| Amidamaru98 a întrebat:

Unde mai exista prietenie sau ceva fără interes? laughing)
Cica mai exista oameni care stau și vorbesc cu tine fără interes laughing)

Dar unde sunt oameni aceia ca nu prea ii văd?
Eu văd ca dacă, cineva nu are interes la tine nici măcar la mesaje nu îți Răspunde laughing)))))

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Simplu fapt ca cineva vorbeste cu tine, poate fi in sine un interes.
Interesul de a nu se simti singur.
Interesul de a nu se plictisi.
Interesul de a avea o persoana cu care sa-si petreaca timpul.
Poate chiar starea aia de bine pe care o ai cand esti sau cand vorbesti cu persoana respectiva.
Toate acestea sunt interese, nu financiare, dar tot interese sunt.

Acum desigur exista si cealalta extrema, cum ai zis si tu.
De exemplu cunosc si eu unele persoane de acest gen, care ar vrea sa discute sa fim prieteni fara interes, dar cu toate acestea nu rezonam, nu aveam aceea conexiune, caz in care o simpla conversatie poate fi obistoare, si de asta, cum ai zis si tu, se ajunge ca nici la mesaje sa nu-ti raspunda.

52 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Tu si altii vorbiti despre prietenie de parca ar fi un contract cu 7 pagini de clauze.
Prietenia se intampla. Intalnesti persoane cu care ai lucruri in comun, va luati cu vorba si aia e. Incepe si se termina oricand, nu va mai kcati pe voi.
Trebuie sa aveti principii, sa stiti cat sa oferiti si cui. Si sa nu cereti nimic in general. Pe respect reciproc functioneaza totul.
Astia care va plangeti de prietenii pe interes, ori sunteti tocmai voi cei care aveti asteptari (interese), ori va incurcati cu persoane cu care nu ar trebui.
Atat in prietenie, cat si in relatie, familie, job samd, exista cuvantul NU, si trebuie folosit.
Iar asteptarile trebuie sa le aveti de la voi, nu de la altii.

| Dismally a răspuns:

Normal ca exista si sunt destui inca. Poate faci tu ceva gresit de ii atragi doar pe ceilalti.

| MorcovMajestic a răspuns:

Oamenii aia isi vad de treaba de aia nu ii vezi. Ce interes sa aiba cineva de la tine? Esti vreun milionar?

| MorcovMajestic a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Asa e. Astia care se plang ca nu isi gasesc prieteni sunt de obicei prieteni naspa si se mira ca nu le suporta nimeni infosele si paranoia.
Prietenia nu se forteaza, nu se cauta cu lupa, vine sau nu

| Morbid a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Bine ca esti tu o prietena buna. happy

Cum sa nu se forteze...

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Morbid):

Daca nu eram, nu aveam oameni langa mine.

| Morbid a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Ce fel de oameni ai tu langa tine?

| Amidamaru98 explică (pentru MorcovMajestic):

Eu bag mâna in foc ca pe tine nu te caută nimeni laughing))

Și dacă te caută, nu pe degeabawinking Ca la toată lumea happy

| SirenicaCuMomite a răspuns:

Există oameni de toate felurile pentru toate gusturile.Ori eşti tu un om prea nesuferit, enervant, anost, plictisitor, cu care n-ai ce vorbi etc. şi atunci mi se pare normal să nu te caute nimeni.Adică,să fim serioşi,cine ar vrea să-şi petreacă timpul cu aşa ceva? Ce motiv ar avea cineva să se intereseze de tine? Fără vreun interes,desigur.
Ori,poate că te învârți tu în cercuri de rahat.Dar şi aici,problema ar fi tot la tine. Dacă eşti un om de nimic, atragi oameni de nimic.Ce eşti, aia atragi.
Aşa că, fii sincer cu tine, stai şi analizează-te mai bine şi fă o schimbare.

| Amidamaru98 explică (pentru SirenicaCuMomite):

Eu văd numai oameni falși și pe interes in jur. In proporție de 95% din populație așa sunt toți.
De ce sa ma prefac eu ca sunt altceva când pot sa fiu natural așa cum sunt eu de la mama natura? Doar ca sa ma placa alte maimuțe?
Oricum nu te ajuta nimeni cu nimic.
Cu ce poate sa te ajuta un simplu "Salut" și pers respectiva își vede de treaba mai departe sau ca mai stați 5 min de vorba și la fel, pleacă mai departe și nu te ajuta cu nimic.

| Amidamaru98 explică (pentru SirenicaCuMomite):

Ai dreptate și la faza cu cercul de rahat, într-adevăr nu am avut un cerc minunat dar cred ca in majoritatea cazurilor așa sunt toate.

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Amidamaru98):

Gandire de depresiv rolling on the floor din pacate sunt prea cautat e chiar enervant cand esti genul care se face usor placut ca fizic nu ai cand sa vorbesti cu toata lumea si se simt neglijati si apar tot felul de drame.
Asa ca pastrez 5 prieteni buni aproape, suficient pentru mine mai ales ca am familion copil mic

Daca vezi numai oameni falsi in jurul tau, poate sunt proiectia ta
Oamenii vad in altii ce ii deranjeaza la ei
Eu vad oameni foarte misto peste tot mai putin pe site-ul asta ca aici va adunati toti toxicii si nefericitii
Oamenii ca tine ma fac foarte recunoscator pentru viata mea

Gandesti ca mine la 20 de ani cand aveam un anturaj de rahat stateam cu drogati aveam prieteni albanezi
Citeste o carte, cauta cercuri de oameni cu preocupari mai intelectuale sau cu pasiuni ca ale tale, oameni care fac ceva cu viata lor care ajuta dezinteresat si o sa vezi cum ti se schimba perspectiva asupra tot

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Morbid):

Frumosi pe interior happy

| Amidamaru98 explică (pentru MorcovMajestic):

Înseamnă ca tu ești milionar de pe tine te caută lumea si pe noi ăștia oare care nu ne caută nimeni laughing))

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Amidamaru98):

Unde am scris ca ma cauta pentru ca au vreun interes?

| AdiDesktop a răspuns:

Defineste interes. Spui interes de parca are din start o conotatie negativa. Daca nu e vorba de bani sau influenta, nu e nimic rau in a avea un interes. Daca va placeti reciproc, aveti ce vorbi, petreceti timp fain impreuna nu vad de ce te-ar deranja interesul asta, e un interes comun ca altfel nu ai cauta nici tu prietenie cu acea persoana. De ce ti-ar da mesaje cineva care nu are ce vorbi cu tine? Doar ca sa demonstreze ca nu ai niciun interes si te baga asa in seama de mila? Ti-ar placea asa?

| Amidamaru98 explică (pentru AdiDesktop):

Aici era vorba de interes material sau sa câștige ceva de la tine.

Era vorba de respect sa răspundă, nu de milawinking

| Amidamaru98 explică (pentru MorcovMajestic):

Te caută pentru ca le este drag de tine, probabil ești o persoana foarte distractivă, vesela care emana o stare pozitivă si toți te vor in jur. dar din păcate tu nu ai timp sa fii prezent fizic cu toată lumea… eu cred ca si aia 5 prieteni ai tai si ar da viața pentru tine ( dacă îi chemi pe degeaba sa te ajute cu ceva, sunt plecați au treaba si nu sunt de găsit ). Noi ăștia toxici si nefericiți am vrea sa avem alături de noi o asemenea persoana ca si tine dar din păcate tu nu ai timp si pentru noi ca suntem prea mulți…

| Drimmero a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Ai stat cu ultimele lepre ale societatii si esti in masura sa dai sfaturi altora? C'mon... daca ai fi fost un exemplu era altceva.

| SirenicaCuMomite a răspuns (pentru Amidamaru98):

"In proporție de 95% din populație așa sunt toți."
De unde ştii tu că 95% din populație e aşa când nu ai avut contact nici cu 1%? rolling on the floor
Sfatul meu e să mai ieşi din casă şi să laşi făcutul de statistici tâmpite din fața pc-ului. Nu poți să stai toată ziua între 4 pereți şi să-ți dai cu părerea despre oameni când tu mai mult ca sigur nu cunoşti decât o mână de persoane,iar şi alea majoritatea sunt rude sau colegi de facultate/muncă,asta dacă ai aşa ceva... laughing
Lucrează la tine,vezi de ce te evită lumea, nu te mai purta ca ultimul depres, încetează să te mai crezi perfecțiunea întruchipată, găseşte-ți un hobby şi o să vezi că vor sta altfel lucrurile, dar până atunci... laughing

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Drimmero):

Tu nu te laudai ca bagai la pariuri acum cativa ani amaratule? rolling on the floor Esti mai rau decat oricine de aici.
Eu sunt cel mai bun exemplu pentru ca de la lepre am ajuns sa termin o scoala si sa am o viata buna acum. Tu tot fara bac? Tot neinsurat si virgin? rolling on the floor
Astia tinuti in puf pana la 30 de ani ca tine nu au unde sa faca greseli in viata ca nu ies din casa rolling on the floor tu nu o sa fii niciodata role model pentru nimeni.
Esti inutil. Un om care invata din greseli e mai bun decat unul care nu misca din pat

Si aici ti-ai mai aratat putin din incultura consumatorii sunt victime si e o lume pe care nu o sa o intelegi niciodata.
Bine tu nu intelegi nici lumea de afara din fata portii tale, ce sa zic de alte persepective de viata
Jos din pat si la munca lepra!

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Amidamaru98):

''( dacă îi chemi pe degeaba sa te ajute cu ceva, sunt plecați au treaba si nu sunt de găsit )'' rolling on the floor

Daca asta inseamna prietenie pentru tine inseamna ca tu esti cel pe interes rolling on the floor
Cum ziceam mai sus de proiectie
Tu iti cauti interes in altii si ai impresia ca toti sunt ca tine

Prietenii m-au ajutat foarte mult in trecut fara sa le cer fara sa aiba garantia ca ii pot ajuta inapoi pur si simplu asa au vrut. Daca ar refuza sa ma ajute acum nu m-as supara. m-au ajutat in trecut cat pentru 10 vieti sunt vesnic recunoscator. Dar eu nu cer nimic oricum
Prietenii nu tin locul parintilor sau responsabilitatii personale

| Drimmero a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Hai sa iti zic ceva, in primul rand nu avem cum sa ne comparam, eu sunt prea creier sa pic victima in general, stiu sa imi aleg oamenii si ii miros destul de repede, imi dau seama de multe ori si dupa fata ca n-am ce cauta cu asa ceva. Consumatorii ajung asa din vina lor, nu le baga nimeni drogurile pe gat, ei singuri pica de fraieri si devin chiar un pericol social atunci cand devin dependenti de anumit drog si nu mai au bani sa-l procure ajung sa omoare lumea pe strada, cum rahat sa aperi niste boschetari ca astia?
Tu nu ai cum sa ma cunosti, iti dai doar cu presupusul dar e oke,, eu n-am comis in viata greseli asa mari incat sa fiu aratat cu degetul, am fost intotdeauna cumpatat si am pus raul in fata, am stat fata in fata si cu hoti, drogati, posibil criminali si o secunda nu mi-am dorit sa fiu ca ei, am o viata frumoasa cu planuri,, nu am cum sa ajung un boschetar atata timp cat lucrurile depind de mine.

| Drimmero a răspuns (pentru Drimmero):

Mai e cazul in care le pune cineva ceva in pahar si nu numai dar poti preveni asta, iei paharul cu tine daca nu ai baut tot si nu vor fi probleme, eu unul asa fac mereu si n-am avut probleme, trebuie sa stii sa te protejezi.

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Drimmero):

Nu e vorba de creier aici, cum spuneam, esti incult si nu stii cum functioneaza lumea asta
Nu citesc mai departe aberatiile unui om care nu a muncit o zi in viata lui sta toata ziua in casa si scrie romane pe TPU si da sfaturi de viata cand el nu a avut niciodata viatarolling on the floor

| Drimmero a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Doare adevarul, droghi bwhahahaha

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Drimmero):

Care adevar? Adevarul ca ai 30 mii de romane scrise pe TPU si Digi
Nu viata, nu femeie, nu job, nu copil rolling on the floor
35 de ani si creier de 15 rolling on the floor
Dar tu dai sfaturi de viata rolling on the floor
Si te simti mandru de deciziile tale
Decizia de a sta in pat rolling on the floor
Ca altceva nu ai facut pana la varsta ta

| Drimmero a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Se vede ca te-ai drogat la viata ta, te-ai prajit definitiv si irecuperabil, cred ca traiesti intr-o realitate paralela cand spui ca ai o viata buna...

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Drimmero):

Asta nu contrazice nimic din ce am spus rolling on the floor))

| Drimmero a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Delirezi doar, problema e cand delirezi si viata altora.