| brokxy a întrebat:

Stie cineva ce o fii? Intr-o seara am vazut pe geam o bila de lumina roz cu violet ce plutea deasupra solului. Am iesit afara sa vad ce e dar a disparut?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Daca e pe bune ce ai vazut, are doar o explicatie: a fost un fulger globular. Mai ales daca a plouat atunci si a fost furtuna. Fulgerele globulare sunt sfere ce circula prin atmosfera, uneori chiar stau si plutesc, si sunt de marimea a citiva centrimetri in diagonala. E un fenomen extrem de rar. Stiu ca sigur, atestat de meteorologi, au fost fulgere globulare in Timisoara in decembrie 1989, cind cu revolutia (eu eram prin zona, dar nu am vazut niciunul). E bine ca a disparut, ca daca te apropiai de el prea mult, ar fi fost periculos, se zice ca pot exploda oricind.

3 răspunsuri:
| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns:

O fi fost cineva, un hot, si cand ai iesit a fugit repede

| Arcani a răspuns:

Probabil era vreo lumina de la un magazin sau ceva in nici un caz OZN

| brokxy explică (pentru Arcani):

Eu stau la poalele unui munte pe un deal, si acolu nu sunt magazine e doar o strada mica.