| anonim_4396 a întrebat:

Stiti cum la noi in societate se tot vehiculeaza despre o categorie de oameni ca sunt prosti/destepti dupa meseria prestata. Cum ar fi politistii. Apoi a aparut Godina si s-au mai calmat apele.
Acum, mai nou, avem jurnalisti de duzina, pe astia nu stiu cine-i mai spala fiindca au putere incredibila de manipulare si se imprastie prostia lor fulgerator (la cum se copiaza stirile dintr-un loc in altul).

Un exemplu foarte bun ar fi stirea de acum ceva timp cand un tren Timisoara - Bucuresti a scapat vagoanele in camp, iar mecanicii si-au continuat drumul si si-au dat seama dupa o ora. Bineinteles ca nu asta s-a intamplat de fapt, ceea ce e chiar ridicol, dar presa asta a relatat cu Digi24 in frunte, considerat de unii printre cele mai adevarate posturi de stiri. Abia dupa ore bune, chiar o zi, informatiile oficiale si destul de diferite au aparut, dar DEJA ERA PREA TARZIU. Lumea a ramas cu impresia: HA HA, NUMAI LA NOI ASA PROSTIE, IN TARA CFR-ULUI.

Asa ca, avand in vedere pe ce insist, voi cum va informati? Cititi o stire socanta din mai multe surse? Urmariti doar un anumit post de stiri in care aveti de regula incredere? Ati cazut vreodata in capcane de acest fel?

8 răspunsuri:
| PersonajFictiv a răspuns:

Jurnalistii imprastie prostia altora, nu a lor.
Daca o afacere nu merge, da faliment.
Asa ca, stirile proaste merg,emisiunile ce includ barfa merg,ce includ scandaluri merg,deci, cine e de vina, cel mai mult?
Oamenii care se uita.
Dar e si o chestie aici, ca mai sunt si stiri care te ajuta, adica de exemplu se da o lege noua si tu trebuie sa stii de ea, se blocheaza o anumita strada si iar trebuie sa stii sau etc, sunt si chestii care te ajuta.
Ideea e sa, te uiti la ele comparandu-le la nivel global - cand e vorba de accidente, etc.
Shit happens.

| anonim_4396 explică (pentru PersonajFictiv):

Nu prea vad ce vina are telespectatorul/cititorul.
Ce faci cand toate emisiunile de stiri/toate canalele preiau aceeasi tampenie pe care o porneste unul care scrie ce crede din capul lui (desi habar n-are) de dragul de a fi primul cu material proaspat in loc sa astepte un raspuns de la autoritati competente? Pe langa faptul ca e neprofesionalism este si influenta negativa asupra unei populatii care merita sa fie informata corect. Si in mod indirect se produce indobitocirea populatiei.

| syd a răspuns:

Nu-mi pasa de ce se intampla in Romania prea tare. ma informez in legatura cu evenimentele internationale de pe net.

| anonim_4396 explică (pentru syd):

Evenimente internaționale da pa net? Din aplicația Steam? straight face

| syd a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am steam

| anonim_4396 explică (pentru syd):

Esti sarac.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Digi24 e cel mai mizerabil post de stiri. (daca caut, am un screen in telefon cu o stire aparuta pe site-ul lor, un raspuns ironic al lui Mihai Tudose era luat drept serios si descris ca un atac la Dragnea)

Legat de politisti, parerea mea este ca sunt mai prosti decat tractoristii.

Răspuns utilizator avertizat