| Yparisa a întrebat:

Trece vreodata anxietatea de a conduce? Voi va ganditi mereu ca poate faceti o prostie si omorati pe cineva? Eu nu as putea sa mi-o iert, din pacate am nevoie de masina ca as renunta. Poate condusul pur si simplu nu e de mine daca mereu am ganduri din astea?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ma gandesc mereu, asta inseamna responsabilitatea. Anxietatea e normala la inceput, primii 2-3 ani.
Daca mergi in limitele legii si iti inveti masina bine, nu ai de ce sa te temi.
Daca anxietatea nu dispare, poate "condusul nu e de tine", desi consider ca totul sta in abordare. Daca nu a avut cine sa te formeze (dupa ce ai luat permisul), nu prea ai cum sa devii stapana pe tine la volan.

| Drimmero a răspuns:

Depinde de cand ai permisul, daca esti incepator/incepatoare esti ca un pui de vrabie care invata sa zboare, dupa ce trece perioada de mamaliga in mod evident ar trebui sa conduci din ce in ce mai bine si sa capeti experienta. O sa treaca, iti recomand mult exercitiu, condu, stai in trafic, asa inveti. Ai mai putea sa iei niste ore de condus cu un instructor pentru "perfectionarea" stilului de condus si pentru a scapa de teama asta sau sa iei cu tine persoane experimentate.
Eu nu mai am treaba, la inceput imi era si mie teama, mai ales cand mergeam singur era nasol, aveam impresia ca fac accident, ca am uitat tot, la plecarile de pe loc plecam cu teama,.imi mai murea motorul, am patit inclusiv sa imi moara in rampa cu masini in spate si era o situatie cam naspa, dar reuseam sa ma redresez si sa ies de acolo, era mai naspa la inceput si cu parcarile, o lasam unde era mai accesibil pentru mine, imi era frica sa fac laterale, desi in scoala eram bun la ele dar cand eram singur la inceput era un chin, plus ca la mine in oras traficul mai mereu a fost haotic cu multi idioti, desi vedeau ca sunt incepator ma claxonau, ma injurau pentru ca mergeam regulamentar si ei se grabeau ))) dar prin astea inveti, prinzi experienta.
Nu se pune problema sa nu fii pentru condus, iti trebuie exercitiu si curaj, daca ai luat permisul pe bune inseamna ca examinatorul a avut incredere si ca a vazut ca stii.

| Together a răspuns:

Evident ca trece, chiar foarte repede. Toti oamenii pe care ii vezi in masini nu au frica sa nu omoare pe cineva cand se urca la volan. Unii sunt asa siguri ca nu o sa faca asta incat incalca limita de viteza si chiar se urca dupa ce au baut.

Dupa ce iti iei permisul conduci cu atentie, dupa 6 luni n-o sa te mai gandesti, o sa fie ca mersu le bicicleta.