| ElenaMatei12 a întrebat:

Știe cineva un program de animatie,bun, gratis și ușor de folosit? Vreau să fac o animație pentru un cântec.Eu de obicei desenez in Paint tool Sai, deci ar fi bine sa pot importa imagini de tip PNG și să nu trebuiască să le desenez în respectivul programul de animație.Sa fiu mai explicita,nu vreau să fac animații de tip GIF,vreau sa pot posta animația pe YouTube și să arate toate culorile pe care le-am folosit, fara să piardă din calitate și fără restricție a mărimi imagini.

1 răspuns:
| Dismally a răspuns:

Programele bune nu sunt gratuite si dureaza ceva pana sa inveti sa le folosesti. In legatura cu ce vrei tu sa faci nu cred ca este o idee buna. Va trebui sa faci o parte din desen si in programul cu care faci animatia, altfel va fi foarte greu sau va arata foarte prost animatia ta. Daca vrei un program bun pentru animatii 2D, ai putea folosi: Toon Boom, After Effects, Flash sau Adobe Animate CC (nu sunt gratuite).