| anonim_4396 a întrebat:

Stiti cum la noi in societate se tot vehiculeaza despre o categorie de oameni ca sunt prosti/destepti dupa meseria prestata. Cum ar fi politistii. Apoi a aparut Godina si s-au mai calmat apele.
Acum, mai nou, avem jurnalisti de duzina, pe astia nu stiu cine-i mai spala fiindca au putere incredibila de manipulare si se imprastie prostia lor fulgerator (la cum se copiaza stirile dintr-un loc in altul).

Un exemplu foarte bun ar fi stirea de acum ceva timp cand un tren Timisoara - Bucuresti a scapat vagoanele in camp, iar mecanicii si-au continuat drumul si si-au dat seama dupa o ora. Bineinteles ca nu asta s-a intamplat de fapt, ceea ce e chiar ridicol, dar presa asta a relatat cu Digi24 in frunte, considerat de unii printre cele mai adevarate posturi de stiri. Abia dupa ore bune, chiar o zi, informatiile oficiale si destul de diferite au aparut, dar DEJA ERA PREA TARZIU. Lumea a ramas cu impresia: HA HA, NUMAI LA NOI ASA PROSTIE, IN TARA CFR-ULUI.

Asa ca, avand in vedere pe ce insist, voi cum va informati? Cititi o stire socanta din mai multe surse? Urmariti doar un anumit post de stiri in care aveti de regula incredere? Ati cazut vreodata in capcane de acest fel?

8 răspunsuri:
| PersonajFictiv a răspuns:

Jurnalistii imprastie prostia altora, nu a lor.
Daca o afacere nu merge, da faliment.
Asa ca, stirile proaste merg,emisiunile ce includ barfa merg,ce includ scandaluri merg,deci, cine e de vina, cel mai mult?
Oamenii care se uita.
Dar e si o chestie aici, ca mai sunt si stiri care te ajuta, adica de exemplu se da o lege noua si tu trebuie sa stii de ea, se blocheaza o anumita strada si iar trebuie sa stii sau etc, sunt si chestii care te ajuta.
Ideea e sa, te uiti la ele comparandu-le la nivel global - cand e vorba de accidente, etc.
Shit happens.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru PersonajFictiv):

Nu prea vad ce vina are telespectatorul/cititorul.
Ce faci cand toate emisiunile de stiri/toate canalele preiau aceeasi tampenie pe care o porneste unul care scrie ce crede din capul lui (desi habar n-are) de dragul de a fi primul cu material proaspat in loc sa astepte un raspuns de la autoritati competente? Pe langa faptul ca e neprofesionalism este si influenta negativa asupra unei populatii care merita sa fie informata corect. Si in mod indirect se produce indobitocirea populatiei.

Răspuns utilizator avertizat
| syd a răspuns:

Nu-mi pasa de ce se intampla in Romania prea tare. ma informez in legatura cu evenimentele internationale de pe net.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru syd):

Evenimente internaționale da pa net? Din aplicația Steam? straight face

| syd a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am steam

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru syd):

Esti sarac.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Digi24 e cel mai mizerabil post de stiri. (daca caut, am un screen in telefon cu o stire aparuta pe site-ul lor, un raspuns ironic al lui Mihai Tudose era luat drept serios si descris ca un atac la Dragnea)

Legat de politisti, parerea mea este ca sunt mai prosti decat tractoristii.