| r3volt97 a întrebat:

Unde m-as putea duce sa verific valoarea unor discuri de vinil vechi?

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Cauta-le pe eBay. Iti faci o idee de acolo.

19 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Crezi că le-ar valorifica cineva? Poate doar sufletește...

| SkyPilot a răspuns (pentru floresdemayo):

Poate nu ma crezi, dar aici unde locuiesc eu vinilurile au revenit la moda. Din pacate insa echipamentul pe care il poti cumpara ca sa le asculti este de calitate proasta (doze piezo, nu au controlul vitezei de rotatie, transmisie cu curea etc.).

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru SkyPilot):

Mă bucur. Dar știi, în urmă cu ceva timp, observasem cu tristețe, că cineva abandonase chiar lângă un container, peste o sută de discuri de vinil. M-am gândit, așa, pentru o clipă, cât de apreciate și iubite au fost la vremea lor, acele discuri, când bunicii noștri, deci o altă generație, neștiutoare de CD-uri, DVD-uri, ori de stick-uri de memorie, se mulțumeau să le dețină.

@r3volt97 Să nu le arunci, mai bine alege să le păstrezi, chiar dacă nu le vei găsi (acum) un posesor. Poate în viitor, vei cunoaște un colecționar de obiecte vechi, căruia îi vei face o bucurie enormă.

| SkyPilot a răspuns (pentru floresdemayo):

Deci am patruns in generatia bunicilor happy
Eu am deschis ochii cu ele, in epoca de aur. Era enorm de greu sa gasesti muzica pe care o doreai, si cautai sa faci schimburi cu unul sau altul. Cand gaseai ceva ce iti doreai mult il puneai direct ca sa ti-l copiezi pe banda, il porneai si citeai cu sfintenie "chilotii" discului cum numeam noi golanii coperta interioara.
De nevoie am trecut la CD-uri, dar mi le-am cumparat. Eu nu downloadez muzica decat daca nu o gasesc reeditata. Acum am peste 3000 de CDuri, dar batranele 140 de viniluri abandonate in Romania cand am plecat aveau mult mai multa valoare sentimentala.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru SkyPilot):

Da, generația bunicuților. Ce ne-am fi făcut noi, fără ei? : ))
Oh, acum, nu prea înțeleg la ce te referi... Eu știu că discurile de vinil se ascultau la Pick-Up. Sunt puțin confuză, nu știu dacă te referi la ele, sau la casetele acelea, stil vechi, care se ascultau la casetofon?
Și bunicii mei au fost colecționari, eu doar le păstrez "moștenirea". Nici nu cumpăr, nici nu vând. Păstrez doar ce am. : ))

| SkyPilot a răspuns (pentru floresdemayo):

Pickup. Aici unde locuiesc acum li se spune "turntable". De asta am ezitat sa utilizez cuvantul. Cand vorbesc de copiat pe banda ma gandesc la banda de magnetofon. Nu cred ca ai apucat asa ceva happy "Casetele acelea stil vechi" nu aveau o calitate prea buna nici a mecanismului si nici a sunetului.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru SkyPilot):

Ahaa, m-ai lămurit. Pick-up, deși pare greu de crezut, încă dețin, dar nu știu dacă mai funcționează. straight face Magnetofonul e cam străin pentru mine, nu am avut niciodată.

| SkyPilot a răspuns (pentru floresdemayo):

Eu am plecat in '92. Romania mai utiliza inca viniluri, magnetofoane si casetofoane. CDuri nu gaseai decat foarte rar. Cand am ajuns aici, magnetofonul nu mai era nici macar in amintire, casetele erau pe moarte iar CDul in culmea gloriei. Pentru multi ani, aici se gaseau cele mai ieftine CDuri, pana a aparut Amazon. Din multele magazine a ramas numai HMV pe care probabil ca il stii din Europa.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru SkyPilot):

happy

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru SkyPilot):

Ave ti magnetofon? Ce marcă? Dar benzi?

| SkyPilot a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu mai am din '92, le-am lasat in tara, nu stiu ce a facut tata cu ele. Faceam pe DJul, am avut doua Revox B77. Benzi aveam ce apucam, mai exact ce se aducea in shop in epoca de aur. Majoritatea erau Sony, Agfa si BASF. Ultimele nu imi placeau pentru ca murdareau groaznic capetele mag-ului.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru SkyPilot):

Multumesc pentru raspuns, a ti avut scule de maguri, Rostov sau akai uri nu a ti avut? S au benzi orwo. Eu sunt fan magnetofoane, i mi plac enorm.

| SkyPilot a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Stiu de la altii care foloseau ORWO ca actionau ca un smirghel foarte fin si in 2-3 ani le-a distrus capetele. Nu am avut altceva, nici nu as fi avut loc, erau ditamai magaoaiele. Benzile le tineam in cutii de carton solide sub patul meu si al parintilor, adunasem cam 900 si ocupau un volum enorm. Mai aveam si alte pasiuni care necesitau spatiu mult si cam aveam conflicte cu parintii.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru SkyPilot):

Si m ai ave ti magnetofoane sau benzi? Ave ti si de vinzare?

| SkyPilot a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am. Nu as avea ce face cu ele. Locuiesc in Canada, aici nu exista asa ceva. Tot ce lucrez este digital.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru SkyPilot):

Mă gîndea m că in România m ai ave ti, acasa.Vă multumesc.

| SkyPilot a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Dupa cum ti-am spus, nu stiu ce a facut tata cu ele, dar la parinti acasa nu mai sunt. Benzile le-am dat eu cuiva. Dupa 20+ de ani de nefolosire nu stiu daca mai sunt bune de ceva.
http://www.reeltoreel.de/worldwide/B77-2.htm

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru SkyPilot):

Vă multumesc, si va cer scuze daca v am deranjat. Stimă!

| SkyPilot a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Pentru putin. Cu respect!