| qwertpro a întrebat:

as vrea o parere de la voi.Ei bine cu vreun an in urma mi-am facut un prieten, si il consideram cel mai bun si el pe mine tot.Desi,de cand ne cunoastem el ma tot minte.Vara trecuta,eu il chemam des sa iasa cu mine undeva,fie la o plimbare cu bicicletele,fie in oras,fie la un suc,dar el mereu gasea scuze ca cica nu-l lasa parintii,ca nu are bani(desi are),ca roata la bicicleta e sparta, ca nu stiu ce, mereu gasea motive, ca mai apoi adica cu vreo 3 luni in urma sa aflu ca el doar ma mintea vara, si el singur a recunoscut si a luat asta ca fiind ceva amuzant. Apoi a zis ca a mintit ca nu vroia sa ma supere desi eu am zis clar ca daca nu vrea poate sa spuna si eu nu o sa ma supar.L-am mai chemati si acum si tot acelesi scuze, si in urma unei certe iar a recunoscut ca a mintit desi a jurat ca nu va mai minti.Seenul,asta e parca o boala pentru el.Seen e atunci cand eu trimit un mesaj si el desi a vazut acel mesaj nu raspunde si se preface ca nu vede.Ei bine timp de mult timp el mi-a tot dat seen pana am inceput o cearta din cauza asta, si el imi spunea ca telefonul e rau, ca nu are timp, apoi a recunoscut peste ceva timp ca chiar dadea seen.Acum are telefon nou dar nimic nu s-a schimbat.Ne-am certat des pe temele astea,si eu mereu incepeam cearta si el promtiea ca nu va mai repeta desi o repeta. Apoi nu mai putand rezista,am zis ca renunt la prietenie in speranta sa se corecteze odata,si el si-a cerut scuze iarasi,dar tot nu s-a invatat minte.O saptamana in urma el deja mi-a trimis un mesaj ca cica renunta la mine,ca nu mai vrea sa fim prieteni,si fara macar sa incerce sa clarifice problemele prin pace asa cum am facut si eu,ci a vrut sa renutne deodata,desi tot ne-am impacat.Dar el a zis ca cica eu ma folsoesc de el,adica ca stau cu el cand nu am ce face,dar eu mereu gasesc ocupatie, dar adesea renunt la unele ocupatii ca sa mai stau cu el, i raspund mereu la mesaje si apeluri chiar de sunt ocupat, si am observat ceva.Acum is racit,stau acasa,si la scoala este wifi,si el niciodata nu imi prea scrie,adica daca-i trimit un mesaj,i vine notificarea dar nu raspunde, caci e cu alti colegi si cica nu ar fi frumos, dar cand nu are ce face gata imi scrie, ma cauta.La apeluri nu raspunde mai niciodata, il sun si nu raspunde si inapoi nu suna sa vada ce as vrea.Isi tot cheama prieteni al el dar pe mine niciodata cam,si cand vin la el alti prieteni el se preface ca eu nici nu exista, si deja cand ei pleaca el imi scrie, si se scuza prin faptul ca nu e frumos sa vorbeasca cu altii in fata la prietenii lui, si cica am fi cei mai buni prieteni.As vrea sa stiu, ce ati face voi in asa caz?

2 răspunsuri:
| AliTheo18 a răspuns:

Eu zic sa il lasi, nu pare un prieten adevarat, nu merita, nu te mai complica cu el, prietenii iasa impreuna, se distreaza, vor sa-si petreaca timpul impreuna, pe cand el te refuza mereu si te mintea. Ti-a mai dat si seen, dupa tine asta e prietenie? Ce am face este intrebarea ta, renunta la prietenia asta toxita, el nu iti este prieten, ti-a dovedit-o, esti constient de ceea ce zic si stii ca am dreptate.

| LaurGeorgeP a răspuns:

In locul tau "i-as da seen", mai ales cand nu are ce face. Deoarece el te cauta cand nu are ocupatie, deci practic, te foloseste. Asta nici macar nu este o "prietenie", adica in momentul cand sunteti prieteni. Faceti ORICE unul pentru altul, indiferent de situatii si circumferinte. In locul tau as renunta la aceasta "prietenie" si as incerca sa gasesc pe cineva care sa imi fie un prieten adevarat.