| Thoro a întrebat:

La scolile profesionale mecanici auto facem si legislatie rutiera plus practica cu masina pe strada? Am citit o stire din 2014 si de asta intreb, ca cica o sa putem lua permisul gratuit. P.S Bursa de 200 lei o primesc si in luna asta Septembrie, sau doar de luna viitoare? Aveti aici link-ul cu stirea, va rog raspundeti ca eu luni plec la internat si acolo voi sta, nu cred ca voi avea internet acolo. http://www.google.ro/......http?/url

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se face si legislatie iar conducerea se invata de la 17 ani, urmand ca de la 18 ani sa se poata sustine examinarea pentru obtinerea permisului de conducere.
Pentru permis se plateste suma de 68 de lei si taxa de 6 lei pentru examinare. Este gratuita doar scoala de conducere, pentru aceasta nu trebuie platit, fiind facuta in cadrul scolii profesionale.

| Thoro explică (pentru Ioandelasal):

Ok, mersi deci legislatie rutiere fac acuma din clasa a 9a, nu? Si bursa de 200 lei o primesc si luna asta in septembrie (acuma trec in a 9a ) sau doar de luna viitoare?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Thoro):

Nu stiu cand se platesc bursele, afli de la scoala. Pe septembrie o sa primesti doar pentru perioada cat faci cursuri.

| Thoro explică (pentru Ioandelasal):

Ok, mersi mult, dar practica acuma in a 9 a cate ore o sa avem, si o sa facem practica in oras la service auto sau in scoala?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Thoro):

O sa afli toate acestea dupa ce incepi scoala, n-are rost sa-ti faci probleme. Nu stiu cate si cum se fac ore la profesionala ta si unde se face practica, depinde de fiecare scoala, daca are sau nu ateliere de practica sau are contracte cu service auto.