| anonim_4396 a întrebat:

Un aranjament al societății de așa zisă adaptabilitate pe care nu reușesc să-l înțeleg.
Dacă o fată pozează în sutien și chiloți și postează asta pe facebook sau pe orice site public, i se pune eticheta de ușuratică.
Dacă face același lucru doar că într-o poză în costum de baie, la mare sau oriunde altundeva... „ce bine-ți stă kiss te-ai distrat la mare happy?", astea vor fi reacțiile la comentarii.
Eu le dau dislike la amândouă prin simplul fapt că vor să facă like-uri prin corpul lor, ca și când utilitatea creierului le-ar fi părăsit. Un motiv pentru care detest modellingul, accesibil oricărei maimuțe cu corp... evoluat estetic.
E diferență doar de material, că-s aceleași părți expuse. De ce ar conta mediul atât de mult? O explicație logică, să treacă de decență.

34 răspunsuri:
| Adrianetc a răspuns:

Pai daca nu exceleaza in inteligenta, cunoastere etc, sa se realizeze pe alta parte: dar genetic.Multe fete devin bogate si "realizate" daca intalnesc un mosulica cu bani, dar daca asta inseamna viata pentru ele.

| anonim_4396 explică (pentru Adrianetc):

Ai înțeles fix **** din întrebarea mea. ^^

| Wøodenpints a răspuns:

Mai e o categorie.
Duduile alea care-s prea mândre de corpul lor șise duc la fotograf săse tragă în poze profesionale în care apar într-un sutien umflat de burete și o cârpă mizerabilă pe care ele o numesc chiloți. Sau uneori n-au nici măcar sutien și poza e făcută de la spate.
Îi trage un filtru alb-negru, ceva contrast și gata, e artă.

Și mai e o chestie la fel de ciudată și fără logică. Pe plajă toate umblă în costum de baie care acoperă mai puțin corp decât un sutien și niște chiloți. N-au absolut nicio problemă să stea așa.
Dar dacă intri peste una care se schimbă și e însutien și chiloți începe să urle și să facă ca toți dracii să nu te uiți. De multe ori nici măcar n-ai ce vedea.

| anonim_4396 explică (pentru Wøodenpints):

Serios, trebuie să aibă logică, dacă atâția oameni sunt de acord cu asta?
Te rog, nu îmi strica visul social!
Care e răspunsul? confused
De ce se întâmplă toate astea?

| Wøodenpints a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru că alea în costum de baie pe plajă pot băga scuza "Eram la plajă, și e normal să fiu în costum de baie, nu mi-am făcut poză dezbrăcată în oglindă ca restul pitipoancelor". De fapt și alea care se pozează în casă și alea de pe plajă sunt exact la același nivel, deși mulți nu le văd așa. Probabil din cauză că pentru unii e ok să-ți pui poze din vacanță, de la plajă, și pe plajă să fii în costum de baie pentru că așa e și restul lumii.

Dacă 70% din populația țării ar începe de mâine să umble cu un castravete între buci, asta ar fi ceva perfect normal și acceptat social.

| anonim_4396 explică (pentru Wøodenpints):

Să zicem că e acceptabil când pui poza într-un album ca amintire.
Numai că acele fete o fac special pentru like-uri, pentru a pune în evidență dieta ținută.
Atunci, dacă te vede o țară întreagă, de ce ți-ar fi rușine în rest? Cum spuneai și tu, se fac ca toți dracii când cineva le vede în sutien pe acasă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Întrebarea asta le-am pus-o şi eu unora, la care ei au spus că doar sunt pe plajă/litoral, doar n-o să se pozeze cu o şuba pe ele în acel loc. Explicaţia ar fi bună, însă tot nu văd rostul pozelor de acest gen, în care o pipiţă îşi arată formele la care probabil şi ea se holbează câte 2-3 ore pe zi şi mănâncă doar salată de oţet pentru a-şi menţine " silueta ", doar pentru a primi comentariile libidinoase ale unor giboni care probabil îşi petrec jumătate de zi salivând la pozele respectivelor şi satisfăcându-şi de unul singur(când c-o mână, când cu alta) toate poftele bizare.

În plus, nu prea am văzut persoane care să condamne pozatul fetelor în lenjerie intimă prin casă sau pe terasă; ba dimpotrivă, tot aceleaşi comentarii melteneşti le întâlneşti şi la acele poze(printre ele dominând veşnica şi insuportabila propoziţie " ce-ţi mai place ţie * orice * ", care pe cât de aiurea sună şi aşa scris corect, de multe ori mai vezi câte un " ceţi " infiltrat pe acolo).

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu știu de tine, dar eu am văzut.
Depinde și de cât de bună e tipa. Normal că nimeni nu o să suporte o grasă. Dacă ești potrivită, tot atragi câțiva loneri. Dacă ești și mai bună, îi atragi pe toți.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Alea grase nu-şi fac poze-n chiloţi. Cel puţin, nu prea des, că ajung de râsul întregii comunităţi online din România cu pozele respective. Cât despre cele potrivite, 50% dintre ele trebuie să aibă câte o poză în lenjerie intimă/costum de baie postată pe vreo reţea de socializare online. Iar cele pe care tu le cataloghezi drept " mai bune ", cu siguranţă toate au cel puţin o poză de acest gen.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Exact.
Contează caracterul de fapt cel mai mult dintre toate.
Eu sunt printre alea potrivite și cum am spus mai sus, n-am de gând să fac astfel de poze nici dacă aș fi sexy tocmai din acea cauză.
Mai rar am văzut fete bune de tot și cu ceva-n cap, dar depinde și unde cauți...
Există. Doar că-s puține. Și nici nu au poze de genul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Marș!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vezi că unii s-ar putea să te creadă.
P.S: nu folosesc ulei de plajă deocamdată.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Raspunsul meu la intrebarea ta abordeaza oarecum problema altfel. De ce ai cont pe facebook? De ce te uiti la fetele despre care vorbesti? Sunt intrebari la care te ro sa-ti raspunzi.
Pe de o parte ele incearca sa atraga atentia, vor sa fie admirate, lucru pe care femeile l-au facut intotdeaua. De asata te dai cu creme, iti iei rochii frumoase si te aranjezi, ca sa fii placuta. E aceeasi tendinta si pe facebook, doar ca se manifesta altfel.

Pe de alta parte, daca tu le privesti si vorbesti despre ele, telul lor a fost atins, desi nu ai neaparat o idee buna despre ceea ce ai vazut. Solutia problemei tale, respectiv a intrebarii este anularea contului de facebook, lucru care te va purifica in buna masura de mizeria societatii in care existi.
Desigur, va fi un neajuns, te vei plictisi mai mult.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

O vreme am fost contra facebook-ului.
Mi l-am făcut pentru a înlesni comunicarea. Tot a tras cineva de mine. laughing Mulți nu prea mai intrau pe mess, îmi spuneau că stau mai mult pe facebook că e mai comod, și așa și este. Plus de asta, am și un spațiu unde îmi pot expune ideile spontane și spontan, pot să urmăresc fix ce mă interesează fără să fie nevoie să caut foarte mult, e și un bun mod de a afla ce mă interesează despre oameni, să îi caut (de exemplu pe mine m-a găsit o colegă cu care nu mai vorbisem de cinci ani, din diverse cauze, am fost surprinsă să văd cât s-a schimbat). O bună platformă de comunicare, de a ține conferințe mai variate, un mess mai complex și cu mai puține bug-uri.
În ultima vreme am zis să îl folosesc și pentru amintiri. Un album în care țin niște poze ce se „rup" mai greu decât cele de hârtie. Nu-s eu adepta, dar nu știu dacă știi sentimentul, peste un timp te uiți peste ce ai postat cu ceva vreme-n urmă și ai o senzație. Depinde. Mie îmi place.
În principal, pentru comunicare și din când în cand mai fac și ceva public.
Poze am destul de puține și nu profesionale. Prefer să primesc like de la anumite persoane (pentru unii chiar înseamnă ceva, știi tu, subiectivitate), la ce multe și proaste dacă nu mă interesează părerea unora?
Și e ok, n-am nimic cu arta sau cu pozele editate frumos. Că tot spui de aranjat. Îți trebuie minte ca să faci anumite lucruri încât pozele să iasă frumoase. În schimb, orice maimuță poate să fie tunată și să expună asta doar să aibă ego-ul pompat. Cu ce? Cu urangutani cu dureri de testicule și cu remarcile lor de prost gust, deseori agramate? Unora le place. Mie nu.

Și... mulțumesc de soluție, a fost doar o discuție, nu am cerut ajutor.
Întrebarea mea a fost alta, dar am ținut să te lămuresc.
Woodenpints a fost singurul care a înțeles o iotă din ce am întrebat.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ceea ce n-ai inteles tu este ca problema ta e o abureala. nici macar nu e o problema. sunt altele mai importante.
risipa de timp si de tinerete.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Categoria e conversații, nu sănătate.

| Morphines a răspuns:

În primul aspect așa este.
În al doilea, te contrazic. Nu poți dacă ești la mare, pe plajă să te îmbraci și să-ți faci poză, e normal să faci poza așa cum ești în costum de baie. E o diferență, e un alt context, potrivit.
Nu mai comentez.

| anonim_4396 explică (pentru Morphines):

Atunci de ce în primul caz ești târfă? Adică sunt fix aceleași părți expuse, multe domnișoare profitând de asta să își expună corpul, ca o portiță, dar strâmbă din nas dacă ar fi să facă una prin casă.
Te rog, vezi și celălalte răspunsuri de la întrebare... prima dată mi-a fost înțeleasă greșit.

| Morphines a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ești târfă dacă pui o poză în care ești îmbrăcată samară. Însemnătatea cuvâtului este alta, nu pari s-o deții. Cele care fac asta sunt inconștiente și pipițe. Nu este vreo problemă dacă-ți faci poza în costum de baie pe plajă, că doar de aceea ești pe plajă, în speță la mare.

| anonim_4396 explică (pentru Morphines):

Nu mă refer la persoană care este plătită să facă sex cu necunoscuți, adică persoană ce se vinde. E ceva ce ține de demnitate. Doar că se potrivește și aici; se vând pe like-uri. Își expun chestii intime. Dacă îți faci poză la față e altceva.
Ce am spus eu mai sus merge ca amintire...

| vali4789 a răspuns:

Bravoo..frumos discurs

| anonim_4396 explică (pentru vali4789):

Mersi... incomplet răspuns.

| BlackWaltz a răspuns:

Pai ti-ai cam raspuns singura la intrebare: ambele sunt la accelasi nivel si nu cred ca ar trebui sa-ti bati capul cu asa ceva. Numarul like-urilor este un fel de carte de vizita pentru oamenii fara creier, majoritatea cocalari sau pitipoance care nu pot sa iasa in evidenta prin altceva.

| anonim_4396 explică (pentru BlackWaltz):

Întrebarea mea este: de ce societatea consideră primul caz unul de condamnat, dar vede ceva bun în al doilea, având în vedere că e același lucru?

| BlackWaltz a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt anumite prejudecati ale oamenilor, dar nu cred ca e corect sa spui ca " societatea" considera, pentru ca nu toata lumea apreciaza pozele de genul asta. Ceea ce vreau sa spun de fapt este ca sunt niste prejudecati nefondate si pe care nu cred ca le poti explica. In societate se intampla foarte multe lucruri care nu au logica, dar pe care nu le contesta aproape nimeni tocmai datorita spiritului de turma, presupun. De exemplu, moda aia cu pantalonii foarte largi si cu turul pana la genunchi care la baieti lasa jumate de chilot la vedere. Am vazut foarte multi tipi in chestii din alea in ultimul timp, dar pe nimeni care sa aiba ceva impotriva (aici ma refer la tineri, ca persoanele mai in varsta oricum nu sunt de acord cu majoritatea tendintelor actuale). Dar daca se trezeste unul sa-si faca o poza in chiloti si s-o puna pe facebook incepe sa-l critice toata lumea.

| anonim_4396 explică (pentru BlackWaltz):

Depinde pe cine ai în grupul de prieteni.
La mine, sunt mulți care își bat joc de aceste tendințe în modă. Chiar mai mulți decât apreciază. Sunt selectivă.

| LamentedSoul a răspuns:

Nu conteaza mediul. Conteaza materia cenusie (atat a comentatorilor cat si a posesoarei pozei).
Si stii de ce esti suparata tu? Pentru ca n-ai tupeu' sau calitatile fizice necesare expunerii unor fotografii cu tine, in aceleasi ipostaze. Nu te omori sa-mi dai replica, stiu ca am dreptate.

| anonim_4396 explică (pentru LamentedSoul):

Uite că-ți dau laughing.
A zis cineva că-s supărată? Doar am o părere negativă.
Chiar dacă aș fi bombă, m-aș simți prost să am lãbari la comentarii care să îmi facă acele... complimente să le spun așa. Am mai primit, crede-mă, nu mă entuziasmează deloc. Mă simt ca o chestie folosită, o carne aerată fără personalitate. Iar eu pe personalitatea fiecăruia pun accent.
Vreau să mi-o dezvolt pe planul ăsta. Vreau să primesc like pentru rodul minții mele. Nu pentru un bonus de la natură pentru care n-am merite.
Afirmație nefondată, domn' psiholog!

| LamentedSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Cat de impresionant! Sigur nu esti urmasa Maicii Teresa? Mi se pare un subiect stupid, care nu trebuie sa constituie un fundament pentru o discutie serioasa.

| anonim_4396 explică (pentru LamentedSoul):

E o problemă a societății defecte și pe mine personal mă interesează.
O întrebare ce vrea să pună în evidență ce înseamnă decența de fapt, cum a fost creată pentru un scop bun, dar înțeleasă greșit în final. Desigur, nici excesele nu-s bune. Totuși, poate ceva îmi scapă.
Urmașa cui? Chiar mă enervează fetele prea „curate". Nu e vorba de curățenie, ci mai mult de ce poate fiecare intelectual.
Părerile diferă.
La revedere, deci!

| LamentedSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Una-doua, toti dam vina pe societate. Daca intr-adevar vrem sa ne legam de general si nu de individual, ar trebui sa realizam ca sunt probleme mult mai grave decat "de ce-si pun poze duduile poze-n budigai pe FB in medii mai mult sau mai putin propice". Intreaba mogulii care detin televiziuni si difuzeaza non-stop pipite pe posturi. Sau intreaba-i pe cei ce detin publicatii de presa si distribuie incultura crasa. Vina nu e in totalitate a acelor fete, deci.
In fine, ce ti-e si cu societatea asta degradata! happy

| anonim_4396 explică (pentru LamentedSoul):

În fine, nu aia era întrebarea, ci diferența, de ce pentru unii e mai decentă aceeași situație doar pentru background-ul diferit.
Așa e, e influența, doar că oamenii trebuie să se și autoeduce într-un final. Nu poți da mereu vina pe altul.

| LamentedSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Ceri prea mult.

| decepticon a răspuns:

Sunt diverse categoriile sociale de pe facebook. In cazul majoritatii, pozele care afiseaza corpul incearca, probabil, sa umple un gol din cresterea acelei fete; multe fete vor acceptare la varsta pubertatii, dar asta nu inseamna ca dupa 17, 18 ani nu se vor calma si nu vor inceta cu afisarea aceasta disperata si sexuala. In cazul in care dupa aceasta varsta se continua cu un comportament de genul, inseamna ca nevoia de a fi admirata nu a fost implinita.Mediul conteaza deoarece asa am fost invatati cu totii: ce se intampla in dormitor trebuie sa ramana in dormitor. E ca si cum ai merge pe strada si ar aparea o femeie in lenjerie intima, reactiile nu ar intarzia sa apara, insa la mare nimeni nu ar spune nimic, pentru ca aceea este vestimentatia corespunzatoare mediului inconjurator. O fata/femeie care posteaza pe propria pagina de facebook poze de la mare nu incalca nicio regula, in cazul in care nu are peste 500 de prieteni la activ, oameni pe care chiar sa ii cunoasca, cel putin din vedere.