| Mario1994 a întrebat:

Vă dați seama la ce risc sunt, muncesc la magazin ABC din nou și servim doua persoane maxim, restul la rand afara. Ma tem sa nu ma infecteze careva. Port mască și mănuși degeaba. Nu pot închide magazinul că lumea ar rămâne fără hrană, ce fac?

Răspuns Câştigător
| gemeni6226 a răspuns:

Nu-ti fie frica si eu lucrez la magazin daca te speli des pe mina si tii distanta de 1 metru nu t-i se intampla nimic. Daca bei zilnic suc natural adica apa plus suc de lamiie plus miere si manici ceapa si sau usturoi zilnic poate iti cresti imunitatea.Si eu lucrez in comert si respect aceste reguli si e ok.Esentialul e sa nu tuseasca sau sa stranute nimeni pe tine.

| Marius22222222222 a răspuns (pentru gemeni6226):

Asa e. Da nu cum zice cineva mai sus ca virusu nu exista

| Holiday a răspuns (pentru gemeni6226):

"...si manici ceapa si sau usturoi zilnic esti protejata."

Esti protejat in sensul ca nu se poate apropia nimeni la mai putin de un metru de tine ca duhnesti prea rau. In rest n-are nici o legatura ceapa si usturoiul cu protectia impotriva virusului.

| gemeni6226 a răspuns (pentru Marius22222222222):

Avem mai multe sanse cu atitudinea pozitiva, respectarea normelor de igiena si intarirea sistemului imunitar.Asta presupune si odihna si lipsa de stress.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Infecteze careva? Nu dai mana la nimeni,sa nu stranute cineva pe tine, sa nu iti atingu mana pe fata, au venit din Italia, Spania la tine la sat? Daca nu calmate mi amor alles ist gut, tu spalate des pe maini cu sapun si spirt nu uita de zinc, nu uita ca sexul intareste sistemul imunutar

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai iesit vreodata din localitatea de domiciliu?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu consider ca acest virus se ia ca orice gripa, prin contacte mai apropiate. Daca pastrezi distanta fata de acei oameni, porti masca, aerisesti magazinul si folosesti dezinfectante in special pe maini si in aer, sunt sanse foarte mici sa fii infectata. Eventual puteti reamenaja magazinul, sa serviti toata lumea la usa ori pe geam. In felul asta sunt si mai mici sansele sa fii infectata acolo.

| gemeni6226 a răspuns:

Am mai luat ca masuri de precautie ca nu port nici o bijuterie bratari inele ceas si nu mi duc telefonul la servici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa te risti, sa te gandesti medicii si asistentii pun direct mana pe pacienti. Si farmacistii au in farmacie aproape numai oameni bolnavi, si eu au un risc mult mai mare decat un simplu magazin. La voi nu vin oameni bolnavi cum merg la farmacie sau la spital. Sa zici mersi, puteai sa fii mult mai rau, sa lucrezi numai cu oameni bolnavi.