| alexalexandrusincerul a întrebat:

Sunt pe aici persoane mai nostalgice care mai au casete cu muzica anilor 90-2000, care mai asculta la casetofon? Oamenii atunci se distrau foarte bine, era viata mai simpla fara tehnologie. Acum si in club: ati vazut cati stau pe telefoane? Eu eram mic atunci, imi aduc aminte doar putin, dar sunt pe aici persoane care erau la inceputul anilor 2000 mai mari si isi aduc aminte de petrecerile de apartament? Cum vi se par tinerii de acum fata de cei de atunci?

11 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Generatia '90 e probabil cea mai misto din era moderna, copilaria din anii 2000 nu se compara cu nimic, ce se intampla acum e total incredibil de trist!

'90 aici si eu!

| Celcestietot a răspuns (pentru Drimmero):

Avantaje și dezavantaje pe plan tehnologic, dar cam atât. Dar, așa este, parcă acea perioadă a fost una epică. Cel puțin mai ieșeai și tu afara din casa să socializezi. Nu existau oameni așa in depresie ca în ziua de astăzi, eu asta consider.

| Endoryus a răspuns:

Varza murata. Plini de ciudati care sufera de depresie, anxietate sociala si rahaturi de genul. Pai cand stai toata ziua pe pc/telefon cred si eu ca iti tremura chilotii in fund cand iesi afara. Dar nu au cum sa se mai schimbe, asa vor fi toate generatille viitoare. Te mai intrebi daca merita sa mai faci copii. Stai si investesti timp/bani/sentimente si te trezesti cand are 14 ani ca isi taie venele ca nu are 1000 like-uri pe Facebook. Mai bine faci altceva cu banii aia. Vacante mai multe, locuri mai frumoase de vizitat.

| gemeni6226 a răspuns:

Casetele le am vreo 100 dar casetofon nu mai am.Dar nu regret ca pe Youtube pot asculta tot ceea ce e pe ele.Asa ca casetele au ramas ca o curiozitate, dar nu ma lasa inima sa le arunc.Fac parte din trecutul meu.

| gemeni6226 a răspuns:

Tinerii de acum? Mai tristi mai fara speranta in viata dar nu ei sunt de vina ci vremurile pe care le traim, in alta ordine de idei cand merg pe strada parca toti tinerii ar fi la fel aproape toti port barba si par lung strins in coada(baietii intre 25-35)iar fetele aproape toate imita cocul lui Delia din piesa: ''ce are ea si nu am eu''m-i se par ciudate cu cocul acela si fata de vremea mea cand din 100 de fete vreo 5 aveau ochelari acum din 100 fete numai 5 nu au ochelari si 95 da.Asta in viziunea mea dar daca tineretul de azi asa se simte bine, gusturile nu se dicuta.Des gustibus non disputandum.

| ciocolatacupiperrosu a răspuns:

Daca stai sa te gandesti si atunci parinti ne ziceau pe vreme mea nu exista asa ceva. Era mai frumos. Asa si acum. Fiecare epoca asa avantajele si dezavantajele ei. Noi doar trecem prin ele si la fiecare varsta le vedem cu alti ochii. Imbatranim happy

"92 happy

| antimulte a răspuns:

Parca am prins cele mai frumoase timpuri, tehnologic vorbind. Am plecat de la placi de vinil, nu tocmai eu... bunicii, tatal. Eu am luat din plin casetele si mai apoi am tatonat o vreme cu CD-urile. Iar acum la mp3 si streaming online... Fiecare au fost cu bune si cu rele si la vremea lor. Mai am si acum pe la 120-130 de casete si peste 200 de CD-uri audio (din alea cu albume, unele duble).

| Drimmero a răspuns (pentru Celcestietot):

Aveai cu cine socializa in viata reala, nu se folosea internet asa mult, era la inceputuri moda cu internetul in Romania,, cine avea net era 'ala mai smecher' si ne strangeam si noi mai multi la respectivul sa ne jucam diferite jocuri, si acum imi amintesc. Dar da, tehnologia a distrus generatiile astea care urmeaza, dar si pe cea actuala, totul e digital, virtual si deloc realist.

| alexalexandrusincerul explică (pentru Drimmero):

Problema e ca efectiv unii se izoleaza foarte mult, se comporta ca niste roboti. Tehnologia iti si ia din timp si iti da anxietate, nu doar iti usureaza viata si te face sa uiti de probleme(multi vad ca folosesc telefonul pentru.a se relaxa, cand de fapt cheia pentru o adevarata relaxare ar fi o pauza de la tehnologie. Oamenii urca scarile cu telefonul, merg pe strada cu telefonul..intreaga lor viata e internetul. Oamenii au devenit agitati, grabiti, nu mai au rabdare deloc si nici nu se mai bucura de viata cum ar trebui din cauza numeroaselor aplicatii de pe telefon, cu mici exceptii, fireste, insa din pacate prea putine.

| alexalexandrusincerul explică (pentru ciocolatacupiperrosu):

Problema cea mai mare mi se pare faptul ca oamenii se comporta ca niste roboti, merg pe strada cu ochii in telefon., iar numeroasele aplicatii dezvoltate in ultimii ani ii fac sa uite de viata reala, de cate ori nu ai vazut un grup de persoane despre care nu ai fi zis ca se cunosc din cauza ca toti erau pe telefon si in consecinta, nici nu prea conversau,nu ca n ar fi avut ce, doar ca telefonul ii 'absorbea". Adolescentii, adultii de odinioara nu aveau aparatele astea si traiau in lumea reala.

| oz_1736 a răspuns:

Din 90 pana prin 2007 am trait 2 vieti. Concerte, distractie, nopti albe, etc. Azi vad cum se iroseste viata, adolescenta. Copilaria e frumoasa fiindca toata lumea te iubeste neconditionat. Dar adolescenta e copilaria maturitatii. Atunci cand te impui, cand iti creezi propriul caracter, cand nu te gandesti la consecinte, cand spui de cele mai multe ori: bai ce prost am fost. Cand cunosti sexul opus cu toate placerile dar si... neplacerile?, jocurile copilariei in variante fara inhibitii: prinsa, sotron?,... si in ziua de azi vorbesc intre ei pe whats app stand la aceeasi masa. COPII daca ramanem fara electricitate 90 de zile, cel mai tanar locuitor va avea peste 40 de ani, fiindca voi trebuie sa intrebati pe google daca un om poate trai fara sa cumpere cele necesare vietii. Imi pare rau ca sunt mai in varsta decat voi, dar am trait mult mai intens