| NothingImportant200 a întrebat:

Sunt intr-o situatie foarte incurcata. Ca tema la engleza am avut sa facem rezumatul la o carte pe care am citit-o ( eu am ales Heidi). Cand am fost la scoala am citit rezumatul. Mi-a cerut caietul. Bine pana aici. Nota a zis ca o pune facand media cu noata de la scris cu cea de la citit.Am luat 9. Evident ca am fost nemultumita stiind ca textul ala a trecut prin ochii doamnei de engleza cu care fac pregatire si nu a gasit nici o greseala. Dupa ora aceasta am fost la doamna profesoara si am intrebat-o:
"Ce nota mi-ati pus la scris, 8?"
"Nu, ti-am pus 9. Adica vroiai sa zici ca textul e de 10?" a spus.
"Nu, am zis eu. Dar vroiam doar sa stiu ce note mi-ati pus."
Si ea : " Da, ti-am pus 8."
M-am enervat pentru ca si-a batut joc de mine. Dupa ce a zis ca imi pune 9 mi-a zis 8, dar ma rog. Trecem peste.
Seara cand am venit acasa mi-am sunat doamna de la pregatire si i-am citit "greselile" facute de mine si "corecturile" facute de profa. Recunosc ca 2 greseli erau din vina mea. Dar 2 greseli de-ale mele in capul ei, erau de fapt corecte si mi-a scris cum trebuia sa scriu gresit. Adica 2 greseli le facuse ea. Si in rest mi-a pus sinonime la cuvinte. Si mi-a pus 8. Poate ca la scris nu meritam 10, dar 9 da.
Oricum, doamna de la pregatire mi-a zis ca imi va face ea un text si o sa-l duc la scoala sa-l citeasca profa. A zis ca daca imi face corecturi inseamna ca [ virgula] chiar are ceva cu mine. Rezumatul o sa-i zic ca e facut de mine, chiar daca nu e.
Acum intrebare:
Cum ar trebui sa-i zic despre rezumat, fara sa ma dau de gol ca fac pregatire?
P. S: Mama a zis ca daca imi va face doamna de la pregatire compunere si o sa zic ca e facut de mine, probabil ca profesoara de la scoala va interpreta ca primul text nu a fost facut de mine si ca am fost nemultumita ca am luat 9 pe munca "altcuiva".
Voi cum ma sfatuiti sa fac?

Răspuns Câştigător
| IIIx333III a răspuns:

Mama. chiar ca este o situatie incurcata.

Trebuie doar sa te duci si sa ii spui ca ai facut un nou rezumat, ca nu vrei neaparat nota pe el, dar vrei doar sa ti-l verifice pentru ca ai muncit mult la el. Daca iti va face corecturi si la acel rezumat inseamna ca are ceva cu tine si trebuie sa te duci sa vorbesti cu directoarea sau unul dintre parintii tai[sau chiar meditatoarea de engleza] sa se duca sa vorbeasca cu doamna de engleza. Sper ca te-am ajutat!

1 răspuns:
| AnGeL a răspuns:

Sa te duci sa ii spui asa: doamna am mai facut un rezumat si vreau sa imi spuneti cat de bun este.