| NicoleTheEnd a întrebat:

Spuneti-mi, va rog cate mai multe sinonime pentru cuvantul "iregular", (in afara de neregulat), si campul semantic a cuv. "fabulos".big grin Fundoi mare, celui care ma ajuta.winking

1 răspuns:
| Onutsu a răspuns:

Am cautat si in dex si inseamna ceva care nu este regulat adica neregulat.
Câmpul este o clasă relativ deschisă, alcătuită riguros de specialişti şi, în mod aproximativ, de vorbitorii obişnuiţi.

EXEMPLE:
- numele de rudenie (aproximativ 50 de termeni în limba română)
- numele de culori (peste 200 de termeni în limba română)
- denumirile animalelor domestice şi sălbatice
- denumirile fenomenelor sonore ş.a.

Asocierea cuvintelor în câmpuri prezintă avantajul de a reţine mai precis diferenţele între termeni. De exemplu, a striga este corelat cu a vorbi, amândouă desemnând „sunete articulate" emise cu „diferenţe de intensitate" în schimb a răcni, a rage, desemnează „sunete nearticulate", „emise cu intensitate mare".
fabulos cred ca e extraordinar, fantastic
. cred happy