| anonim_4396 a întrebat:

Un subiect interesant la care as vrea să răspundă cat mai multi dintre voi. Dacă vreți și aveți timp, desigur.

Se spune că mulți copii preiau modele din familie, comportamentul părinților, gesturile lor iar daca unii au crescut în familii cu părinți neglijenți, alcoolici și violenti și au fost agresați, se vor comporta la fel.

Se dau doua cazuri. Cei doi au parte de mult abuz în copilărie, fizic dar mai ales psihic.
La adolescență, la maturitate și pe tot parcursul vieții, primul devine conștient de ce a pătimit, regretă că a fost slab și că nu s-a putut/știut apăra.
Devine justițiar, cu simțul dreptății și nu tolerează cu nici un chip ca cineva sa agreseze persoanele vulnerabile, fără apărare. Încearcă să le apere in orice fel, dar fara să recurgă neapărat la violență.

Ei bine, al doilea devine violent, profitând de cei vulnerabili, exact opusul primului. Devine infractor, are probleme cu legea.

Din cate se pare, cei doi au avut parte de aceleași forme de abuz ca durata și intensitate, dar unul a folosit in mod pozitiv acele traume iar cealalt a devenit călău la rândul lui.

Ce aspecte credeți că îi diferențiază pe cei doi?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ii diferentiaza nimic in mod deosebit.
E clar ca ambii au avut traume ca si a fi justitiar extremist nu se naste asa din nimic.
Totul tine de abilitatile psihice ale fiecarei persoane.

Asa cum o persoana care nu a avut nicio trauma poate supoarta stresul mai bine decat o persoan care a crescut in aceleasi conditii si cu aceeasi educatie.

E pur si simplu o directie data de personalitate, de psihic, de combinatiile chimice din creier.

3 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Astfel de exemple sugerez și eu celor ce trec prin niste traume și nu găsesc un răspuns concret.
Ideea este că totul ține doar de mentalitate.
Din moment ce unul din copii s-a dezvoltat și a reușit să vadă dincolo de bariera societății, luptând pentru visurile lui,atunci înseamnă că celălalt s-a învățat să fie victima propriului destin și să se mulțumească cu nimic.
Deși daca e sa iei situația la bani mărunți,da,ambii îți vor spune aceeași poveste cu adăugirile de rigoare.Cel sărac o să spună că e sărac din cauza părinților,in timp ce celălalt o să îți zică că(scuza cacofonia) tot din cauza părinților a ajuns aici.
Așa că nimic nu contează,atât timp cât nu ai o mentalitate de învingător.
Poți avea toți banii din lume,daca ai o mentalitate de învins, îți vei "cumpăra" fericirea cu ei, in timp ce daca ești un învingător, vei investi banii aceia pentru a-ti pune banii sa lucreze pentru tine.
La fel și cu perspectiva asupra vieții, deși 2 persoane se uită la cifra 6, una vede cifra 9, iar cealaltă cifra 6.In ciuda perspectivelor diferite, ambii au dreptate.
Așa și aici. Unul va fi o victimă doar pentru că părinții nu l-au împins de la spate, in timp ce celălalt și-a luat elan singur.winking

| Emma30555 a răspuns:

Traumele afectează pe fiecare în mod diferit, în funcție de psihicul lor și alte evenimente din viata lor fiecare o ia pe un anumit drum.

| Ilovedinero a răspuns:

Da, conteaza cum esti crescut si etc dar in comportamentul de zi cu zii esti constient ce faci.si eu am crescut intr-o familie cu criminali, puscariasi, droguri, stateambin brigada cu baieti sa nu patesc ceva si etc dar din lucrurile astea am invatat sa iau ce a fost bun.Am invatat sa iau spiritul de echipa, sa iubesc si sa impart frateste.Fiecare stie ce face, felul cum a fost crescut ii sta in subconstient.De ex daca este foarte nervos in momentul cand nu isi mai pastreaza rationamentul, unul pleaca, altul plange si celalalt e in stare sa omoare.Asta reprezinta felul in care a fost crescut