| DanaCherry a întrebat:

Spuneti-mi definitia din dictionar a urmatoarelor cuvinte :

- atitudine diplomatica;
- atitudine violenta;
- atitudine amiabila;
- atitudine concilianta;
- destept;
- tocilar;
- colegialitate;
- prietenie;
- spirit de ehipa;
Fundaaa!

2 răspunsuri:
| Roxxxi a răspuns:

Pai...au mai multe sensuri. Poti cauta pe google la dictionar explictiv al limbii romane.Am cautat eu si am gaita la cuvintele : destept -deștepți, deștepte, adj. 1. Care nu doarme; treaz. ♦ Trezit din letargie, dintr-o stare de amorțeală. 2. (Adesea substantivat) Care înțelege cu ușurință și exact ceea ce citește, aude, vede; ager la minte, inteligent. ♦ (Fam.) Șiret, viclean, șmecher. tocilar -TOCILÁR, -Ă, tocilari, -e, s. m. și f. 1. Persoană care se ocupă cu ascuțirea instrumentelor de tăiat (la tocilă). 2. Fig. Elev sau student care își învață lecțiile pe dinafară, în mod mecanic; bucher. – Tocilă + suf. -ar. colegialitate -COLEGIALITÁTE s. f. 1. Atitudine, sentimente de (bun) coleg; camaraderesc. 2. Principiu potrivit căruia conducerea unor organe sau organizații este exercitată de mai multe persoane, care iau împreună hotărâri prin votul majorității. [Pr.: -gi-a-] – Colegial + suf. -itate (după germ. Kollegialität). prietenie-RIETENÍE, prietenii, s. f. Sentiment de simpatie, de stimă, de respect, de atașament reciproc care leagă două persoane; legătură care se stabilește între persoane, pe baza acestor sentimente; amiciție, prieteșug. ♦ Atitudine plină de bunăvoință, prietenoasă față de cineva. ♦ Legătură între grupuri sociale, între popoare, între țări bazată pe aspirații, năzuințe, interese comune. [Pr.: pri-e-. – Var.: (reg.) prietiníe s. f.] – Prieten + suf. -ie.

| gratii a răspuns:

Ai uitat de cuv personalitate