| Flav a întrebat:

Se intampla ceva la noi ce ma enerveaza. O sa vorbesc putin despre mersu' la munte desi nu e tocmai potrivit acum, unde toti vor mare - balaceala, nisip, soare.
Ce inseamna pentru voi cateva zile la munte?
Observ ca pentru noi, muntele, nu mai reprezinta ce reprezenta inainte. Romanul se duce la munte pentru a face un gratar, (pe care oricum il poate face in fata blocului) pentru a bea si-a se face turta (la fel de bine, o putea face la "bomba" din cartier), pentru a schimba aerul, daca-l intrebi.(care aer mah, nu tot aceleasi tigari le fumezi, nu acelasi fum il inhibi?)
Ne plangem ca nu avem drumuri, ca nu avem un turism de calitate. Dar noi, turistii, oare suntem cu adevarat turisti sau suntem simple animale ce iesim din grota atunci cand parasim granita orasului natal?
A merge la munte inseamna a escalada un munte, a-ti pune in spate un rucsac si-a marsalui spre cucerirea lui. Inseamna a te urca, a colinda orice coltisor, a sta seara la un foc de tabara pe zgomotul chitarei, a te bucura de natura.
A te duce la munte a devenit o distractie, un misto. Te duci, mergi bara la bara sute de km, ajungi, dai de gratar, arunci pachetul de Kent pe jos, capacele de la berica pe langa, ca sa se simta c-ai trecut pe acolo. Altceva ce ma enerveaza: nu inteleg faza cu "bai, ce cluburi sunt pe aci?" Ha? Vii la munte neica sa te duci la club? Nu mai zic de faptul ca romanul populeaza aceiasi munti, aceleasi trasee, desi restul sunt goale. De ce? Fiindca statiunile alea sunt cele mai in voga, cele mai populate. Oricum, oriunde s-ar duce, aceleasi lucruri le-ar face: mii de poze pe care si le pune pe hi5,("uite ba, am cucerit Everestul", "uite pe unde am trecut, sunt smecher(a) ) iese de 2-3 ori din casa ca n-a dat bani degeaba pe drum si trebuie sa vada ce-i prin zona si mananca si bea pana nu mai poate.
Asta inseamna turism? Ok, nu stim sa valorificam zonele pe care le avem. Dar, noi, ne putem numi turisti?

7 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Da de ce aleg oamenii marea in locul muntelui chiar nu pot sa inteleg! romanu la cat de tampit este da unii dintre cei mai frumosi munti din europa pe unele dintre cele mai imputite plaje din lume! si te mai miri ca tara se duce de rapa...

| Vizitiul a răspuns:

Daca am parte de o iarba verde, de un aer curat, un izvor cu apa rece, care iti da viata de la prima inghititura e-n regula. Daca mai e si persoana iubita prin zona sunt cel mai multumit om, incerc sa traiesc clipa din plin apeland la un pahar de bere si privind sfarsit de naduf cerul instelat. Ce altceva si-ar mai putea dori un om? Nu ies din casa cu scopul de ma indopa, ci cu scopul de a inspira un aer proaspat si a avea ce povesti nepotilor.

| cretzufinish a răspuns:

Poi mentalitatea romanului e pe principiul: "langa un gunoi sta bine si al doilea". Asa-i romanul.winking

| katala a răspuns:

Ai mare dreptate. majoritatea asa fac, dar mai sunt si altii ca mine si poate ca tine (si or mai fi), care mai stiu ce inseamna un cort, un foc in fata lui, pe care sa pregatesti mancarea intr-un ceaun, sau daca nu sa desfaci o conserva...si pana la urma ce treaba am cu ce fac ei daca nu ne intersectam pe traseu? Fiecare isi traieste viata cum il taie capul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai pot fi numiti turisti decit foarte putini. A fi turist inseamna sa iubesti natura, sa nu-ti bati joc imprastiind resturi si peturi, sa-ti placa miscarea in natura, sa simti acea liniste si acel indemn totodata spre explorare si cite si mai cite dar omul nostru, exact cum ai spus, dupa ce se imbata ca porcul si imprastie resturile tot la fel mai injura si pe aia ca tine care trece intimplator prin zona si care sper din toata inima sa nu-l poata privi decit cu dezgust si sa-si vada de drum mai departe.Doar pentru acei putini Flav trebuie sa avem respect totusi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu m-ai nimerit. Nu-mi place la mare. Intotdeauna voi prefera muntele, doar ca nu iarna - paradoxal - imi place mai mult vara.
Nu stiu de ce m-am bagat eu la intrebarea asta, ai zis cat se poate de bine, completari mi-e lene sa aduc...
A, mi-am amintit: luni intru in bac, am o stare de lehamite cu care nu m-am mai intalnit de pe vremea lui Carol, imi vine sa fug dracu', sa scap...ghici unde! La munte! N-ai avut ce face cu postarea asta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt agroturist.escaladez dealurile giudetului cu sapa. eu o infing in glie, ea ma trage dupa sine.as schimba decorul, dar ...nu prea e timp.