| BRG a întrebat:

Sărut mîna ce crede-ți gelozia este o boală? Se poate scăpa de ea, și dacă da cum.

Răspuns Câştigător
| bocinaca a răspuns:

Se scapa cu un partener de 3 ori mai gelos stii cum scapi imediat.iti zic din propia experinta.stii cum incepi sa vezi lucrrile si sa te gandesti bai frate oare eu fac la fellaughinglaughing. deci cautati o persoana de 3 ori mai geloasa ca tine si se rezolvalaughing)

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E un obicei care se manifesta la anumite persoane, se scapa de ea cu bunavointa proprie.

mariana
| mariana a răspuns:

Gelozia este o forma de manifestare, prin care persoana ce iubeste apreciaza ca, omul iubit devine proprietatea lui, incercand sa-i anuleze personalitatea si independenta.
Gelozia denota ca, gelosul nu are incredere in propria sa persoana si ca, isi manifesta frustrarile", chinuind-l pe omul iubit.
Sunt si barbati si femei geloase, fara motiv, care transforma viata celuilalt intr-un cosmar, asa ca se poate considera ca, este o forma de "boala" a sufletului deoarece si gelosul se chinuie de unul singur cu banuielile sale, chinuindu-l/o si pe persoana iubita.
Datorita geloziei s-au destramat multe familii si dragostea de la inceput, a devenit un cosmar pentru cel gelos si un infern pentru "beneficiarul/a" geloziei.
Se poate "vindeca" gelozia doar prin cresterea respectului si stimei de sine, prin "renuntarea la dreptul de proprietate" asupra persoanei iubite si prin acordarea increderii celui/celei pe care il/o iubesti.
Gelosul nu iubeste ci, are doar impresia ca o iubeste pe cealalta persoana, de fapt este obsedat de persoana pe care apreciaza ca o iubeste si nu-si poate controla reactiile, aruncandu-si frustrarile asupra iubitului/iubitei.
Cred ca este bine sa iubesti, lasand libertate persoanei iubite, care trebuie sa se simta libera sa gandeasca, sa actioneze ca un om care are capacitatea de a face ce crede de cuviinta, cu conditia de a-si respecta angajamentul luat fata de persoana iubita.

| PetreConstanta a răspuns:

Draga iarta-ma pentru ce o sa spun dar este un mare adevar Gelozia este o boala ffffffff grea de care persoana respectiva nu va scapa niciodata Problema este de ce un om este gelos daca nu i se dau motive? Dar nu conteaza Gelozia cade greu la stomac pentru ambele parti Eu nu cred ca poti scapa de aceasta boala Mai exista si oameni gelosi dar care au motive ( pentru acestia tot respectul ) Gelozia nu rezolva nimic - aduce numai suparare

| PetreConstanta a răspuns:

Eu am raspuns

| Sophie90 a răspuns:

Depinde de ce caracter ai ...nu multe persoane sunt geloase dar atunci cand esti nu scapi usor de ea( de gelozie)

| Maothecat a răspuns:

In opinia mea e o boala psihologica, dar care poate "trece" in timp si eventual cu ajutor psihologic.

| iubita15 a răspuns:

Cristi,recunosc din pacate ca GELOZIA e o boala,ffff grea, ajunge sa fie o obsesie, si-ti spun din proprie experienta.Fostul sot m-a terorizat in timpul casniciei, am mancat bataie de la el, a incercat sa ma omoare de cateva ori din princina geloziei.Nu aveam voie sa port o fusta scurta ca vezi Doamne cineva ii.nevasta,nu aveam voie sa vorbesc cu cineva pe drum daca era un el, ca poate ma...
Multa bataie am mancat, iar de cand l-am parasit(1 an jumatate),ma terorizeaza si mai mult,amenintari cu moartea,injuratur, jicniri, etc...
Noi avand si o fetita impreuna pe care nu a vazut-o de 1 an, eu avand 23 de ani, iar fetita 1 an si 10 luni.
Asa ca din pacate GELOZIA E O BOALA, E O OBSESIE

| caractere a răspuns:

Gelozia nu este boala atata vreme cat nu depaseste anumite criterii si limite. Este normal sa fim gelosi atunci cand iubim. Cand devine obsesie si posesie, atunci e grav.

| bluemoony a răspuns:

Gelozia vine din neincredere de sine... felul in care vezi cealalta persoana reflecta felul in care te vezi pe tine... daca nu ai incredere in persoana iubita(esti gelos), de fapt nu ai incredere in tine.

| Siimooona a răspuns:

Dusa la extrem da. Se trateaza cu incredere.

| Adix232 a răspuns:

Cu siguranta e o boala. am intalnit oameni cu aceasta boala si este foarte grava...am intalnit cazuri in care s-au spart casnicii.e o boala care daca chiar o ai in sange, nu poti scapa de ea!

| Dutsa95 a răspuns:

Cu siguranta gelozia este o boala psihica pentru ca un om este gelos cand este disperat prea mult de o persoaa.Nu se poate scapa decat cu ajutorul unui psiholog.Parere mea.big grin