| anonim_4396 a întrebat:

Scenariu ipotetic.
Sa zicem că sunteți profesori iar într-o clasă la care predați, exista o eleva cu rezultate foarte bune la învățătură.
Eleva este cuminte, responsabila, serioasa, dar cu subtile aere de superioritate pe care le afișează uneori.
Sa zicem că într-o zi o întrebi de ce a făcut un lucru banal, la care ea răspunde pe un ton arogant : "C-asa am avut eu chef".
Nu neapărat răspunsul va bulversează, ci mai degrabă tonul folosit.

Ce părere ați avea de "scăparea" asta?
Credeți că a răspuns în gluma, dar a cam "sărit calul", a vrut sa o facă pe interesanta sau acesta e adevăratul ei fel de a fi și nu s-a mai putut ascunde?

Răspuns Câştigător
| Cavaler001 a răspuns:

Ar trebui sa o cunosti daca a fost o glumahappy
Si nici macar in gluma nu-i raspunzi asa unui profesorwinking

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Aia nu-i aer de superioritate, doar prostie, ca imediat se poate alege cu nota scazpuat al purtare pentru lipsa de respect si raspuns in batjocura, dat unui profesor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Il chemam pe Zorro

| sierra1 a răspuns:

Dacă tu ești eleva, e de ințeles, nu supără pe nimeni

dacă tu ești profa, nu contează, n-o s-o bagi in seamă și-ți vezi de treabă

| TheGentleman a răspuns:

Aș considera că a avut o zi proastă, aș empatiza cu ea, aș aprecia că nu are mentalitate de slugă și aș invita-o la o cafea să văd dacă am greșit cu ceva și ce aș putea face pentru a îmbunătăți experiența de predare happy

Suntem oameni la urma urmei.

Și eu eram cândva elev și am apreciat maxim profesorii cu care puteai discuta deschis, cărora le puteai spune în față: astăzi nu avem chef de oră, am dori să plecăm acasă. Sau: avem un examen/ teză astăzi, preferăm să învățăm și să ne pregătim pentru examen

| Lupică27 a răspuns:

S-a mai discutat problema asta.
Este rezultatul parintilor care nu au fost autoritari niciodata cu copilul si nu le-a impus nici-o limita, eleva avand impresia ca totul i se cuvine si ca poate sa vorbeasca de sus cu oricine. Profesorul nu face educatia cei 7 ani de acasa ci parintele, daca parintele nu a fost in stare profesorul nu are nici-o obligatie sa suporta aroganta odraslei.
Drept urmare ar trebui luate masuri impotriva elevei arogante, nota scazuta la purtare de exemplu.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Hehe! S-a întors Rosalia!

| ILoveBlackCats a răspuns:

Welcome back