| anonim_4396 a întrebat:

Unii afirmă că fizicul, în special figura, este proba eliminatorie și că fără acestea nu pot exista relații autentice de dragoste.
Știu că am mai deschis recent un subiect asemănător, nu vreau să spamez și nici nu caut să atrag atenția asupra mea, doar că aș vrea să dezbatem mai mult pe această temă.
Eu personal consider că persoanele care se uită în mod predominant la fizicul celorlalți, sunt persoane cu o doză crescută de superficialitate sau doar în căutarea unei aventuri.
De obicei unii dintre adolescenții care sunt mai ușor impresionabili gândesc așa.
Consider că o relație/căsătorie de dragoste autentică de dragoste nu se bazează pe fizic ci pe sentimente profunde, ce vin doar din interior.
Dacă cea mai populară și atractivă tipă din liceu, de exemplu, e cuplată cu un tocilar înseamnă că l-a ales pe el pentru calitățile lui intelectuale și morale, că putea alege din n băieți drăguți. Nu înseamnă că stă cu el din interes sau că nu a găsit ceva mai bun.
Un bărbat sau femeie poate să nu arate atractiv fizic dar să aibă o carismă, un șarm debordant și să aibă n pretendenți/pretendente.
Mai contează desigur și igiena corporală și hainele (să fie curate, asortate, adecvate ocaziei, etc)
Aici excludem persoanele cu dizabilităti fizice datorită unei boli sau accident.
Consider că frumusețea vine doar din interior, prin vibe-ul pe care îl transmite o persoană celorlalți.
La mine personal inteligența și comportamentul sunt probele eliminatorii.
Pot exista masculi Alfa, cu figuri masculine și femei superbe dar să nu atragă deloc datorită vibe-ului toxic sau unsafe pe care îl emană.
Am întâlnit n cazuri.
Atracția și dragostea vin pe parcurs iar dacă mă cucerește cu intelectul și caracterul, apoi putem întemeia o relație. happy
Mai gândește cineva astfel?

Răspuns Câştigător
| IhNomUhNitPARIS a răspuns:

Salut

Eu personal am văzut mulți băieți urâți la față ce stăteau cu fete frumoase, nu e o regula, nu putem generaliza, este adevărat ca fizicul este o proba eliminatoare, dar nu toți se uita după oameni frumoși la figura, pe unii/unele ii/le interesează și caracterul unui om, personalitatea, inteligenta și asa mai departe. Degeaba ești frumos daca nu ai carisma, nu te faci remarcat și cu altceva in afara de fizic. Dacă ești prost sau pampalau atunci se anulează absolut tot la un băiat care este doar frumos.

Frumusețea este subiectiva, frumusețea sta în ochii privitorului.

Eu unul admit ca nu as putea sta cu o fata care nu este frumoasa la chip, dar o fata ar refuza un băiat frumos dar prost în detrimentul unuia care arata la fizic mediocru și inteligent aproape în toate cazurile.
Și asa cum exista fete frumoase dar proaste, asa exista și băieți frumoși și prosti de dau în gropi.

Nu trebuie sa generalizam, sa tragem o concluzie pripita și superficiala/finala deoarece nu își are rostul, repet am văzut bărbați urâți căsătoriti cu femei frumoase, am văzut fete frumoase cu băieți urâți și de altfel fete urate cu băieți frumoși și lista continua. Nu este o regula ce se abate de la realitate, sunt cazuri și cazuri.

Exista persoane sapioxuale care găsește inteligenta ca fiind cel mai atractiv element sexual, asta bazele științifice o confirma.

Nu trebuie sa dovedești nimănui nimic, o face realitatea!

| ChrisRo a răspuns (pentru IhNomUhNitPARIS):

Pai ceva da cu virgula in afirmatia ta, cum ca ai vazut baieti cu mecla urata, ce stateau cu fete frumoase Inseamna ca uratii astia erau cam superficiali atata vreme cat au ales sa stea cu frumoase si nu cu urate asa ca ei. Deci faza ca aveau caracter pică.

Pe de alta parte, afirmi ca frumusetea e relativa, insa spui ca ai vazut baieti cu mecla urata; poate asa ti se parea tie, poate iubitele lor ii considerau super draguti.

Ia da-mi niste exemple de artisti cu mecla urata.

| IhNomUhNitPARIS a răspuns (pentru ChrisRo):

Am modificat acum.
Voiam sa scriu " ca eu unul nu as putea sa stau cu o fata care nu e frumoasa la chip"
Durează câteva minute pana se modica un răspuns happy
Dar nu as sta nici cu o fata doar ca e frumoasa dar nu are și alte calități, cum ar fi :caracterul, inteligenta, simțul umorului, sinceritatea și asa mai departe.

Dar nu toate persoanele sunt ca noi, nu toți au același sistem de valori, de aia suntem diferiți și unici fiecare în felul nostru, asta ne diferentiaza de ceilalți, dacă am fi toți la fel am fi ca niște roboti.

| IhNomUhNitPARIS a răspuns (pentru IhNomUhNitPARIS):

*Asta ne diferențiază de ceilalți *

| ChrisRo a răspuns (pentru IhNomUhNitPARIS):

Pai vezi tu, cum ai da-o, reiese ca atractivitatea fizica ruleaza - zici ca n-ai sta cu una frumoasa si proasta. Dar faza e ca nici ea nu ar sta cu tine. Si, probabil, pana iti gasesti tu aleasa, ea isi gaseste 10 "alesi" inaintea ta. Atata timp cat e frumoasa, nu are de ce sa isi faca probleme. La fel sta treaba si in cazul barbatilor.

| IhNomUhNitPARIS a răspuns (pentru ChrisRo):

O femeie frumoasa și proasta dacă ar fi tot are multe cereri din partea băieților/bărbaților.
Eu nu sunt nici frumos nici prost.
Eu îmi pot găsi oricând aleasa, arat bine, nu foarte bine, dar arat ok, la fete pana sa nu ma îmbolnăvesc de depresie aveam succes iar eu nu m-am plâns niciodată ca as fi fost refuzat de fete, în schimb ca am o depresie severa da.
Atracția fizica rulează, dar nu la modul general.
Dacă o fata ar avea caracter și ar fi sincera as încerca să o cunosc, ii acordam efectiv o șansă în detrimentul unei fete de nota 10 la aspectul fizic dar cu un caracter respingător.

| ChrisRo a răspuns (pentru IhNomUhNitPARIS):

Bun, deci dumneata esti ok atat fizic cat si psihic Si atunci ce rost mai are sa faci separarea asta? In cazul dumitale poate sa conteze doar sireturile de la pantofi, atata timp cat esti acceptat cu usurinta si iti gasesti ce ti se potriveste tie.

| IhNomUhNitPARIS a răspuns (pentru ChrisRo):

Dacă slăbesc 10-15 kg da. Eu am o figura ok, eu aratam foarte bine dar eram timid, am pierdut enorm din cauza asta în viata. Am avut câteva relații, dar s-a întâmplat un eveniment neplăcut, mi-am pierdut una dintre cele mai dragi ființe.
Eu aratam ca un fotomodel, asa spuneau unii, nu ma lăudam eu.
O intervenit depresia și sedentarismul și m-a afectat, apoi atacurile de panica, dar eu dacă scap de anxietate oricând pot sa îmi găsesc jumătatea.
Din păcate depresia e serioasa, severa. Ma interesează sa evoluez spiritual, vad ca depresia începe sa se amelioreze, dar nu asta e subiectul ci ca fiecare suntem diferiți, și unii nu se gândesc doar la aspectul fizic, frumusețea e trecătoare. Un băiat frumos dar bleg care sta cu părinții, nu are job, sta prost financiar, nu are personalitate va fi mereu refuzat în detrimentul unui băiat realizat care arata mediocru.
Sunt sigur ca sunt mulți băieți care arata ok dar din cauza faptului ca sunt timizi au pierdut multe în viata.
Nu e suficient sa fi doar frumos. Da, dacă ești frumos și ești și inteligent și ai caracter atunci te poți numii super norocos, doar dacă ai un micropenis poți fi refuzat laughing dar nu de toate fetele de pe planeta, tot se va găsi una are sa te accepte.
Tu ai traume ceva în playlist? Ai fost refuzat din cauza aspectului fizic?
Am în familie persoane care nu arata a fotomodeli dar au avut un succes ieșit din comun la gagici, dar aveau personalitate, nu erau timizi și aveau încredere în ei.
A venit și la mine în vizita de cateva ori și deja a făcut cunoștința cu câteva fete.
Apropo nu confundați un băiat timid cu unul prost.

| ChrisRo a răspuns (pentru IhNomUhNitPARIS):

Am inteles, ai avut ceva depresie, timiditate sau anxietate, si cumva cauti sa fii acceptat asa cum esti. Dar, repet, atata timp cat tu arati ok, nu mai conteaza pentru ce motiv esti ales. Conteaza ca esti placut, iar la randul tau poti alege ce iti place.

Un frumos care sta cu mamica lui, va gasi o gramada de doritoare care vor vrea si ele sa locuiasca cu el si cu mamica lui. Cunosc zeci de cazuri. Am cel putin zece amici in situatia asta. Pot sa iti si arat daca vrei.

Cei care arata ok si vorbesc de uratenie, habar n-au ce vorbesc. Nu conteaza ca au vazut ei urati cu frumoase sau ca nici ei nu arata bine dar reusesc sa se cupleze cu usurinta. Ei doar se alinta. Sunt ca ăia care au un milion de euro si se simt saraci ca n-au doua milioane de euro. Pana n-ai simtit pe pielea ta (un tu impersonal) cum e sa fii urat, toate vorbele frumoase si motivante sunt inutile. Niciun argument nu e valabil decat exemplul tau personal.

| IhNomUhNitPARIS a răspuns (pentru ChrisRo):

Ți am spus am un verișor care nu e deloc frumos ca și aspect fizic dar cum soun unii are,, vrăjeală " dacă nu ai asa ceva e foarte greu sa fi plăcut de o fata, dar poate ai bani și atunci nu mai contează ca nu ești în stare sa comunici, sa deschizi un subiect, sunt foarte multe de luat în calcul, degeaba vorbim noi fără rost dacă în realitate se întâmplă unele lucruri indiferent ca acceptam sau nu acest lucru sau ne cauzează o frustrare.
Și pe Facebook am văzut băieți nașpa cu fete ok, și în realitate, peste tot.
În majoritatea cazurilor putem vorbi ca aspectul fizic contează dar nu în general, unele fete au avut mari decepții în relația lor cu băieții frumosi și au realizat ca nu frumusețea este cel mai important lucru pentru pentru ele.
Am avut un amic care agata fete de pe strada, în școală, în cluburi și era urat dar avea o vrăjeală ieșită din comun, unul frumos dar timid sau prost nu prea avea șanse mari în fata lui, nici dacă era frumos și deștept, asta avea o calitate fenomenala la gagici, chiar și la femei dar avea un caracter infect nu ținea mult vrăjeală, dar tot a pompat multe gagici, în fine ma *** pe el laughing îmi e dușman acum. Ma jefuit cu un Țigan.
Deci nu putem generaliza, unii sunt uratei dar profesioniști în arta seducției, și nu doar în arta seducției.
Sunt persoane cu câteva clase care matura pe jos cu unii cu studii superioare care nu reușesc nici sa se adapteze într-un loc, au școală vieții, sunt masculini, au atitudine, încredere în ei, sunt respectați de cei din jur, sunt sociabili, nu timizi și plini de frustrări și insecuritati.

| IhNomUhNitPARIS a răspuns (pentru ChrisRo):

Într-un mod paradoxal am cunoscut fete grase, nașpa dtpdv care se credeau frumoase, erau pline de ifose, îmi provocau repulsie, aveau un caracter asa infect de imi venea sa le dau bully, dar uite ca nu am făcut-o deși o meritau cu vârf și îndesat.
Repet, sunt fete sapiosexuale pe care le exiciti, atragi cu inteligenta.

| ChrisRo a răspuns (pentru IhNomUhNitPARIS):

Zohan, cunosc bine povestea cu "am un amic pitic, chelios, gras, dar trag femeile la el ca mustele la rahat pentru ca are vrajeala. Faza ca agati cu vrajeala ( ce mai e si aia?) e doar un mit urban, neinsemnand nimic concret. Adica tu chiar crezi pe bune ca o femeie poate fi manipulata psihologic din vorbe sa devina jucaria ta sexuala? Alea care par ca pica la vrajeala, de fapt au ele un interes numai de ele stiut, sau le place ceea ce vad in fata ochilor.

Pai la fel de bine, individul care poate obtine sex vrajind din vorbe, poate obtine orice altceva, de exemplu banii sau telefonul fetei. El sa "vrajeasca", iar fata, hipnotizata de atata vrajeala, sa-i dea toti banii vrajitorului, de buna voie si nesilita de nimeni. Asadar treaba cu vrajeala e complet nestiintifica. E doar o credinta si atat.

Chiar a fost in urma cu ceva timp i emisiune pe Discovery, unde erau pusi guru ai seductiei sa faca demonstratii in direct. Si toti esuau lamentabil. Chiar si renumitul Mistery a fost pus sa agate ceva si din 30 abordari n-a avut niciun succes. Astia sunt precum vindecatorii ăia - sustin ca vindeca tot felul de boli, dar cand sunt pusi sa demonstreze concret, o dau grav de gard.

Si mai e o treaba; tu spui despre baietii ăia ca sunt urati. Pai asa ii vezi tu, insa fetele alea ii considera foarte atragatori fizic. Ia da-mi un exemplu de artist pe care tu il consideri urat.

| ChrisRo a răspuns (pentru IhNomUhNitPARIS):

Zohan@ "sunt fete sapiosexuale pe care le atragi cu inteligenta". Fetele astea sapiosexuale pot fi dovedite daca le pui sa se cupleze cu un individ cu trasaturi din spectrul sindromului down, de exemplu. Sa vezi atunci ce o iau la goana sapiosexualele tale. Dar, atata timp cat o sapiosexuala se cupleaza cu un tip ok dpdv fizic, insa sustine ca a atras-o inteligenta lui, despre ce anume vorbim de fapt? Afirmatia, "n-a pus pret pe fizic", are valoare de adevar doar daca te cuplezi cu o persoana cu adevarat urata, chiar respingatoare. Altfel, afirmatia este lipsita de sens, e o afirmatie goala.

| IhNomUhNitPARIS a răspuns (pentru ChrisRo):

Man am în zona un cuplu, și el arata ok, ea este supraponderala happy
Ambii au studii superioare și fără interese materiale, pur și simplu se iubesc big grin nu ma interesează dacă ma crezi sau nu trust me. laughing
Încearcă sa treci peste traume sau frustrări. Pari un tip ok dar plin de frustrări ca mulți alții de aici. Eu nu iau apărarea nimănui, eu ma lupt cu depresia, nu ma plătit nimeni sa îți spun cum stau lucrurile în realitate, eu nu am nici un interes sa ii iau lui x partea sau lui y, eu pur și simplu îți spun că nu își are rostul sa generalizezi, în timp ce tu te contrazici cu mine sau generalizezi unul care e nașpa pompează o gagica în momentul asta,, unul pe care tu îl poți subestima și sa nu ii oferi nici o șansă happy viata bate filmul.

| IhNomUhNitPARIS a răspuns (pentru ChrisRo):

Unul cu sindrom down a obținut nota 7 la bac.
Păcat de tine, ești inteligent, mult mai inteligent decât mulți de aici dar nu poți depăși unele blocaje, traume ce o fi ele.
Are valoare afirmația mea, ți am spus în zona la mine unul e cuplat cu Moby Dick rolling on the floor trezește-te la realitate man.

| ChrisRo a răspuns (pentru IhNomUhNitPARIS):

Nu am nicio trauma, doar dezbatem un subiect in care ne putem exersa gandirea critica si analitica.

Si eu stiu cupluri in care unul din parteneri arata naspa, iar cel care arata ok, are o anumita problema de ordin psihic cel mai probabil, si face un compromis doar de dragul de a se simti acceptat. Uite, tot asa, un tip mi-a marturisit ca sta cu grasa lui pentru ca are micropenis si doar asta a acceptat sa aiba o relatie de lunga durata cu el. O tipa, tot asa, mi-a marturisit ca nu poate face copii, de aceea sta cu cel mai urat coleg al ei de la munca.

Insa bag de seama ca dumneata folosesti mult gandirea deziderativa pe post de argument logic. De pilda, observi un cuplu in care el sau ea nu arata pe gustul tau si declari ca s-au cuplat din motivele pentru care ai vrea tu sa fii placut sau sa se cupleze oamenii.

Cunosc destul de bine cazul acelui baiat cu SD care a luat 7 pa bac, insa, dupa cum au declarat unii profesori de-ai lui, baiatul a dat bacul in anumite conditii speciale si, daca un baiat normal, care a luat 4 sau 5, ar fi dat in acele conditii, ar fi luat lejer 9 sau chiar mai mult.

Sunt curios aa vad ce inseamna pentru tine naspa. Spune-mi un artist care arata naspa!

| IhNomUhNitPARIS a răspuns (pentru ChrisRo):

Aceste doua persoane pur și simplu se iubesc, niciunul nu e bolnav mintal dintre ei doi, amândoi lucrează, deci excludem din start interesul material.
Niciunul nu are nici un handicap, ii cunosc, sunt oameni ok cu studii superioare, se iubesc din liceu, și ea din liceu era grasa happy
Eu închei subiectul aici man, mie nu îmi pasa. Deocamdată eu vreau sa scap de anxietate si depresie, nu am nici un interes la mijloc și e părerea ta.
Tu nu ar trebui sa fi frustrat sexual, parca te știu big grin ai pus o întrebare odată legat de sex cu iubita ta, parca bunny sau pana mea nu mai știu cum aveai nickname-ul dar nu cred ca greșesc happy tu fata de unii ai avut parte de sex cu o fata, relație, unii nu au avut parte de asa ceva pe aia ii înțeleg sa fie frustrati sexual dar pe tine sa fiu al naibii dacă te înțeleg. Pui prea mult patos, clar ai probleme legate de acest subiect. E bine ca nu înjuri, nu jignești happy
Eu zic sa nu ne resemnam niciodată, și sa luptam pana la ultima picătură de sânge.

| ChrisRo a răspuns (pentru IhNomUhNitPARIS):

Nu am avut niciun nickname. Eu am ajuns aici prin intermediul dragei mele, Nati/Laterreur.

Uite, eu iti inteleg bine problema ta vizavi de depresie si anxietate si incerc sa vad realitatea imaginandu-mi ca am problemele tale. Asa trebuie sa procedezi si tu, sa intelegi oamenii in realitatea lor, nu in realitatea ta. Daca incerci sa ii intelegi in realitatea ta, de fapt devii judecatorup lor, nu omul care incearca sa le dea o mana de ajutor. O sa iti mai scriu ceva pe pm.

| IhNomUhNitPARIS a răspuns (pentru ChrisRo):

Aaa, o știu pe Laterreur laughing
Odată spunea ca are 19, odată 14 laughing
Cea care crede ca trăim într-o simulare. Nici asta nu ma interesează. Sincer pe mine oamenii ma plictisesc, nu prea caut anturaj, prietenii, mai ales aici unde-s o sumedenie de trolli. Chiar și asa depresiv am încercat aici sa cunosc fete dar multe erau mai anxioase decât mine, ciudate, fricoase. În realitate când îmi place insfarsit și mie de o fata aud ca e măritată cu copii.
Știu ca ma certasem cu unul acum câțiva ani la întrebarea iubitei lui, și am făcut mișto de amândoi laughing nu mai știu exact cum avea nickname-ul, de regula memoram, dar știu ca am zis: ca i-o da ea lui, ea îl... Pe el cu strap on, acela spunea ca mi s-au atrofiat testiculele (sa nu ma exprim într-un alt limbaj) și creierul de la droguri rolling on the floor si spunea ceva de selecția naturala. Na, nu mai contează, mulți nu înțeleg ca depresia este chiar mai grea decât cancerul și SIDA la un loc dacă e avansata, îți ia ani grei din viata, de departe cea mai grea boala existenta, subliniez "grea" nu grava.
De la cancer barum mori, scapi de suferință dar depresia nu te lasă nici sa trăiești nici nu te omoară, te chinuie la nesfârșit, ca și cum te-ai afla în iad, nu poți evada, dar iata! Am momente când ma simt ok, atunci când ma simt ok nu înjur deloc laughing când ma simt rău atunci încep sa înjur în ultimul hal, dar nu e ok, nu trebuie sa înjuram, nu câștigăm nimic, ne facem de ras și cădem și mai mult în prăpastia pierzaniei. Sunt useri foarte inteligenți pe aici mult mai inteligenți decât amândoi la un loc și uneori trebuie sa învățăm din unele critici constructive sau dintr-o conversație sa nu ne dam mai smart decat suntem.
Nu ai cum sa înțelegi, e dincolo peste imaginația omeneasca, poate înțelegi o depresie de câteva luni, nu una de mulți ani.

| ChrisRo a răspuns (pentru IhNomUhNitPARIS):

Eu am inteles-o pe Nati perfect in realitatea ei. Mi s-a parut foarte haioasa si simpatica. Pacat de ea ca are skizo. Are 21 de ani. E superba dpdv fizic.

Am un prieten care are depresie de la 14 ani. Acum are 43 de ani. Tot timpul a cautat o metoda nedureroasa de a se sinucide, insa nu a gasit (din fericire). Totusi are niste pastile amestecate cu alcool si ameninta ca le ia daca curva de viata ii face vreo gluma proasta.

| IhNomUhNitPARIS a răspuns (pentru ChrisRo):

Eu nu cred ca are skizo, pare a fi ancorata în realitate, e rațională, nu i-am urmărit toate răspunsurile dar dădea răspunsuri ok. Nu ma interesează ce au unii, fiecare cu ale lor man. Deci cunoști unul care mi-o depășit recordul, na fain laughing tocmai mi-ai dat un răspuns foarte util, uite ca sunt unii cu depresii mai serioase decât a mea happy nu ma bucur, Dumnezeu sa le de a sănătate tuturor, niciodată nu am invidiat pe nimeni, nu am dorit rău nimănui, mereu mi-am văzut de treaba mea dar nu a fost suficient.
Pai viata e imprevizibila, nu poate controla ce tine de selecția naturala, mai devreme sau mai târziu se va întâmpla ceva nedorit chit ca vrem sau nu, e inevitabil, viata nu face discriminări cu nimeni, nu iartă pe nimeni.

| ChrisRo a răspuns (pentru IhNomUhNitPARIS):

Are skizo, ca mi-a aratat ea ca a fost diagnosticata cu skizo nediferentiata sau cam asa ceva. Cand vorbeam cu ea de multe ori ma acuza ca sunt demon, ca ii iau energia, ca o urmaresc.

44 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu nu.

| Drimmero a răspuns:

E foarte simplu, fizicul e usa, atractia fizica e inceputul, iar pe parcurs iti plac si alte calitati. Am mai zis, iei omul la pachet cu totul, faci cea mai mare greseala sa formezi o relatie pe baza fizicului, dar la fel de bine faci o greseala spunand ca fizicul chiar nu conteaza, sa fim seriosi...

| CostinAlamariu a răspuns:

Salut. Eu ma consider mai degrabă o persoană flexibilă în privinta asta.
Teoretic, pentru mine conteaza 50/50 fizicul și calitatile sufletesti sau personalitatea.

Dar asta e doar in teorie. In practica ma las sa fiu surprins, ma las îndragostit de o femeie pe care o consider frumoasa nu doar ca fizic ci si ca personalitate si traire interioara.

Sa dau un exemplu. Am o colegă care din punct de vedere fizic chiar nu e mare lucru. Dar ceva în felul ei de a fi mă atrage aproape inexplicabil. Are un anumit calm extrem de atractiv. Poate suna ciudat pentru unii, dar idealul meu de femeie este una care e mai tot timpul calma si fericita, care emana un sentiment de pace si siguranta.

Nu-mi place sa stau în preajma unui suflet care nu-și poate găsi nicicum pacea. Fiindcă stiu ca e doar o problema de timp pana eu insumi voi fi victima nelinistii ei.

| mastadont a răspuns:

Ai dreptate, asta e și părerea mea. Oricum, după o anumită vârstă toți vor începe să realizeze că fizicul nu contează atât de mult, mai ales după ce îmbătrânesc și apar ridurile, vergeturile și alte semne de bătrânețe.

| Hurin a răspuns (pentru mastadont):

Fizicul e singurul care conteaza la femeie. Daca e o broasca sa isi gaseasca un broscoi si nicidecum in print. Oricat ar pupa-o ala nu se transforma in om, se transforma in scorpie paranoica si isterica rolling on the floor

| Eireann a răspuns:

"Aici excludem persoanele cu dizabilitati fizice". De ce? Persoanele cu dizabilitati nu pot sa fie atractive fizic sau sa aiba calitati intelectuale? Sau nu merita sa fim iubiti?

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Fizicul este cel care conteaza in primul rand, APOI, vine restul, DAR fara fizic nu se formeaza o relatie amoroasa! PUNCT!

| DonEduardo a răspuns:

De ce e obligatoriu ca tocilarii sa fie urti?happy

| ChrisRo a răspuns (pentru DonEduardo):

E doar un cliseu. Ce trebuie de retinut; atata timp cat arati normal si nu ai cine stie ce dizabilitati sociale, n-ai cum sa ai probleme cu sexul opus. Cei care au probleme cu sexul opus, fie au probleme serioase de socializare, fie sufera de dismorfie (uratenie), fie au ambele probleme.

| InYourPants a răspuns:

Asta e si parerea mea cunosc fete care ai zice ca nu sunt mari frumuseti dar dupa ce vorbesti cu ele ti-e mai mare dragul

| ChrisRo a răspuns (pentru InYourPants):

Dar lor le este drag de tine sau iti dau ljbf si se cupleaza cu prietenul tau mai masculin?

| InYourPants a răspuns (pentru ChrisRo):

Nu ma intereseaza asta, nu orice femeie care apare in viata mea mi-o imaginez iubita doar pentru ca mi-e draga ca nu am obsesii pe subiectul asta.

| ChrisRo a răspuns (pentru InYourPants):

Am inteles, insa ideea e ca pe o frumoasa o doar fix nicaieri ca o considera unii proasta si nu vor nimic cu ea. Ea oricum are dupa fundul ei o hoarda de catelusi din care poate sa faca ce vrea.

| InYourPants a răspuns (pentru ChrisRo):

Chiar nu te inteleg cine a zis ca aia frumoasa e proasta si aia urata e desteapta? a zis ca poti fi considerat/a atractiva din multe puncte de vedere, nu neaparat al fizicului. asta nu inseamna ca pune oamenii frumosi la zid. sau ca ii ocoleste. toate femeile au catei dupa ele oricum arata doar pentru ca sunt femei si barbatii au gusturi diverse

| ChrisRo a răspuns:

Rosa, iar nu intelegi. Nu conteaza ce consideri tu ca ar fi bine, ci ceea ce fac oamenii. Uite, eu consider ca razboaiele nu sunt bune, insa oamenii fac razboaie. Asta e realitatea si nu o putem nega.

Asa si in cazul nostru; majoritatea oamenilor se uita la fizic pentru ca ăsta starneste apetitul sexual.

Daca nu pricepi asta, e posibil sa ai ceva probleme de adaptare. Asta tine de o anumita tulburare de personalitate. Ia, chiar, imi poti trimite o poza cu tine in privat? happy

| anonim_4396 explică (pentru ChrisRo):

Fizicul trezește apetitul sexual dar nu și sentimentele pentru a întemeia o relație serioasă și de lungă durată.

| ChrisRo a răspuns (pentru anonim_4396):

Bun, insa eroarea dumitale de logica e ca tot timpul faci diferentierea asta fizic vs psihic. O persoana atragatoare poate foarte bine sa iti ofere si afectiunea de care ai nevoie. De ce este neaparat nevoie ca un om sa arate naspa ca sa poata iubi sincer? Nu poate fi si frumi si iubitor? happy

| InYourPants a răspuns (pentru ChrisRo):

De ce este neaparat nevoie ca un om sa arate naspa ca sa poata iubi sincer?

unde ai citit asta? a zis ca tine cont de anumite calitati, calitatile alea poate sa le aiba si un om considerat frumos asta nu o sa conteze prea mult din moment ce ea e atenta la altele

| ChrisRo a răspuns (pentru InYourPants):

Da, dar ridica false probleme, false dileme. Cine nu o lasa sa se cupleze cu ce ii place ei? Atata timp cat o persoana arata ok, nu este exclusa de pe scena socio-sexuala. Asta trebuie sa retina initiatoarea topicului. Si nu vad de ce o intereseaza atat de mult faptul ca unii useri cred ca fizicul primeaza. Se simte cumva vinovata ca se uita doar la chipul omului si nu la ce are si in suflet? Daca arati ok nu mai conteaza ce primeaza.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu, fizicul trezeste si sentimentele de fapt!
Cand te indragostesti, nu ti se scoala doar sexul, ci cu totul, te atasezi de omul ala, il vrei, ti la el, te gandesti acolo, deci vine la pachet.
Poate uneori ti se scoala sexul mai putin decat sentimentele, mai ales la femei.

Si te indragostesti de la fizic, fenomenul ala de indragosteala doar de la fizic porneste, fara fizic, el nu apare.
Asta la tinerete.

Bine, nu ma refer la dragostea aia matura, ca aia nu are treaba cu fizicul, aia se refera la ce zici tu, adica la celelalte calitati, acolo ai dreptate.
Adica iti place un om ca e bun, stie sa se comporte, stie sa respecte, sa comunice, ca tine la tine, ca ii pasa de tine, ca are ceva in cap.
E vb doar de dragostea aia de la tinerete.
Poti sa ai dragoste matura si la 60 ani, nu e o problema, fara sa conteze fizicul.

Dar din pacate la tinerete nu asta decide o relatie, omul o sa caute pe cineva care are fizic cat de cat.

| ChrisRo a răspuns (pentru Mosotti):

Da, ai dreptate. Ce nu inteleg unii e ca nu ai nevoie sa fii educat, inteligent, sufletist, ca sa ai succes la sexul opus. Pur simplu merge si fata astea. Tot ce conteaza e sa arati normal. Nu trebuie sa fii Fat Frumos. Trebuie doar sa te incadrezi in randul celor care atata mediocru.

| Mosotti a răspuns (pentru ChrisRo):

Bine, trebuie sa ai o nota de minim 7, ca daca cazi sub a atrage cat de cat, si nu atragi deloc, atunci se intampla ce zic eu.
Ca eu doar la cazurile deloc atractiva ma refer, si am mai zis.

E vb de barbati de nota 2-3, nu de la 7 in sus. 7 fiind cat de cat-ul.

| Hurin a răspuns:

Vad ca pe aici e plin de copii care habar nu au cu ce se mananca rolling on the floor

Stati in beci si jucati-va Fortnite, poate va gasiti un femboy pe acolo sa il luati de sot(ie?)