pe jumatate de an te aduce intr-o forma mult mai buna decat un surplus de 700-1000-1500kcal, pentru ca cu acel surplus urias o sa devii mai mare, dar o sa fie in mare parte slana, care mai apoi va trebui data jos printr-un cut unde pierzi si masa musculara.

| PufuletiStarNesarati a răspuns:

Frate, atata proteina intr-un shake ar face muschi si pe un chiuaua, pune si tu maxim 30g.