| Emiluca a întrebat:

Sunca de casa cu boia, usturoi, etc. cum se face?
Am cumparat porcul ca tot romanul, am incercat sa dau gust suncii la afumatoare dar nu a mers. Acum doresc sa o fac cu boia, usturoi, dar mai mult nu stiu.
Ma poate ajuta cineva cu o reteta va rog?

1 răspuns:
| mariusyk08 a răspuns:

La afumatoare se tine cateva zile, pana isi schimba culoarea. Poate nu ai tinut-o suficient, sau eventual a stat prea mult.
Retata cu boia e din zona Ardealului si din pacate eu nu o stiu, dar stiu alte retete : faci o saramura foarte puternica (sa pluteasca oul), apoi adaugi usturoi pisat doar putin, nu tare ca la mujdei si cateva boabe de piper. O lasi la macerat pana devine moale.Nu stiu insa daca mai merge reteta daca ai afumat-o deja...
Mai e o reteta in care foloseste zeama de varza in loc de saramura, dar personal nu am incercat-o. Cea cu saramura o folosesc si e super.
Succes!