| anonim_4396 a întrebat:

In ultimul timp ma cam macina o problema.Suntem deja pe 10 august, parca ieri am luat vacanta, timpul a trecut incredibil de repede.Parca acum 10 ani cand eram copil, simteam cum trece timpul, nu ca acum, zilele sunt secunde iar lunile trec ca orele.Ca sa revin la subiect, nu vi se pare ca timpul trece mult mai repede? Am auzit si varianta cum ca ziua ar avea 16 ore in loc de 24, dar eu nu cred asta.
Varianta mea ar fi asta:in fiecare zi, noaptea de noape, luna de luna, an de an facem acelasi lucru mereu, ne trezim, mancam, ne imbracam, ne spalam, plecam la serici sau la scoala si ne culcam.Cu cat repetam mai mult acest proces, cu atat ai senzatia ca timpul trece din ce in ce mai repede.
Asta a fost parerea mea, vi le astept si pe ale voastre!

3 răspunsuri:
| ankappa a răspuns:

Buna Mozart.
Nu stiu cati ani ai tu, dar eu am 17 ani.
Ma crezi ca eu ma uit la ceas si incep sa plang cand vad cum trec secundele si eu raman tot in acel scaun intepenita trecand timpul pe langa mine?
de multe ori ma gandesc ca :
cineva, in secunda asta mananca, cineva moare, un copil se naste, un om moare, altul face dragoste, altul e pe mess, altul isi petrece timpul cu folos, nu ca mine.
Eu nu am voie sa ies din casa, eu nu am voie sa am prieteni, toata ziua trebuie sa invat (asta in cazul in care sunt in timpul scolii), iar acum, cand sunt in vacanta, ce fac? stau!
aaa da, si fac curatenie si am grija de musafiri.
In timpul scolii de exemplu :
ma trezesc, ma spal pe fata, ma imbrac si plec la scoala, acelasi ore nasoale, aceleasi fete mototolite ale colegilor si profesorilor. Se face ora 13:50, in 10 minute trebuie sa ajung acasa ( daca intarzii, unde am umblat? ), ajung acasa, mananc, dorm o ora, si ma apuc de "invatat" asta ar trebui. numai la carte nu-mi sta capul, ma apuca ora 21-22, si ma bag in pat la somn. Asta e viata? straight face NU. CLAR NU!
nu simt nimic din ea, simt cum imbatranesc gandindu-ma : oare cum au trecut anii? mai acum eram copil la 10 ani...
PAcat, o viata avem si nici nu ne dam seama cat de repede se scurge timpul...

| Useria a răspuns:

Si eu am parerea ca timpul trece foarte repede sincer parca ieri alaltaieri am luat vacanta si dja trece muult prea repede!

| Mozart a răspuns:

Buna ancutzic.
Exact asa gandesc si eu! stau uneori in pat si ma uit pe pereti gandindu'ma ca in fiecare secunda cineva moare, cineva se naste si tot asa. Timpul trece pe langa noi fara sa ne dam seama.si uite asa ne trezim la 30 de ani casatoriti si cu copii fara sa stim cand au trecut anii copilariei.
Sa trec la alt subiect. Vreau sa-ti pun o intrebarebig grine ce spui ca nu ai voie sa iesi din casa, sa ai prieteni. etc?
Ps:am 15 ani.(am vazut ca erai curioasa)