| Somebodyღ a întrebat:

Stie cineva care este cea mai mica concentratie de nicotina la pachetele de tigari? Ce tigari mentolate as putea sa gasesc cu continut scazut de nicotina?

2 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Buna

Nicotina este cel mai putin daunator component al tigarii, nu te fenta singurica.
Dependenta de nicotina, cel putin in cazul meu, a fost incomparabil maimica decat dependenta de gest, reflexul de a fuma in anumite situatii.
Si la saptamani bune dupa renuntat la fumat inca mai cautam cu mana pachetul pe birou cand lucram, instinctiv, desi nu mai simteam nici nevoia nici dorinta de a fuma.
Sunt gesturi, reflexe, in/subconstiente care se intiparesc in creier in decursul anilor si de care greu scapi.
Revenind, pe langa nicotina maisunt cateva mii de susbtante pe care le inhalezi si care chiar dauneaza.
Probabil nu ti se va intampla tocmai tie ceva letal pe termen scurt, dar esti dispusa sa risti?
Pe termen lung inevitabil iti strici subrezesti sitemul respirator, circulator si alte cele.
si daca tot fumezi, fumeaza ce-ti place, nu incerca sa-ti cauti scuze de genul umez usoare.
Grija de tine!

| Jipa95 a răspuns:

Virginia slim alea mentolate sunt cele mai slabe tigari in concentratia de nicotina.