| anonim_4396 a întrebat:

Un exercitiu de imaginatie : Ce imagine / persoana/intamplare/fraza/etc (in principiu imagine) va vine in minte cand auziti/vedeti urmatoarele cuvinte? Puteti da cate un exemplu sau 2 la toate cuvintele sau doar la unele care va convin. Acestea sunt :
- el
- ea
- noi
- iubire
- ura
- gri
- frig
- mister
- necunoscut
- riscant
- noapte
- oribil
- frumos
- urat
- deceptie
- speranta
- singuratate
- deznadejde
- profunzime.

As fi de preferat sa scrieti in dreptul fiecarui exemplu la care cuvant ati facut referire.
Va multumesc.

3 răspunsuri:
| LSMM a răspuns:

Interesantă întrebare. happy

El - În niciun caz vreun Făt-Frumos. Mă gândesc la un prieten bun, poate fi oricine, imaginea unui băiat cu care mă aflu în toiul unei discuții interesante, într-un loc relativ liniștit.

Ea - Imaginea unei fete puternice, istețe, care tratează totul cu un vădit calm. Poate datorită faptului că e un cuvânt monosilabic, deci succint, alcătuit din vocale.

Noi - Chiar noi, oamenii, cu bune și cu rele.

Iubire - Sentimentul pe care se întâmplă să-l "vezi" dimineața sau într-o zi și să nu-l mai "vezi" seara, respectiv în altă zi sau invers.

Ură - O relație între oameni destul de complexă, care de obicei are fundament stabil, de cele mai multe ori dovedindu-se că nu e decât o absurditate.

Gri - O dimineață cețoasă.

Frig - Senzația care pe mine, cel puțin, nu mă oprește în a sta de vorbă minute în plus cu o prietenă bună, afară, în toiul unei nopți de iarnă geroase.

Mister - Tocmai pentru că nu știu nimic despre el, nu-mi inspiră nimic. happy

Necunoscut - Prilejul de a satisface o curiozitate, o nevoie pornită din orgoliu sau doar ambiția.

Riscant - scârțâitul unei uși.

Noapte - o imagine auditivă vagă.

Oribil - cuvântul care se poate citi în ochii unei persoane intravertite în fața unei scene violente

Frumos - Un peisaj obișnuit, în care e prezent și omul, indiferent de vârstă

Urât - Exclamația unei persoane în timpul unei convorbiri, o persoană care abia reușește să se concentreze pe ceea ce i se spune

Decepție - tremurul iritant al buzei

Speranță - o vorbă bună

Singurătate - colțul unei încăperi

Deznădejde - privire abătută, inexpresivă

Profunzime - miezul unui colț de pâine. happy

| RosyInferno a răspuns:

El - Un prieten foarte bun, cu care pot fi eu insami, alaturi de care imi place sa petrec timpul.
Ea - O prietena buna din copilarie. Denisa.
Noi - O tipa si un tip imbratisati, car se uita la un castel suspendat. (Don't ask cause I don't know either)
Iubire - O inimioara.
Ura - O fata schimonosita, alba, cu doi ochi de un negru intens, crapata, care parca tipa.
Gri - Culoarea gri.
Frig - O seara de iarna, cu turturi peste tot.
Mister - O padure infricosatoare (pentru unii), inecata in ceata. In noapte.
Necunoscut - La o persoana necunoscuta.
Riscant - Tiroliana, parasutism etc.
Noapte - Un cer negru, cu o luna mare, frumoasa si luminoasa.
Oribil - Doar cuvantul.
Frumos - O gradina imensa cu diverse tipuri de flori.
Urat - Cuvantul.
Deceptie - O persoana care umbla in ceata si care se bucura de tot ceea ce vede. (Again, don't ask)
Speranta - Un licurici.
Singuratate - O statuie in forma de inger, trist, care sta cu barbia in podul palmei. (De genul celora care se afla in cimitire)
Deznadejde - La un fost.
Porfunzime - O gaura neagra.

| bluestrawberries a răspuns:

El: Par saten deschis, ochii albastrii si privirea aia pierduta de copil.

Ea:O fata realista doar cand trebuie, care stie ce vrea de la viata, ambitioasa, matura si totusi copilaroasa, rece si nepasatoare cu cine merita.

Noi: Un baiat incapatanat, o fata mult mai incapatanata, certuri dese, lacrimi din partea baiatului si calm din partea ei (chiar daca in interior urla, nu isi arata sentimentele).

Iubire: "Mananca bine, sa nu te abti de la mancare ca sa slabesti ca vezi tu"
" Nu mai fuma ca iti dau cu pachetul de tigari de cap, nu fii stupid."

Ura: Nu urasc pe nimeni, nu stiu cum e ura, insa mi-e scarba de unele persoane.

Gri: Tricoul cu care eram imbracata pe 23.06. 2013

Frig: "Vara asta e mai rece fara tine".

Mister: Nu te uita.

Necunoscut: "Da-te din drum! Vreau sa vad ce e." " Fraiero! Nu pune mana!"

Riscant: Relatia asta.

Noapte: 40 de ore fara somn doar din cauza certurilor.

Oribil: Rochia mulata pe fata care arata ca un butoi.

Frumos: Clive Christian's Imperial Majesty.

Urat: Fete care injura, fumeaza, beau, se drogheaza si dorm in fiecare noapte in alta camera de hotel.

Deceptie: Toamna

Speranta: "Sunt aici cu tine, nu-ti fie frica. Am grija de tine."

Singuratate: Eu acum.

Deznadejde: Simt asta.

Profunzime: Cicolata din clatita pe care am impartit-o.