| NicoRobyn a întrebat:

Scuze. Am vazut pe un site la un moment dat " Vise lucide" cica o savezi monstri sau nu stiu ce. ca o sa fi in transa. Imi poate explica cineva ce inseamna?

2 răspunsuri:
| AmmyQueen a răspuns:

Visul lucid este o forma speciala de constiinta, in care suntem constienti ca visam si ne continuam visul, fara a ne trezi. Desi fiziologic nu exista modificari semnificative fata de somnul cu vis obisnuit, datorita modificarilor importante din campul constiintei consideram visul lucid alta forma de constiinta, diferita de somnul cu visuri.Trebuie precizat ca luciditatea in vis nu este acelasi lucru cu controlul visului; exista persoane care pot controla desfasurarea visului intr-o oarecare masura si sa nu fie constienti ca viseaza. Odata ce devine lucid, el poate vedea in intregime situatia in care se afla.
Visul lucid permite desfasurarea oricaror actiuni, imposibile in viata obisnuita; visatorul lucid se poate destinde zburand printre piramide, vorbind cu Aristotel sau repetand unele sarcini dificile pe care trebuie sa le indeplineasca dupa ce se trezeste; poate cauta raspunsuri la probleme dificile - sa nu uitam ca Mendeleev a avut revelatia asezarii elementelor in tabelul care-i poarta numele in timpul unui vis. Riscurile de face o actiune in timpul visului care sa fie destructiva pentru organismul fizic sunt absolut nule. Chiar daca visatorul moare in vis, un vis nu e decat un vis si se va trezi speriat sau va continua sa doarma si sa se trezeasca normal.

| LucidDreamer a răspuns:

Am dat drumul unui blog pe aceasta tema, il gasiti aici: http://controlul-viselor.blogspot.ro/

Va voi invata pas cu pas cum sa ajungeti la visarea lucida!