anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Buna,ma plictisesc asa ca m-am gândit sa va zic ceva. Știu ca multe persoane spun ca copiii din ziua de azi nu mai știu sa se bucure de copilarie, ca asculta doar Abi și 5GANG, ca stau doar pe telefoane și da, e adevărat dar exista și un răspuns pentru toate astea. De exemplu, eu am picat intr-o generatie super nașpa, când eram mai mica aveam cu cine sa ies, chiar dacă câțiva dintre ei erau mai mari decât mine(cu 3-4 ani) și unii de varsta mea, tot ne distram la fel de bine dar majoritatea dintre ei au crescut, nu prea au mai stat cu noi(plecau în alte cartiere) deci nu am cu cine sa ies, ori sunt copii prea mici ori prea mari și cu cei de varsta mea nu prea mai ies asa des (nu neapărat în perioada asta de carantina) revin la vorbele celor mari care spun ca nu știm sa ne bucuram de copilarie, credeți ca noi nu vrem sa fim ca și cei care au crescut? Adică sa ieșim afara sa stam fără nicio grija, fără telefoane etc, mie imi vine sa plâng când ma gândesc cum se distrau copiii care aveau 11-12-13 ani prin 2010-2012, am un frate mai mare (are 20 de ani) și știu ca deseori ieșeam și eu în fata porții când ieșea el cu prietenii lui și îmi amintesc ca ei chiar se distrau, se jucau toată ziua fără nici o grija, se strângeau vreo 7-8 copii doar de pe o strada, va dați seama dacă vorbeau sa se întâlnească cu alți copii din cartier cati se puteau strânge într-o gașca? Acum abia ne strângem 4 copii de pe o strada. O data m-am dus cu fratele meu la magazin și nu era târziu, era vreo 18, a spus "Când eram eu mic erau copii peste tot, acum zici ca e 3 dimineața la cât de pustiu e" si are dreptate. Efectiv ma oftic pe el ca a picat într-o generație geniala unde nu aveau cum sa se plictisească, nici copiii care acum sunt mici nu vor avea cum sa se plictisească pentru ca la fel, se vor strânge lejer vreo 7 copii doar de pe o strada. Ma oftic atât de tare ca nu pot copilării și eu ca e i(ori ca frate-miu și prietenii lui ori ca copiii care acum sunt micuți). Nu știu ce sa mai zic, puteți sa va faceți o opinie despre ce am zis. Paa

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Amm ieșit îți trebuie ție, sunt vorbe în vânt spuse de oameni și mai fara pic de creier, că de ce stati acum pe telefoane, mai bine sa stea pe telefoane decât să meargă pe afară și să facă numai prostii, sa se învârtă în cercuri dubioase, nu cred că acei oameni care baga de vina generației actuale au realizat ceva măreț când au fost mici, sa aibă un hobby sau ceva sa se dezvolte într-o anumită privinta, de obicei acest tipar de oameni și-au pierdut copilăria cam exact în același mod penibil cum și-o pierd și ăștia care stau numai pe PC și pe smartphone. chiar mai rău.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da,mai bine să stea de dimineaţă până seara să-şi tocească coorul pe scaun belindu-şi ochii la pc/telefon/tabletă/laptop ca să nu intre, vezi doamne, în cine ştie ce anturaje dubioase pe afară de parcă în online nu se poate băga în discuţie cu vreun pervers singuratic. rolling on the floor
Eu şi acum îmi aduc aminte cu drag de perioada copilăriei în care, mai ales vara, stăteam de pe la 11-12 până seara târziu afară de se ruga mama de mine să intru în casă,uitam chiar şi să mănânc,eram toată ziua pe fugă.
Ne jucam tot felul de jocuri: prinsa,de-a v-aţi ascunselea,raţele şi vânătorii etc. + multe alte jocuri inventate de noi,ne aduceam sticle fiecare şi le umpleam cu apă de la un izvor din apropiere, apoi ne stropeam ca nebunii, ne căţăram în copaci, ne aduceam pături, mâncare şi jucării şi ne făceam corturi din ele.Am făcut atâtea chestii faine că nici nu le mai ştiu enumera pe toate.
Şi părinţii mei şi alte cunoştinţe de-ale mele încă îşi aduc aminte cu nostalgie de vremurile copilăriei.Sunt amintiri frumoase care îţi rămân toată viaţa, iar mai încolo ai ce să povesteşti. Dacă îţi petreci copilăria stând toată ziua în casă pe YouTube şi jucându-te pe net cu ce amintiri mai rămâi? Să nu mai zic că e mult mai sănătos să stai afară la aer curat şi să faci mişcare decât să stai în fotoliu până prinzi rădăcini şi eventual să te mai faci şi cât casa, iar apoi te trezeşti pe la 30-40 de ani cu cine ştie ce boli.De socializare nici nu mai spun. (vorbitul pe Facebook sau cu necunoscuţi pe TPU nu se pune)

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu i-am spus sa tocească fundul in casa. Mult mai bine își găsește o pasiune care s-o dezvolte și poate inaltni oameni cu care sa rezoneze, nu băieți "mai mari" pe la colțul blocului, prin alte rahaturi, ce sa facă cu aia?
Cred că are mai mult de 12 ani, destul de rău pentru cei ce și-au pierdut copilăria, cred că oricine are amintiri de genul.
Pentru cine nu le are destul de trist, dar să-ți spun eu la vârsta de 4-7 ani eram purtat de verișoarele mele pe afara in timp ce cutreierau tot satul numai din petrecere in petrecere, a fost de-a dreptul traumatizant și scârbos sa vad cum toți bețivii pun mana pe ele.